Salma Hayek

Salma Hayek fot. Getty Images
data urodzenia
2 września 1966
narodowość
Meksyk
2,5
Oceń
Głosy
199

Biografia

Salma Hayek - początki kariery

Salma Hayek, a właściwie Salma Valgarma Hayek Jiménez-Pinault to meksykańska aktorka, a również reżyserka i producentka filmowa. Artystka przyszła na świat 2 września 1966 roku w Coatzacoalcos, w stanie Veracruz w Meksyku. Wiek Salmy Hayek to 57 lat w 2023 roku.  Gwiazda jest córką Diany Jiménez Mediny - śpiewaczki operowej i Samiego Hayek Domingueza, który związany był z przemysłem petrochemicznym, ma brata Samiego. Imię aktorki wywodzi się z języka arabskiego, gdzie słowo "salama" oznacza pokój albo bezpieczeństwo. Salma Hayek, jak i jej rodzina są wyznania katolickiego. W wieku 12 lat na własną prośbę została wysłana do Stanów Zjednoczonych do Grand Coteau w stanie Luizjana, gdzie rozpoczęła naukę w katolickiej szkole Akademia Sacred Heart. Wówczas zdiagnozowano u Salmy dysleksję. Dwa lata później została wydalona ze szkoły ze względu na niestosowne zachowanie. Na przykład przestawiła w szkole wszystkie zegary o trzy godziny do tyłu. Wróciła do Meksyku i to tam kontynuowała edukację. Salma Hayek po szkole dostała się na jeden z lepszych uniwersytetów meksykańskich - Uniwersytet Iberoamerykański, gdzie rozpoczęła kierunek: stosunki międzynarodowe. Wkrótce jednak porzuciła studia i rozpoczęła karierę aktorską.

Salma Hayek - filmy i seriale

Aktorka jeszcze w trakcie studiów uczęszczała na zajęcia z aktorstwa. Swoją karierę aktorską zaczęła od gry w lokalnym teatrze, gdzie wystąpiła w przedstawieniu dla dzieci o Alladynie, który zatytułowany był - “Aladino y la lámpara maravillosa". Salma debiutowała na ekranie rolą Fabioli w meksykańskiej telenoweli “Nuevo Amanecer".

Status meksykańskiej gwiazdy przyniosła jej jednak rola Teresy w telenoweli “Teresa" emitowanej w 1990 roku. Salma Hayek po zakończeniu emisji tego serialu zrezygnowała z pracy w telewizji i powróciła na scenę meksykańskiego teatru. W 1991 roku postanowiła wyjechać do Stanów Zjednoczonych do Los Angeles w Kalifornii, marząc o karierze międzynarodowej.

W tym czasie aktorka w Meksyku była już znaną gwiazdą, lecz w Los Angeles musiała zacząć karierę od samego początku. Uczestniczyła w zajęciach szkoły aktorskiej Stelli Adler, równocześnie szkoliła swój język angielski. Początkowo grała w mało znaczących rolach. W 1995 roku zagrała Carolinę u boku Antonio Banderasa w filmie “Desperado", dzięki czemu zaistniała także w Stanach Zjednoczonych.
W następnych latach Salma Hayek zagrała w takich filmach jak na przykład w “Dogmie", “Polubić czy poślubić" oraz “Bardzo dzikim zachodzie". Jej życiowa rola to Frida z 2002. W filmie tym zagrała meksykańską malarkę Fridę Kahlo. Potem zagrała jeszcze w drugiej części Desperado oraz w komedii kryminalnej Po zachodzie słońca (2004).

Salma Hayek: nagrody i dorobek artystyczny

Nagrody na koncie aktorki to między innymi:1995 rok - “Desperado" (nominacja), Saturn - najlepsza aktorka drugoplanowa;1999 rok - “Dogma", “Bardzo dziki Zachód" (nominacja), Złota Malina - najgorsza aktorka drugoplanowa;2002 rok - “Frida" (nominacja), Złoty Glob - najlepsza aktorka w dramacie;2002 rok - “Frida", Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych - wybitny występ aktorki w roli pierwszoplanowej;2002 rok - “Frida" (nominacja), BAFTA - najlepsza główna rola kobieca;2002 rok - “Frida" (nominacja), Oscar - najlepsza aktorka.

W 2000 roku Salma Hayek założyła wytwórnię filmową “Ventanarosa", która zajmuje się produkcją filmów i seriali. W 2004 roku aktorka została międzynarodową twarzą firmy kosmetycznej Avon. Produkty reklamowane przez Hayek należą głównie do serii zapachów Today Tomorrow Always.

W 2005 roku gwiazda zasiadała w jury konkursu głównego na 58. MFF w Cannes. Pod koniec marca 2021 roku poinformowano o obsadzeniu Salmy Hayek w filmie “Dom Gucci" opowiadającym historię zabójstwa Maurizio Gucciego - wnuka potentata branży modowej Guccio Gucciego. Salma Hayek wciela się w nim rolę Piny Auriemmy oskarżonej o współudział w zabójstwie. U boku Salmy Hayek występuje również Al Pacino, Jeremy Irons czy Jared Leto.

Salma Hayek - życie prywatne i dzieci

Salma Hayek obecnie mówi płynnie aż czterema językami: angielskim, hiszpańskim, portugalskim i arabskim. Była związana m.in. z Edwardem Nortonem i Joshem Lucasem. Od maja 2006 roku pozostaje w związku z Francois-Henri Pinault - prezesem firmy PPR i właścicielem klubu piłkarskiego Stade Rennais, synem miliardera François Pinaulta.

21 września 2007 roku przyszła na świat córka pary - Valentina Paloma. W walentynki 2009 roku w paryskim ratuszu wzięli ślub cywilny. O ślubie wiedzieli jedynie najbliżsi przyjaciele i rodzina. 25 kwietnia 2009 roku w gmachu opery La Fenice w Wenecji para ponownie się pobrała. Tym razem ceremonia była oficjalna i wystawna, a wśród 150 gości znalazły się takie gwiazdy, jak: Penélope Cruz, Ashley Judd, Antonio Banderas, Charlize Theron i Edward Norton. Wesele było utrzymane w konwencji karnawału, wszyscy goście mieli czarne i złote maski weneckie. Przyjęcie weselne odbyło się w Palazzo Grassi.


Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia