Zendaya Coleman

Zendaya Coleman fot. Getty Images
data urodzenia
1 września 1996
narodowość
USA
pseudonim
Zendaya
3,2
Oceń
Głosy
5

Biografia

Zendaya - wiek, wzrost i początki kariery

Zendaya urodziła się 1 września 1996 roku w stanie Kalifornia, mieście Oakland. Chociaż gwiazda zawodowo używa wyłącznie pierwszego imienia, jej pełne imię i nazwisko to Zendaya Maree Stoermer Coleman. Podwójne nazwisko wynika z przyjęcia nazwisk obojga rodziców. Jej imię, nadane przez ojca o nigeryjskich korzeniach w języku shona oznacza “w podzięce". 

Zendaya to amerykańska aktorka oraz piosenkarka, której wzrost wynosi 178 cm. Do świata showbiznesu trafiła w wieku sześciu lat. Jej kariera rozpoczęła się od występowania w roli modelki, w akcjach promocyjnych domów towarowych Macy’s czy Sears. W tym czasie Zendaya zaczęła interesować się tańcem, który pomógł jej w walce z nieśmiałością. Później zajęła się również aktorstwem. 

Nauki aktorstwa pobierała uczęszczając do California Shakespeare Theater, uczestnicząc w programie uczniowskim, gdzie managerem była jej matka. Równocześnie Zendaya uczyła się w szkole podstawowej Fruitvale Elementary School w Oakland. Mając osiem lat dołączyła do grupy tanecznej Future Shock Oakland, z którą tańczyła hip-hop. Ponadto, przez dwa lata zajmowała się też tańcem hula w Academy of Hawaiian Arts. Jej zamiłowanie do tańca sprawiło, że Zendaya w 2009 roku wystąpiła w teledysku, towarzysząc Selenie Gomez

W kolejnych latach uczyła się w Oakland School for the Arts, ćwicząc swoje umiejętności, również w okolicznych teatrach. Zendaya uczyła się też w CalShakes Conservatory Program i w American Conservatory Theatre.

Zendaya - filmy i seriale

W 2010 roku Zendaya wygrała casting do roli Rocky Blue w serialu “Taniec rządzi", zostając w ten sposób jedną z młodych gwiazd Disneya. Rola ta zapoczątkowała, jej udział w innych produkcjach filmowych i programach TV, takich jak: “Powodzenia, Charlie!" z 2011 roku, “Nie-przyjaciele" z 2012 roku, czy “Zaplikowani“ z 2014 roku. 

W 2013 roku, jako najmłodsza uczestniczka w historii programu wystąpiła w 16 edycji “Tańca z gwiazdami", gdzie udało jej się zdobyć drugie miejsce. W programie partnerującym jej tancerzem był Valentin Chmerkovskiy.

Mając 20 lat Zendaya postanowiła zerwać z wizerunkiem “gwiazdki Disneya". W przeciwieństwie do koleżanek z planu, Zendaya postawiła na wykazanie się umiejętnościami aktorskimi. Dzięki temu w 2017 roku otrzymała rolę w kinowym hicie “Spider-Man: Homecoming", gdzie wcieliła się w Michelle "MJ" Jones, w którym Zendaya zagrała u boku Toma Hollanda. W tę rolę wcieliła się jeszcze dwukrotnie w kontynuacji przygód Spider-Mana: “Spider-Man: Daleko od domu" (2019) i “Spider-Man: Bez drogi do domu" (2021). 

Jednak to główna rola w serialu “Euforia", w której Zendaya występowała od 2019 roku, przyniosła jej największą sławę i rzeszę fanów. “Euforia" to serial, opowiadający historię młodej, uzależnionej od narkotyków, nastolatki, która po zakończeniu odwyku, szuka swojej drogi. 

W 2021 roku zagrała w filmie science fiction “Diuna", w którym wystąpiła jako Chani. Na planie produkcji miała okazję spotkać się z takimi sławami jak: Jason Momoa, Timothee Chalamet, czy Rebecca Ferguson. W 2023 roku zagrała w drugiej części “Diuny". 

Zendaya: nagrody i dorobek artystyczny

Dorobek młodej aktorki to liczne nominacje do Saturnów, People's Choice, Critics' Choice, Teen Choice, Satelity, MTV, czy do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Oprócz rozlicznych nominacji, Zendaya ma na swoim koncie również wiele nagród. W 2020 roku za rolę w serialu “Euforia" Zendaya otrzymała przyznawaną przez Academy of Television Arts & Sciences nagrodę Emmy w kategorii Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym, oraz nagrodę MTV - Złoty Popcorn, w kategorii Najlepsza rola telewizyjna. 

Ciekawostką jest fakt, iż Zendaya jest najmłodszą w historii aktorką, której udało się zdobyć nagrodę Emmy. W 2023 roku, również za rolę w serialu “Euforia" otrzymała Złoty Glob, w kategorii Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym.

Jej rola Michelle "MJ" Jones, w “Spider-Man: Homecoming" i “Spider-Man: Daleko od domu", nagrodzona została - Teen Choice w 2017 i 2019 roku.

Życie prywatne i rodzina Zendaya

Zendaya to córka pary nauczycieli - Claire Stoermer i mającego nigeryjskie korzenie Kazembe Ajamu Colemana. 

Jej rodzice rozwiedli się w 2016 roku, nie mając więcej dzieci, natomiast Zendaya ma piątkę, starszego od niej przyrodniego rodzeństwa z poprzedniego małżeństwa ojca - Katianna, Kaylee i Annabella oraz Austin i Julien. Kazembe Ajamu Coleman, oprócz bycia ojcem Zendaya’i jest także jej managerem, a czasami i ochroniarzem. 

Zendaya nie wstydzi się swojego nigeryjskiego pochodzenia, wręcz znana jest z tego, iż walczy z problemem rasizmu i dyskryminacji ze względu na pochodzenie. Wspiera także fundacje i organizacje zajmujące się na co dzień tym zagadnieniem. 

Od 2019 roku Zendaya spotykała się z poznanym na planie serialu “Euforia", aktorem Jacobem Elordim. Prawdopodobnie pandemia koronawirusa, w 2020 roku, sprawiła, że para oddaliła się od siebie i związek rozpadł się.

W 2016 roku na planie filmu “Spider-Man: Powrót do domu" Zendaya poznała Toma Hollanda. Na początku była to wyłącznie przyjaźń, natomiast od 2021 roku Tom, w jednym z wywiadów potwierdził ich związek. Ciekawostką jest, iż w 2023 roku razem uczestniczyli na  koncercie Beyonce w Warszawie.

Zendaya aktualnie mieszka w Kalifornii, wraz ze swoim psem - sznaucerem Noon.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia