Tom Holland

Tom Holland fot. Getty Images
data urodzenia
1 czerwca 1996
narodowość
Wielka Brytania
2,3
Oceń
Głosy
43

Biografia

Tom Holland - wiek, wzrost i początki kariery

Tom Holland to angielski aktor filmowy i teatralny. Urodził się 1 czerwca 1996 roku w Londynie. Mieszka blisko rodziców i domu rodzinnego, w dzielnicy Kingston nad Tamizą, która położona w południowo-zachodniej części Londynu. Jego matka Nicola jest fotografką, a ojciec komikiem i pisarzem. Aktor często wskazuję tatę jako swój wzór i przewodnika w karierze artystycznej. Zanim Tom osiągnął pełnoletność, ojciec pełnił rolę jego nieformalnego agenta i doradcy. 

Tom Holland ma 173 cm wzrostu, jest szatynem i ma chłopięcą, delikatną urodę. Dlatego często obsadzany był w rolach postaci, które dopiero wkraczają w dorosłość. Przez to często porównywany był Michaela J. Foxa, który wcielał się w rolę nastolatka w trylogii “Powrót do przyszłości". Niski wzrost nie był przeszkodą na drodze do znalezienia miłości, aktor tworzy parę z poznaną na planie filmowym Zendayą. Aktorka jest od Hollanda o 5 centymetrów wyższa, media plotkarskie często porównują ich do Toma Cruise’a i Nicole Kidman gdzie różnica wynosiła aż 9 centymetrów. 

Tom Holland uczęszczał do prywatnej katolickiej szkoły w Wimbledonie, rodzice wybrali tą placówkę, ponieważ aktor w wieku 7 lat został zdiagnozowany jako dyslektyk i wymagał szczególnej opieki. Chociaż opłaty za szkołę poważnie obciążały budżet domowy, do tej samej placówki uczęszczali jego młodsi bracia. Rodzice chcieli uniknąć w ten sposób poczucia wykluczenia u synów. Tom Holland uczęszczał do jezuickiej szkoły średniej w Wimbledonie, a następnie do artystycznej akademii  “BRIT School for Performing Arts and Technology". 

Jako dziecko fascynował się tańcem, szczególnie do teledysków Janet Jackson. W stronę rozwijania tej pasji popchnęła go matka, jako dziewięciolatek zaczął uczęszczać na zajęcia z hip hopu do “Nifty Feet Dance School" w Wimbledonie. W 2006 roku razem ze swoją grupą taneczną wystąpili na “Richmond Dance Festival", gdzie dostrzegła go Lynne Page, współpracowniczka Petera Darlinga, choreograf musicalu “Billy Elliot. Dzięki temu dostał się na przesłuchanie do uznanego reżysera Stephena Daldry'ego, który jest również twórcą filmowej wersji tej historii. Reżyser zapewnił młodego Toma, że ma naturalny talent aktorski i wielki potencjał. Dzięki tej zachęcie młody Holland przez 2 lata uczęszczał na lekcje baletu, stepowania i akrobatyki, aby zdobyć umiejętności niezbędne do do występowania na scenach West Endu. W czerwcu 2008 roku na stałe wszedł do obsady musicalu “Billy Elliot", jako Michael Caffrey najlepszy przyjaciel protagonisty. Po kilku miesiącach dostał tytułową rolę. 

Tom Holland - filmy i seriale

Przełomem w karierze filmowej Toma Hollanda okazał się film “Niemożliwe" z 2012 roku. Opowiada on historię rodziny, która stanęła w obliczu zagrożenia przez Tsunami podczas wakacji w Tajlandii. Młody aktor zagrał jednego z synów pary granej przez Naomi Watts i Ewana McGregora. Film oparty na prawdziwej historii z 2004 okazał się sporym sukcesem. 

W 2015 roku Tom Holland zagrał w historycznej miniserii BBC Two “Wolf Hall" oraz marynistycznym dramacie “W samym sercu morza" gdzie partnerował Chrisowi Hemsworthowi. W tych produkcjach jego talent dostrzegli producenci Amy Pascal i Kevin Feige, którzy w ramach współpracy wytwórni filmowych Disneya i Sony, szukali aktora do roli Petera Parkera/Spider Mana do filmowego uniwersum Marvela. Chłopięcy wygląd był atutem dla twórcy postaci legendarnego Stana Lee, bracia Russo stojący za kamerą w “Kapitan Ameryka: Wojna Domowa" podkreślali przygotowanie gimnastyczne i akrobatyczne. 

Tom Holland został kolejnym filmowym Peterem Parkerem, w tę postać wcielił się w trylogii filmów o Spider-Manie, gdzie w roli Mary Jane Watson partnerowała mu Zendaya. Fani filmu podkreślali ich dobrą chemię na ekranie, która zwiastowała przyszły związek. Tom Holland zagrał w: “Spider-Man:Homecoming", “Spider-Man 2: Daleko od domu" i “Spider-Man 3: Bez drogi do domu". Wszystkie części “Spider-Mana" z Tomem Hollandem zarobiły w kinach prawie 3 miliardy dolarów. Jako Spider-Man wystąpił też gościnnie w wielu innych produkcjach Marvela. 

Rola Spider-Mana wystrzeliła Toma Hollanda do Hollywoodzkiej pierwszej ligi, jednak ciągła obecność na planach filmów Marvela mocno ograniczyła czas na inne produkcje. W 2021 wystąpił w dramacie kryminalnym “Cherry" i filmie science-fiction “Ruchomy chaos". W 2022 wcielił się w Nathan Drake’a w “Uncharted", na podstawie serii przebojowych gier na Playstation. W 2023 roku aktor pojawił się w roli głównej w serialu Apple TV “W tłumie". 

Nagrody i dorobek artystyczny Toma Hollanda

W 2017 roku otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii wschodzącej gwiazdy. W latach 2017-19 zdobył kolejno 3 Saturny dla najlepszego aktora młodego pokolenia. Był również nominowany do tej nagrody w 2013 i 2022 roku. Wielokrotnie był również nominowany do filmowych nagród MTV, statuetkę Złotego Popcornu otrzymał w 2022 roku. W 2019 roku magazyn “Forbes" umieścił go na liście najbardziej wpływowych Europejczyków przed 30. rokiem życia. 

Tom Holland - życie prywatne

Holland jest w związku z Zendayą, która w filmach o Spider-Manie gra jego miłość - Mary Jane. Producentka Amy Pascal przed pierwszym filmem ostrzegała ich, że ich poprzednicy w tych rolach często nawiązywali romans, a to może skomplikować relacje na planie. Para ujawniła swój związek dopiero po zakończeniu zdjęć do trzeciej części trylogii Spider-Mana. Tom Holland często mówi, o tym że bardzo chciałby mieć dzieci i na 100% zaangażować się rolę ojca, planuje śladem Ryana Goslinga urlop tacierzyński od aktorstwa. Tom Holland i Zendaya w 2023 roku niespodziewanie pojawili się w Warszawie na stadionie narodowym na koncercie Beyonce. Był to prezent na 27. urodziny aktora.

Filmografia

Wiadomości