Lily Gladstone

Lily Gladstone
narodowość
USA
5,0
Oceń
Głosy
2

Biografia

Lily Gladstone – wiek, wzrost i początki kariery

Wiek: urodzona 2 sierpnia 1986, Wzrost: 170 cm

Lily Gladstone, aktorka o korzeniach Blackfeet i Nimíipuu, urodziła się w Montanie i wychowała na rezerwacie Indian Blackfeet. Ukończyła Uniwersytet Montany w 2008 roku z tytułem licencjata sztuk pięknych w dziedzinie aktorstwa i reżyserii, a także z dodatkowym minorem z zakresu studiów nad rdzennymi Amerykanami. Znana jest m.in. z filmu Martina Scorsese "Killers of the Flower Moon" (PL" "Czas krwawego księżyca") (2023), gdzie zagrała Mollie Kyle. W 2024 roku zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym, jako pierwsza kobieta pochodzenia rdzennego.

Lily Gladstone - filmy i seriale

Gladstone zadebiutowała w filmie "Jimmy P: Psychotherapy of a Plains Indian" (2012), a później współpracowała z reżyserem Kellym Reichardtem w filmach "Certain Women" (2016) i "First Cow" (2019). Otrzymała Gotham Independent Film Award za wybitną rolę pierwszoplanową w filmie "The Unknown Country" (2022). Oprócz filmów, wystąpiła również w seriach, w tym w "Billions" i "Reservation Dogs".

Życie prywatne

Gladstone używa zarówno rodzajników żeńskich, jak i nijakich, wskazując na brak rozróżnienia płci w większości rdzennych języków amerykańskich. Używanie obu form jest dla niej sposobem na dekolonizację płci.


Filmografia

Wiadomości