Dakota Johnson

Dakota Johnson fot. Getty Images
data urodzenia
4 października 1989
narodowość
USA
2,2
Oceń
Głosy
28

Biografia

Dakota Johnson - wiek i początki kariery

Dakota Johnson to amerykańska modelka i aktorka, która przyszła na świat 4 października 1989 roku w Austin, w stanie Teksas. Rodzicami Dakoty Johnson są Don Johnson i Melanie Griffith. Ojczymem Dakoty jest znany aktor i reżyser Antonio Banderas. 

Gwiazda ma aż sześcioro przyrodniego rodzeństwa: Stellę Banderas, Alexandra Bauera (ze strony matki) oraz Athertona Grace, Jaspera Breckenridge, Deacona Jamesa i Jesse'ego Wayne'a (ze strony ojca). 

Aktorka jako dziecko interesowała się tańcem, a w wieku 12 lat zaczęła interesować się modą. Wzięła udział w sesji zdjęciowej dla “Teen Vogue" z udziałem dzieci celebrytów. Jednak od dzieciństwa wiedziała, że chce być aktorką. Do jej pomysłu nie był przekonany ojciec, który sam wiedział jak wygląda ten zawód od podszewki.

Dakota Johnson debiutowała na wielkim ekranie w 1999 roku wraz ze swoją przyrodnią siostrą - Stellą Banderas, w filmie “Wariatka z Alabamy". Reżyserem tego filmu był ojczym aktorki - Antonio Banderas. Oprócz siostry zagrała wtedy u boku matki Melanie i ciotki Tracy. 

Filmy i seriale z Dakotą Johnson

Aktorka najbardziej znana jest dzięki roli Anastasi Steele, w adaptacji popularnej powieści "Pięćdziesiąt twarzy Greya" napisanej przez E.L. James. Dakota zagrała później jeszcze w dwóch dalszych częściach adaptacji “Ciemniejsza strona Greya" i “Nowe oblicze Greya". Ekranizacja zyskała pięć statuetek na 36. rozdaniu nagród “Złotych Malin", stała się tym samym najczęściej nominowaną podczas ceremonii. Film zgarnął statuetkę m.in. w kategorii za “Najgorszy film" oraz za role główne. 

Po roli w filmie "Pięćdziesiąt twarzy Greya" z 2015 roku, aktorka wystąpiła w kolejnych produkcjach. Na szczęście nikt nie przypisał jej  łatki aktorki erotyków, dzięki czemu możemy ją podziwiać w “Przyjaciel domu", “Rany", “Sokół z masłem orzechowym", “Na topie", “Córka" czy “Perswazje". W 2024 do kin trafi film “Madame Web", w którym to artystka gra główną rolę. 

Początki kariery aktorskiej to występ Dakoty Johnson  w 2010 roku w “The Social Network" w reżyserii Davida Finchera, w którym zagrała m.in. z Jesse Eisenberg i Justinem Timberlakiem. Produkcja została nominowana ośmiokrotnie do Nagrody Akademii Filmowej. 

Kolejne filmy z udziałem Johnson to “Bestia" z roku 2011 w reżyserii Daniela Barnza, “Chloe and Theo" w reżyserii Ezny Sands,  “Jeszcze dłuższe zaręczyny" z 2012 roku w reżyserii Nicholasa Stollera czy “Jak to robią single" w reżyserii Christiana Dittera. Dakota zagrała również główną rolę kobiecą w filmie “Chłopaki do wzięcia", który został wyreżyserowany przez Chrisa Nelsona. 

Debiutem telewizyjnym gwiazdy był serial komediowy “Ben i Kate" sieci Fox,  w marcu 2012 roku. Serial zakończył się już po jednym sezonie. W 2013 wystąpiła gościnnie w odcinku serialu “Biuro". Aktorka dołączyła do obsady filmu “Need for Speed". 

Niewiele osób wie o tym, że Johnson miała zagrać rolę Margaret w "Nie martw się, kochanie", musiała jednak zrezygnować ze względu na pracę przy filmie "Córka". W ekranizacji zamiast niej wystąpiła KiKi Layne. Aktorka przez napięte terminy musiała też zrezygnować z głównej roli w filmie "Tajemnice Silver Lake", gdzie zastąpiła ją Riley Keough. 

Gwiazda była brana pod uwagę także do roli Jane w filmie "Gwiazdeczka" oraz do roli Sophie Dumond w filmie "Joker". Finalnie jednak zaangażowano inne aktorki. 

Nagrody i dorobek artystyczny Dakoty Johnson

Aktorka dostała 11 nagród w swojej filmowej karierze i aż 27 różnych nominacji. Oprócz wspomnianej Złotej Maliny za najgorszą aktorkę za rolę w "Pięćdziesiąt twarzy Greya", Dakota ma na swoim koncie między innymi nagrodę od Elle w kategorii “Kobiety w Hollywood" z 2015 roku, czy z People's Choice Awards, gdzie wywalczyła nagrodę w kategorii “Ulubiona aktorka z filmu dramatycznego". 

Na swoim koncie Dakota Johnson ma nie tylko grę w filmach, brała bowiem także udział w kilku reklamach. Kampanie, w których uczestniczyła artystka to: jeansy Mango (2009), kolekcja ubrań Wish (2011) i bielizna Intimissimi (2017). Johnson oprócz tego jest ambasadorem luksusowej marki modowej Gucci.

Życie prywatne Dakoty Johnson

Aktorka związana była z Noah Gershem i aktorem Jordanem Mastersonem. Spotykała się również z  Matthew Hittem, wokalistą zespołu “Drowners". Od 2017 roku jest w związku z Chrisem Martinem - wokalistą zespołu “Coldplay". Para mieszka w Malibu, w Kalifornii. Jak do tej pory Dakota Johnson nie ma dzieci ani męża. 

W 2018 roku po jednym z wystąpień podejrzewano, że Dakota Johnson jest w ciąży, jednak artystka bardzo szybko rozwiała te plotki. 

Dakoty Johnson jest działaczką na rzecz praw zwierząt. Podobnie zresztą jak jej babcia Tippi Hedren. W roku 2014 uratowała 12 koni przed śmiercią, płacąc za nie. Natomiast w 2018 roku aktorka współpracowała w Hollywood z 300 kobietami, chcąc stworzyć inicjatywę “Time’s Up" - chroniącą kobiety przed dyskryminacją i nękaniem.

Filmografia

Dakota Johnson w kinach

  • Rzeszów, Kino za Rogiem Cafe: Sobota, 22 czerwca g. 17:00 Nienasyceni
  • Gdańsk, Kino Kameralne Cafe: Sobota, 22 czerwca g. 23:00 Suspiria
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia