Chris Hemsworth

Chris Hemsworth fot. Getty Images
data urodzenia
11 sierpnia 1983
narodowość
Australia
3,1
Oceń
Głosy
677

Biografia

Chris Hemsworth - wiek, wzrost i początki kariery

Wiek: 39 lat

Wzrost: 190 cm

Aktor urodził się 11 sierpnia 1983 roku w Melbourne. Ma zatem pochodzenie australijskie. Widzowie najlepiej znają go z roli bohatera Marvela, Thora, w produkcjach franczyzy Filmowego Uniwersum Marvela, ale nie tylko. Kim dokładnie jest Chris Hemsworth i jak zaczynał swoją karierę?

Przyszedł na świat jako syn Leony (z domu van Os), nauczycielki języka angielskiego, i Craiga Hemswortha, doradcy społeczno-usługowego. Dzieciństwo spędził także w Outback w Bulman, gdzie wychowywał się ze starszym bratem Lukiem (ur. 5 listopada 1981) i młodszym Liamem (ur. 13 stycznia 1990). 

W tym okresie Chris Hemsworth szczególnie interesował się sztukami walki, a niektóre nawet trenował (np. boks i kick-boxing). Uczył się w Heathmont Secondary College w Melbourne. Później bracia Hemsworth z rodzicami przeprowadzili się do Phillip Island. Aktor studiował w Screenwise Film & TV School for Actors w Sydney.

Na ekranie po raz pierwszy pojawił się w serialu Guinevere Jones (2002) w roli Króla Artura.

Chris Hemsworth - filmy i seriale

Niedługo po swoim serialowym debiucie Chris Hemsworth pojawił się też w jednym z odcinków opery mydlanej Sąsiedzi (2002) jako Jamie Kane. W 2004 starał się o rolę Robbiego Huntera w operze mydlanej Zatoka serc (Home and Away), jednak bezskutecznie. Dostał się tam później, tym razem wcielając się w postać Kima Hyde’a. Przeniósł się wówczas do Sydney, gdzie powstawały zdjęcia do produkcji. 

Aktor pojawił się także w początkowych scenach filmu J.J. Abramsa Star Trek (2009), gdzie zagrał George’a Kirka, ojca Jamesa T. Kirka. Kolejnym angażem był dreszczowiec Wyspa strachu (A Perfect Getaway, 2009), horror Dom w głębi lasu (The Cabin in the Woods, 2011) oraz remake filmu Czerwony świt (Red Dawn, 2012). W jego hollywoodzkiej karierze ważną rolą była postać superbohatera Thora w filmowej adaptacji komiksu Marvela. Z kolei w biograficznym dramacie sportowym Wyścig (Rush, 2013) wcielił się w postać Jamesa Hunta.

Chris Hemsworth - dorobek artystyczny

Aktor poza ekranem pojawiał się również na okładkach pism, jak The Hollywood Reporter, Flaunt, Men’s Health czy Vogue.

Hemsworth brał także udział w 5. Sezonie programu Dancing with the Stars, gdzie w parze z profesjonalną tancerką Abbey Ross zajął piąte miejsce. Czym w ostatnim czasie zasłynął Chris Hemsworth? National Geographic stworzyło z jego udziałem film dokumentalny, w którym bohater wyrusza na misję w poszukiwaniu lepszego i dłuższego życia. Dzięki pomocy naukowców podejmuje się sześciu niesamowitych wyzwań, które doprowadzą jego ciało i umysł do granic możliwości. Jak prezentuje się w tej odsłonie Chris Hemsworth? Dokument ukazał się w 2022 roku, więc można to ocenić samemu.

Życie prywatne i rodzina Chrisa Hemswortha

W 2010 roku aktor poznał koleżankę z branży Elsę Pataky. Para pokazała się razem jeszcze w tym samym roku podczas uroczystości organizowanej przez LACMA w Los Angeles. Zdecydowali się na ślub 26 grudnia - również w 2010 roku. Mają troje dzieci - córkę Indię Rose (ur. 11 maja 2012) i synów-bliźniaków, Tristiana i Sashę (ur. 18 marca 2014). 

W 2022 roku świat obiegła wieść, o możliwej chorobie aktora, a hasło Chris Hemsworth-Alzheimer było na ustach wszystkich jego fanów. Artysta ogłosił jednak, że nie stwierdzono u niego choroby.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia