Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska fot. AKPA
data urodzenia
31 grudnia 1979
narodowość
Polska
3,1
Oceń
Głosy
2366

Biografia

Początki kariery Agnieszki Grochowskiej

Pochodząca z Warszawy Agnieszka Grochowska urodziła się 31 grudnia 1979 roku. W pełni jej imię i nazwisko brzmi - Agnieszka Grochowska-Gajewska. W Polsce znana jest jako aktorka teatralna i filmowa. Jest zodiakalnym koziorożcem. Aktorka ma 170 cm wzrostu. 

Kiedy Agnieszka uczęszczała do szkoły podstawowej, rodzice zapisali ją na zajęcia ogniska aktorskiego działającego przy Teatrze Ochota, które prowadziło małżonków Machulskich. Uczestniczyła także w zajęciach z tańca towarzyskiego. Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Aktorskiego. Studia ukończyła w 2002 roku.

Agnieszka Grochowska w wieku 22 lat zadebiutowała główną rolą, w swojej pierwszej sztuce Teatru telewizji - “Beatryks Cenci" .W 2002 roku została zatrudniona w Teatrze Studio w Warszawie, gdzie miała okazję grać wśród takich sław jak: Krystyna Janda, czy Zbigniew Jan Zapasiewicz. W tym również roku debiutowała w swoim pierwszym filmie - dramacie psychologicznym “AlaRm". Z ciekawostek - film ten reżyserowany był przez przyszłego męża Agnieszki - reżysera Dariusza Gajewskiego.

Oprócz pracy na planach polskich produkcji, Agnieszka Grochowska dostaje też zaproszenia do współpracy od zagranicznych reżyserów. W 2018 roku w amerykańsko-brytyjskim filmie fabularnym “Moja gwiazda: Teen Spirit" miała okazję wcielić się w Marlę. 

Agnieszka Grochowska - filmy i seriale

W 2006 roku: zagrała w filmie fabularnym pt. “Południe-Północ", gdzie partnerował jej aktor Borys Szyc, wystąpiła u boku: Macieja Zakościelnego i Agnieszki Dygant, w komedii romantycznej “Tylko mnie kochaj", wcieliła się w drugoplanową postać Natalii w adaptacji powieści “Samotność w sieci", ale i wystąpiła w dramacie “Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

“Mała wielka miłość" z 2008 roku to amerykańsko-polski film fabularny w reżyserii Łukasza Karwowskiego, w którym Agnieszka Grochowska zagrała pierwszoplanową rolę Joanny.

W 2010 roku wystąpiła w polsko-belgijskim dramacie “Stepy" jako żona polskiego oficera - Nina. Film to opowieść o kobiecie, która zmagając się z przeciwnościami losu, wędruje po stepach Azji Środkowej, aby znaleźć lekarstwo i uratować swoje chore dziecko. 

Film wojenny “W ciemności" z 2011 roku, w którym Agnieszka Grochowska zagrała jedną z głównych ról - Klarę Keller, nominowany został do Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
W 2013 roku w filmie Andrzeja Wajdy “Wałęsa. Człowiek z nadziei", Agnieszka Grochowska otrzymała możliwość wcielenia się w Danutę Wałęsę - żonę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990 - 1995. Aktorka w jednym z wywiadów przyznała się, iż o roli pierwszej damy, myślała tak - "Jeśli ona była tak silną i odważną kobietą, to mnie nie może paraliżować strach przed zagraniem jej w filmie."

Oprócz licznych seriali oraz filmów, aktorka użycza również swojego głosu do dubbingowania postaci, w takich produkcjach jak: gra komputerowa z 2006 roku “Dreamfall: The Longest Journey, gdzie usłyszeć można ją jako Zoë Castillo, film animowany “Ratatuj" z 2007 roku, gdzie użyczyła głosu postaci Colette, “Mali agenci 4D: Wyścig z czasem" z 2011 roku jako Marissa, czy w “Eternals" z 2021 roku jako Thena.
H2: Agnieszka Grochowska: nagrody i dorobek artystyczny. W 2003 roku za wystąpienie w sztuce reżyserowanej przez Zbigniewa Brzozę “Mewa", Agnieszka Grochowska nominowana została do nagrody “Feliksa", w kategorii najciekawszy debiut teatralny sezonu. 

Rola Tani w filmie fabularnym “Pręgi" z 2004 roku okazała się być przełomowa w jej karierze i przyniosła jej między innymi nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Polskiej Nagrody Filmowej.
W 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Agnieszka Grochowska odebrała nagrodę dla najbardziej obiecującej aktorki.

Za udział w filmie “Trzy minuty. 21:37" z 2010 roku, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła Złotego Lwa.

Ponadto w 2014 roku odznaczona została złotym Krzyżem Zasługi oraz brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Życie prywatne i dzieci Agnieszki Grochowskiej

Agnieszka Grochowska urodziła się w zupełnie nie aktorskiej rodzinie, ponieważ jej tata z zawodu jest dziennikarzem, a mama ekonomistką. Rodzice Agnieszki Grochowskiej mieli jednak wpływ na zainteresowanie małej Agnieszki aktorstwem. Aktorka ma młodszą o dwa lata siostrę Mikę Grochowską. Siostra Agnieszki Grochowskiej jest producentką teatralną.

W 2004 roku Agnieszka Grochowska wyszła za mąż, za starszego od niej o 15 lat - polskiego reżysera Dariusza Gajewskiego. 

W jednym z wywiadów aktorka powiedziała - "Darek jest bezkompromisowy. Potrafi mocno i uczciwie postawić sprawę. Nie ma problemu z wyrażaniem swoich emocji i opinii, nawet jeśli są trudne do przyjęcia. Bardzo to w nim podziwiam. Ja się częściej staram być po prostu miła. Pewnie próbowałabym trzymać dziesięć srok za ogon, udawałabym przed sobą, że jakoś to będzie, a potem wszystko zaczęłoby mi się walić na głowę. Mnie i nam".

Dzieci Agnieszki Grochowskiej i Dariusza Gajewskiego to synowie: Władysław, który urodził się w 2012 roku, oraz Henryk, urodzony w 2016 roku.

Filmografia

Agnieszka Grochowska w kinach

  • Wołomin, Helios: Poniedziałek, 27 maja g. 10:00 Akademia Pana Kleksa
  • Siedlce, Helios: Środa, 29 maja g. 10:30 Kos
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia