Timothee Chalamet

Timothee Chalamet fot. Getty Images
narodowość
Francja
4,9
Oceń
Głosy
14

Biografia

Timothée Chalamet - wiek, wzrost i początki kariery

Timothée Chalamet to amerykański aktor o wzroście 178 cm, który urodził się 27 grudnia 1995 roku w Nowym Jorku, na Manhattanie.

Ze względu na to, że jego ojciec jest rodowitym Francuzem, Timothée posiada dwa obywatelstwa i jest dwujęzyczny, mówi zarówno po angielsku, jak i po francusku. 
Ukończył szkołę podstawową PS 87 William T. Sherman School w Nowym Jorku, a następnie Booker T. Washington Middle School na Manhattanie. 
W 2012 roku został absolwentem Fiorello H.LaGuardia High School of Music&Art and Performing Arts w Nowym Jorku, do której wcześniej uczęszczali m.in.: Jennifer Aniston i Al Pacino. 

Do wspomnianej szkoły średniej dostał się dzięki przesłuchaniu, podczas którego dostał  rekordową liczbę punktów. Gdyby nie rewelacyjne przesłuchanie Chalamet nie miałby możliwości uczenia się w Fiorello, ponieważ w początkowej fazie został odrzucony, ze względu na zbyt niskie wyniki w nauce w poprzedniej szkole. 

W wieku siedemnastu lat, Timothée Chalamet dostał się na Uniwersytet Columbia, gdzie przez rok studiował antropologię kulturową. W 2014 roku zrezygnował ze studiów, ponieważ udało mu się zdobyć rolę w filmie “Interstellar". Następnie przeniósł się do Gallatin School of Individualized Study. Szkoła ta pomaga w realizacji specyficznych celów zawodowych oraz rozwoju indywidualnych zainteresowań młodych artystów. 

Timothée Chalamet - filmy i seriale

Kariera młodego aktora, rozpoczęła się od w amerykańskich serialach: “Prawo i porządek", gdzie wystąpił w roli zamordowanego nastolatka i “Kochając Leah“ z 2009 roku oraz “Homeland" i “Bananowy Doktor" z 2012 roku. 

W filmie “Interstellar" z 2014 roku Timothée Chalamet otrzymał szansę zagrania drugoplanowej roli młodego Toma Coopera. Kreacja postaci była tak znakomita, iż aktor doceniony został przez krytyków. To sprawiło, że na horyzoncie pojawiło się wiele nowych i ciekawych propozycji, jak chociażby: role w “Jeden, Dwa", “Kochajmy się od święta" (oba z 2015 roku), czy “Pani Stevens" z 2016 roku. 

Jednak sławę zyskał w 2017 roku, kiedy otrzymał szansę wcielenia się w główną rolę Elio Perlman w melodramacie “Tamte dni, tamte noce". Postać Elio Perlmana, przyniosła mu wiele nominacji, m.in. do Złotego Globu oraz nagród filmowych, takich jak chociażby Gotham. Wreszcie, w 2021 roku zagrał główną rolę - Paula Atrydy - w filmie “Diuna" w reżyserii Denis Villeneuve. Rola ta przyniosła mu liczne nominacje do nagród i uznanie krytyków.

W 2022 roku Timothée Chalamet zagrał jedną z głównych ról w romantycznym horrorze o tytule “Do ostatniej kości", gdzie wcielał się w włóczęgę i wyrzutka imieniem Lee, zakochanego w Maren, dziewczynie walczącej o przetrwanie w nowej rzeczywistości. 

Aktor ma także na swoim koncie, udział w takich produkcjach jak “Diuna 2" i musicalu “Wonka" z 2023 roku, będącego prequelem "Charlie'ego i fabryki czekolady". 

Timothée Chalamet: nagrody i dorobek artystyczny

Timothée Chalamet to młoda gwiazda, która może pochwalić się pokaźną kolekcją nagród filmowych. Za film “Tamte dni, tamte noce", na swoim koncie zgromadził m.in.: 

 • w 2017 roku: nagrodę Gotham, w kategorii Najlepsza przełomowa rola aktorska, 
 • nagrodę Internetowego Towarzystwa Krytyków Filmowych (OFCS), w kategorii Najlepszy debiut aktorski, 
 • nagrodę National Board of Review, w kategorii Przełomowa rola, 
 • nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Atlanty (AFCC), w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, 
 • nagrodę Chicago Flame, w kategoriach Najlepszy aktor oraz Najbardziej obiecujący występ aktorski, 
 • nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Florydy (FFCC), w kategorii najlepszy aktor,
 • nagrodę Specjalną - Nagrodę im. Pauline Kael dla przełomowej roli, 
 • nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles (LAFCA),
 • nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych, w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, 
 • nagrodę Independent Spirit, w kategorii Najlepszy aktor.

W dorobku młodego aktora, znajdują się także liczne nominacje do Oscara, Złotych Globów, BAFTA, Saturna, Critics' Choice, People's Choice, Teen Choice, Satelity, czy MTV za rolę w filmie “Diuna". 

Timothée Chalamet - życie prywatne i rodzina

Timothée Chalamet jest synem aktorki i tancerki, niegdyś występującej na Broadwayu - Nicole Flender oraz rodowitego Francuza Marca Chalameta - pisarza i redaktora. Aktor ma także starszą siostrę - Pauline Chalamet, która jak i on, jest aktorką, ale i scenarzystą oraz reżyserką. 

Timothée Chalamet pochodzi z filmowej rodziny, ponieważ jego dziadek, ze strony matki, jest scenarzystą i pisarzem, a brat jego matki - Rodman Flender jest reżyserem.
Uczęszczając do liceum, Chalamet, spotykał się, przez rok, ze swoją szkolną koleżanką - Lourdes Leon, córką Madonny. Związek nie przetrwał, ale zarówno Timothée jak i Lourdes twierdzą, iż nadal łączą ich przyjacielskie relacje. 

Od 2018 roku randkował z córką Johnny'ego Deppa i Vanessy Paradis - Lily-Rose Depp, z którą poznał się w trakcie zdjęć do filmu “Król". 

W 2020 roku, po rozstaniu z Lily-Rose Depp, aktor widziany był wraz z Eizą González, jednak żadne z nich nie potwierdziło, czy coś ich łączy. 
Podobnie sprawa ma się z Sarah Talabi oraz Kylie Jenner, które to również były widziane z Timothée w sytuacjach, po których można byłoby twierdzić, że może łączyć ich coś więcej.

Filmografia

Timothee Chalamet w kinach

 • Stalowa Wola, Helios: Wtorek, 27 lutego g. 9:15 Wonka
 • Bydgoszcz, Cinema City: Wtorek, 27 lutego g. 10:00 Wonka
 • Poznań, Cinema City Kinepolis: Wtorek, 27 lutego g. 10:00 Wonka
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia