Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. fot. Getty Images
data urodzenia
4 kwietnia 1965
narodowość
USA
3,1
Oceń
Głosy
6142

Biografia

Robert Downey Jr - wiek i początki kariery

Robert John Downey Jr. to amerykański aktor urodzony 4 kwietnia 1965 roku. Jest synem aktorów Roberta Downey Sr. i Elsie Downey, ma starszą siostrę Allyson. Gwiazdor ma 174 centymetry wzrostu i jest brunetem.

Zadebiutował w wieku 5 lat rolą, w filmie “Pound", w którym występował jego ojciec. Wspominając swoje dzieciństwo wyznał, że od najmłodszych lat otaczały go używki, od których jego ojciec był uzależniony. W wieku 6 lat, za wiedzą ojca zaczął palić marihuanę. Kilka lat później nadużywał alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Na początku lat osiemdziesiątych aktor zaczął występować w teatrach na Broadwayu. W 1985 roku dołączył do ekipy aktorskiej programu telewizyjnego “Saturday Night Live". Razem z innymi aktorami młodego pokolenia określany był przez media plotkarskie “Brat pack", występowali w filmach nastawionych na nastoletnią publikę.

Na początku lat dziewięćdziesiątych kariera aktorska Roberta Downey Jr’a nabrała rozpędu. W 1990 wystąpił razem z Melem Gibsonem kasowym przeboju “Air America", gdzie wcielili się w rolę pilotów śmigłowców latających w tajnych misjach CIA, w trakcie wojny w Wietnamie. W 1992 roku wcielił się w tytułową rolę w obrazie “Chaplin", do tej roli nauczył się grać na skrzypcach i w tenisa. Zaangażowanie w kreację postaci doceniła oscarowa Akademia, nominując Roberta Downey Jr’a za męską rolę pierwszoplanową. Statuetkę w tej kategorii otrzymał Al Pacino za rolę w “Zapachu kobiety". W 1994 roku wystąpił obok Woody’ego Harrelsona “W urodzonych mordercach" w reżyserii Olivera Stone’a. 

Będąc u szczytu, jego kariera załamała się z powodu uzależnienia od narkotyków i alkoholu, zamiast czerwonego dywanu wylądował na odwyku. Robert Downey Jr. został kilkakrotnie aresztowany za posiadanie heroiny, kokainy i marihuany oraz nabitej broni palnej. Miał kilka wyroków w zawieszeniu i spędził kilka miesięcy w areszcie hrabstwa Los Angeles. Sąd nakazał mu przymusową terapię w zamkniętym ośrodku dla uzależnionych. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych aktor rzadko otrzymywał propozycje drobnych ról, jego wielka kariera wydawała się zakończona.

Robert Downey Jr - filmy i seriale

Robert Downey Jr. dostał okazję przypomnieć się szerszej publiczności w serialu “Ally Mcbeal’. Za rolę Larry'ego Paula otrzymał nominację do nagrody Emmy oraz statuetkę Złotego Globa. Na ścieżkę muzyczną serialu nagrał w duecie ze Stingiem, specjalną wersję przeboju “Every breath you take". Jego przyjaciel Mel Gibson obsadził go w roli Hamleta, w przygotowywanym przez siebie przedstawieniu teatralnym. Z powodu naruszenia warunków zwolnienia warunkowego, aktor ponownie został aresztowany. Mel Gibson musiał odwołać premierę “Hamleta", a scenarzyści “Ally McBeal’ w pośpiechu zmienili scenariusz i organizowali dokrętki.

Aktor ponownie udał się na odwyk, tym razem skuteczniej niż poprzednio. Wystąpił w hollywoodzkich produkcjach “Gothika", “Kiss Kiss Bang Bang" “Jaja w tropikach" oraz “Zodiak" w reżyserii Davida Finchera u boku Jake’a Gyllenhalla. 

Kariera aktorska Roberta Downey Jr rozpoczęła się niejako na nowo, po premierze w 2008 roku filmu Marvela “Iron-Man". Aktor i komiksowy Tony Stark wydawali się sklejeni tak mocno, że ciężko było odróżnić prawdę od fikcji. Film zarobił ponad pół miliarda dolarów i dał początek kinowemu uniwersum Marvela. Aktor wcieli się w tą rolę jeszcze w kilkunastu produkcjach. Robert Downey Jr zagrał również kilkukrotnie postać Sherlocka Holmesa w produkcjach Guya Ritchiego.

W 2023 roku pojawił się w biograficznym filmie Christophera Nolana “Oppenheimer jako Lewis Strauss. Aktor występuje w mniejszej ilości produkcji, ponieważ przez ponad 10 lat występował w filmach Marvela jako Iron Man, co wiązało się z prawdziwym maratonem na planach filmowych.

Robert Downey Jr - nagrody i dorobek artystyczny

Robert Downey Jr był dwukrotnie nominowany do Oscara, za rolę Charliego Chaplina oraz Kirka Lazarusa w “Jajach w tropikach". Aktor otrzymał otrzymał nagrodę BAFTA, do której nominowany był dwukrotnie. Dwa razy zdobył Złotego Globa, do którego nominowany był czterokrotnie. Ośmiokrotnie był nominowany do filmowych nagród MTV, ostatecznie wyróżnienie otrzymał dwukrotnie. Zdobył również cztery Saturny oraz nagrodę amerykańskiej gildii aktorów. W 2008 roku prestiżowy magazyn Time umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Aktor pojawił się również w animowanej produkcji dla dorosłych “Family Guy", gdzie podkładał głos jako aktor dubbingowy.

Próbował również swoich sił jako wokalista, w 2004 wydał album studyjny “The Futurist", w pierwszym tygodniu po premierze sprzedał 16 tysięcy egzemplarzy i zajął 121 pierwsze miejsce na liście Billboardu.

W 2013 roku, po sukcesie sagi “Iron-Mana" Robert Downey Jr został najlepiej zarabiającym aktorem na świecie, z 75 milionami dolarów zarobionymi w ciągu roku. Obecnie majątek Downey Jr wyceniany jest na 330 milionów dolarów. 

Życie prywatne i rodzina Roberta Downey Jr’a

W latach osiemdziesiątych spotykał się z aktorką Sarą Jessicą Parker. W 1992 roku poślubił aktorkę i piosenkarkę Deborę Falconer, ich syn Indio urodził się 1993 roku. Para była w separacji od 2001 roku, rozwód sfinalizowała w roku 2004. 

Robert Downey Jr ożenił się ponownie w 2005 roku z producentką filmową Susan Levin, para doczekała się dwójki dzieci. Syn Exton Elias urodził się w 2021 roku, a córka Avri Roel w 2014.

Filmografia

Robert Downey Jr. w kinach

  • Warszawa, KinoGram: Piątek, 1 grudnia g. 20:30 Oppenheimer
  • Warszawa, KinoGram: Sobota, 2 grudnia g. 20:15 Oppenheimer
  • Warszawa, KinoGram: Niedziela, 3 grudnia g. 19:30 Oppenheimer
Zobacz repertuar kin

Wiadomości