Rami Malek

Rami  Malek fot. Getty Images
narodowość
USA
4,8
Oceń
Głosy
5

Biografia

Rami Malek - wiek, wzrost i początki kariery

Rami Malek urodził się 12 maja 1981 roku w stanie Kalifornia, w miejscowości Torrance. Waży około 70 kg i mierzy 170 cm. Przez swoje egipsko-greckie pochodzenie wyróżniał się spośród rówieśników co sprawiło, iż był nieśmiały i czuł się osamotniony. W jednej z dzielnic Los Angeles - Sherman Oaks, Rami uczęszczał do  Notre Dame High School, którą ukończył w 1999 roku. W szkole tej należał do kółka teatralnego, gdzie stopniowo oswajał się ze swoim talentem aktorskim.

Rodzice chcieli aby w dorosłym życiu Rami został prawnikiem; z tego też względu ich syn zaczął uczestniczyć w zajęciach kółka dyskusyjnego. Prowadzący zajęcia zauważył jednak, iż Malek wyróżnia się spośród wszystkich uczestników kółka, interpretując w dramatyczny sposób, swoje wypowiedzi i zaprosił go do uczestnictwa w konkursie aktorskim. Rami studiował na University of Evansville w Evansville, na wydziale teatralnym. Studia te ukończył w 2003 roku, otrzymując tytuł licencjata. 

Kiedy ukończył studia, przyszedł czas, aby spłacić zaciągnięty kredyt studencki. W tym celu powrócił do Hollywood, ponownie wprowadził się do rodziców i rozpoczął pracę jako dostawca pizzy. Wpadł na pomysł, aby do każdej dostarczanej pizzy dołączać swoją fotografię z numerem telefonu. Sposób ten sprawił, że w 2004 roku otrzymał swoją szansę, w postaci propozycji odegrania swojej pierwszej roli w sitcomie “Kochane kłopoty". W 4 sezonie, w odcinku zatytułowanym "In the Clamor and the Clangor" Rami Malek zagrał tam  młodego mężczyznę o imieniu Andy, kolegę Lane ze szkoły Adwentystów Dnia Siódmego.

W 2004 roku zadebiutował także na deskach teatru Falcon Theater w przedstawieniu “Johnny Boy", oraz użyczając swojego głosu jednej z postaci w grze o nazwie “Halo 2".

Rami Malek - filmy i seriale

Oprócz występów we wspomnianym wcześniej Falcon Theater, Rami w 2007 roku, wystąpił także w Theater Elephant, odgrywając rolę Jamiego w spektaklu “The Credeaux Caanvas".Stopniowo rozwijająca się kariera Ramiego Maleka sprawiła, że dziś aktor szczycić się może swoją bogatą filmografią. 

Praktycznie każdego roku, występuje w minimum jednej filmowej lub serialowej produkcji. Między innymi w 2006 oraz 2009 roku, wcielił się w postać faraona Akhmenraha w dwóch częściach filmu: “Noc w muzeum" i “Noc w muzeum 2". W filmie “Papillon. Motylek" z 2017 roku, Rami Malek wcielił się w Louisa Dega, współwięźnia i przyjaciela głównego bohatera dramatu biograficznego. 

W pamięci widzów zapisał się, wcieleniem w rolę Safina - najgroźniejszego przeciwnika Jamesa Bonda w filmie “Nie czas umierać".

Przez długi czas, proponowano mu wyłącznie drugoplanowe lub charakterystyczne role. W 2015 roku, producent i scenarzysta Sam Esmail zaproponował mu główną rolę w amerykańskim serialu telewizyjnym “Mr. Robot", gdzie Malek miał okazję wcielić się w zamkniętego w sobie programistę, który odpowiedzialny jest za cyberbezpieczeństwo w dużej korporacji. 

Największą jednak sławę oraz liczne nagrody filmowe, między innymi: Oscara i Złoty Glob, Rami Malek zyskał w 2018 roku dzięki odegraniu roli Freddiego Mercury'ego - wokalisty zespołu Queen w filmie “Bohemian Rhapsody".

 

Rami Malek: nagrody i dorobek artystyczny

Rami Malek swoje pierwsze nagrody filmowe otrzymał w 2016 roku za główną rolę w serialu “Mr. Robot". Były to: Nagroda Emmy (w kategorii - wybitny aktor pierwszoplanowy oraz  serial dramatyczny) i Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Telewizyjnych w kategorii “Najlepszy aktor w serialu dramatycznym".
Jednak to 2019 rok obfitował w życiu Ramiego Maleka w liczne nagrody filmowe, które otrzymał za film “Bohemian Rhapsody". 

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznało mu Złoty Glob w kategorii - najlepszy aktor w filmie dramatycznym, Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej w tym samym roku przyznała mu również Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. W tej samej kategorii otrzymał też nagrodę BAFTA od Brytyjskiej Akademii Filmowej. 

Dodatkowo w 2019 roku na koncie aktora znalazła się: Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych, w kategorii - wybitny występ aktora w roli pierwszoplanowej oraz Nagroda Satelita, w kategorii - najlepszy aktor w filmie dramatycznym.

Zdobyte nagrody to nie jedyne osiągnięcia aktora. Rami Malek, za odegrane w swojej karierze role może szczycić się siedemnastoma nominacjami, m.in do People's Choice, Critics' Choice, Teen Choice, czy MTV.

Rami Malek - życie prywatne i rodzina

Rami Malek jest synem egipskich imigrantów - Saida Maleka i Nelly Abdel Malek. Oprócz Ramiego, 12 maja 1981 roku, na świat przyszedł również jego brat bliźniak Sami Malek, który jest od Ramiego o cztery minuty młodszy. Bracia mają także starszą siostrę Yasmine. Z całego rodzeństwa tylko Rami został aktorem. Sami natomiast jest nauczycielem języka angielskiego, a Yasmine lekarką. 

Chociaż plotki o tym, z kim spotyka się Rami Malek krążyły już od 2018 roku, to na ich potwierdzenie, aktor zdecydował się dopiero podczas festiwalu w Palm Springs, w styczniu 2019 roku. Rami otrzymał tam nagrodę dla najlepszego nowego artysty i podczas jej wręczania podziękował za pomoc w jej otrzymaniu aktorce Lucy Boynton. Jego podziękowania nie pozostawiły złudzeń, iż on i Lucy tworzą parę. 

Para poznała się na planie filmu “Bohemian Rhapsody", gdzie Lucy grała partnerkę Freddiego Mercury’ego - wokalisty zespołu Queen.

Filmografia

Rami Malek w kinach

  • Warszawa, KinoGram: Niedziela, 3 grudnia g. 19:30 Oppenheimer
  • Warszawa, Kinoteka: Środa, 6 grudnia g. 11:15 Oppenheimer
  • Rzeszów, Helios Galeria: Środa, 6 grudnia g. 13:05 Oppenheimer
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia