Lily James

Lily James fot. Getty Images
data urodzenia
5 kwietnia 1989
narodowość
Wielka Brytania
4,6
Oceń
Głosy
16

Biografia

Początki kariery Lily James

Lily James urodziła się 5 kwietnia 1989 roku w Esher, w Wielkiej Brytanii. Ma 170 cm wzrostu i jest zodiakalnym Baranem. Jej pełne imię i nazwisko to Lily Chloe Ninette Thomson. Jej pseudonim sceniczny - Lily James, powstał z połączenia jej imienia, oraz imienia jej ojca. Lily nie chciała aby w przyszłości mylono ją z inną aktorką Lily Thomson. 

Jako nastolatka uczęszczała do Arts Educational School w Tring - szkoły oferującej specjalistyczne kursy sztuk widowiskowych dla młodzieży w wieku od 8 do 19 lat. W 2010 roku ukończyła studia na uczelni muzycznej Guildhall School of Music and Drama w Londynie, w której wcześniej studiowali także Ewan McGregor, czy Orlando Bloom.Będąc już absolwentką londyńskiej uczelni udało jej się podpisać kontrakt z jedną z agencji talentów i literatury Tavistock Wood z Londynu.
Zadebiutowała w 2010 roku w czterech odcinkach serialu telewizyjnego “Just William", Swój talent aktorski prezentowała zarówno na deskach teatru, w kinie i telewizji. 

Lily James - filmy i seriale

Pięciokrotnie wystąpiła na deskach teatru: w 2011 roku w sztuce “Vernon God Little" jako Taylor i w sztuce “Otello" jako Desdemona, w 2012 roku w sztuce “Mewa" jako Nina, w 2016 roku w sztuce “Romeo i Julia" jako Julia, oraz w 2019 roku w sztuce “Wszystko o Ewie" jako tytułowa bohaterka Eva Harrington. 

Od 2012 do 2015 roku Lily James można zobaczyć było w brytyjskim dramatycznym serialu telewizyjnym “Downton Abbey", w którym młoda gwiazda wcielała się w postać Lady Rose MacClare.

W 2015 roku Lily James otrzymała główną rolę w filmie reżyserowanym przez Kennetha Branagha - “Kopciuszek". Udział w filmie stał się przełomem w jej karierze. Od czasu premiery filmu Lily James zaczęła otrzymywać coraz to poważniejsze propozycje zagrania w najnowszych produkcjach filmowych i telewizyjnych. 

W 2018 roku w muzycznym filmie “Mamma Mia: Here We Go Again!" zagrała młodą Donnę Sheridan - jedną z głównych bohaterek produkcji. 

“Pam i Tommy" z 2022 roku to biograficzny miniserial telewizyjny, który opowiada historię małżeństwa aktorki i modelki Pameli Anderson oraz muzyka Tommy'ego Lee. Lily James otrzymała szansę wcielenia się w główną rolę Pameli. Charakteryzacja do roli sprawiła, iż Lily w serialu jest do siebie zupełnie niepodobna, natomiast łudząco przypomina tytułową bohaterkę.

Na ponad 30 ról, w które miała okazję się wcielać, wyjątkowo często obsadzana jest w rolach typowo kostiumowych, przykładem mogą być tu wspomniany wcześniej serial “Downton Abbey", film “Kopciuszek", ale i "Wojna i pokój" oraz “Duma i uprzedzenie, i zombie" z 2016 roku, czy "Rebeka" z 2020 roku.

Lily James: nagrody i dorobek artystyczny

W 2014 roku otrzymała nagrodę Gildii Aktorów Filmowych, w kategorii “Wybitny występ zespołu aktorskiego w serialu dramatycznym" za serial Downton Abbey.

W 2015 roku wręczono jej również nagrodę Kobieta Roku Harper’s Bazaar, w kategorii “Przełomowa rola", za wcielenie się w tytułowego “Kopciuszka". 

W 2015 roku otrzymała także nominację do nagrody Teen Choice Awards 2015, w kategorii “Ulubiona aktorka w filmie sci-fi lub fantasy" za “Kopciuszka". 

Za rolę Pameli w serialu “Pam&Tommy" otrzymała pięć nominacji do nagród: Dorian Awards, Stowarzyszenia Krytyków Hollywood, Emmy Primetime, Critics' Choice oraz Złotych Globów. Wręczono jej także Nagrodę Satelita, w kategorii “Najlepsza aktorka w miniserialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym".

Życie prywatne i rodzina Lily James

Lily James ma sławnych rodziców - jest córką aktorki Ninette Mantle i muzyka Jamesa "Jamiego" Thomsona. Ojciec Lily zmarł na chorobę nowotworową w 2008 roku. Lily ma dwóch braci.

Lily James oprócz sławnych rodziców, w drzewie genealogicznym ma również znaną babcię - amerykańską aktorkę - Helen Horton.

Lily James nie ma męża, ani dzieci. 

W 2011 roku spotykała się z aktorem Jackiem Foxem. Jack wypowiadał się o niej - “Jest wspaniała, ma ogromny talent, niesamowicie pracowita, bardzo miła osoba. Nigdy nie powiem o niej złego słowa."

W 2014 roku Lily James zaczęła spotykać się z aktorem Mattem Smithem, którego poznała na planie filmu “Duma i uprzedzenie, i zombie". Planowali wspólne życie, ślub i dzieci, jednak w 2019 roku para rozstała się.

Przez krótki czas Lilly spotykała się także z aktorem Christopherem Robertem Evansem, znanym z roli “Kapitana Ameryki". W tym przypadku jednak żadna ze stron nie potwierdziła nigdy, że coś ich łączy. 

W 2020 roku Lily miała romans z dwadzieścia lat starszym aktorem Dominicem Westem. Para poznała się już w 2011 roku, podczas wspólnej pracy nad spektaklem “Otello" w The Crucible Theatre. Romans okazał się być przelotny i mężczyzna wrócił do żony. 

Nowym partnerem Lily James w 2021 roku został muzyk zespołu Queens of the Stone Age - Michael Shuman. Lily i Michael rozstali się jednak 2 lata później.

Filmografia

Wiadomości