Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio fot. Getty Images
data urodzenia
11 listopada 1974
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
6802

Biografia

Początki kariery Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio to amerykański aktor i producent filmowy urodzony 11 listopada 1974 roku. Ma 183 centymetry wzrostu i jest szatynem. Na świat przyszedł w Los Angeles w stanie Kalifornia, karierę aktorską zaczął jako nastolatek pojawiając się w reklamach telewizyjnych. Uznanie krytyków i sławę zdobył dzięki roli w filmie "Co gryzie Gilberta Grape’a" z 1993 roku, gdzie zagrał chłopca z niepełnosprawnością w bardzo przekonujący sposób. Przyniosło mu to pierwsze nominacje do nagród aktorskich.

Leonardo DiCaprio najpopularniejsze filmy i produkcje

Główną rolę w produkcji hollywoodzkiej aktor zagrał pierwszy raz w filmie “Romeo i Julia" Buza Luhrmana z 1996 roku. To uwspółcześniona wersja romantycznej tragedii Williama Szekspira, gdzie reżyser zdecydował się na zachowanie oryginalnych szekspirowskich dialogów. Ze względu na przeniesienie akcji do czasów współczesnych, film stał się sukcesem komercyjnym i artystycznym, zdobył uznanie na festiwalu w Berlinie, a przychód na całym świecie wyniósł 147 milionów dolarów.

Rolą która na wiele lat zdefiniowała karierę aktorską Leonardo DiCaprio, był występ superprodukcji “Titanic" w reżyserii Jamesa Camerona. W filmie aktorowi partneruje Kate Winslet, historia ich romansu stała się ogromnym przebojem, najlepiej zarabiającym filmem w historii. Dzięki roli w “Titanicu", wówczas 22-letni DiCaprio stał się bożyszczem nastolatek, przylgnął do niego wizerunek filmowego amanta. 

Leo bardzo chciał zerwać z tą łatką, jednak “Leomania" zawładnęła światem na całego. Na kilka lat jego kariera zatrzymała się ze względu na to, że reżyserzy nie chcieli go obsadzać w rolach, do których aspirował. W 2000 roku przypomniał się szerokiej publiczności obejmując główną rolę w filmie “Niebiańska plaża". 

W 2002 roku Leonardo odrzucił propozycję zagrania Anakina Skywalkera w filmie “Gwiezdne Wojny" Epizod II Atak Klonów". Wspominał po latach, że miał obawę,iż ta rola po raz kolejny na wiele lat zablokuje możliwości rozwoju artystycznego. 

Przełomowym filmem w jego karierze aktorskiej okazał się dramat biograficzny “Złap mnie jeśli potrafisz" w reżyserii Stevena Spielberga. Aktor wcielił się we Franka Abagnale’a Juniora, który już w wieku nastoletnim odkrył w sobie talent do podrabiania dokumentów, oszukiwał banki i linie lotnicze podrabiając czeki i bilety. Na planie spotkał Toma Hanksa, film okazał się artystycznym i komercyjnym sukcesem, przyniósł dochód przekraczający 300 milionów dolarów przy budżecie zaledwie 50 milionów.

W 2002 roku pojawił się na ekranach kin kolejny ważny film z Leonardo DiCaprio w roli głównej, były to “Gangi Nowego Jorku" w reżyserii Martina Scorsese. Reżyser ten bardzo chętnie obsadzał aktora w rolach głównych swoich kolejnych produkcji i współpraca była owocnie kontynuowana jeszcze przez wiele lat. Na planie tej produkcji aktor spotkał się z Danielem Day-Lewisem, którego aktorska charyzma przykryła w pewien sposób obecność Leonardo na ekranie. 

W 2004 roku na ekranach film pojawił się film biograficzny “Aviator" gdzie Leonardo wcielił się w rolę Howarda Hughesa, potentata lotniczego. Leonardo DiCaprio był  również producentem tego filmu, początkowo do roli reżysera szykowano Michaela Manna, jednak aktor zdecydował się powierzyć reżyserię swojemu staremu znajomemu Martinowi Scorsese. Film trafił w gusta krytyków oraz publiczności.

Kolejną wspólną produkcją duetu z Scorsese i DiCaprio była “Infiltracja" z roku 2006. Na planie tego gangsterskiego obrazu Leonardo spotkał Jacka Nicholsona, Matta Damona i Marka Wahlberga. 
Duet aktorsko-reżyserski spotkał się jeszcze raz w 2010 roku, na planie thrillera psychologicznego “Wyspa tajemnic", gdzie Leonardo wciela się w policjanta, który musi zbadać tajemnice ośrodka psychiatrycznego, położonego na odciętej od świata wyspie. Film zarobił w kinach niemal 300 milionów dolarów.

Tym samym roku na ekranach kin pojawiła się “Incepcja" w reżyserii Christophera Nolana. Leonardo DiCaprio gra w tym obrazie główną rolę, film stał się ogromnym sukcesem i zarobił na całym świecie ponad 800 milionów dolarów. W 2011 roku Leonardo DiCaprio zagrał w kolejnym filmie do biograficznym “J. Edgar" w reżyserii Clinta Eastwooda

2012 roku Leonardo nawiązał współpracę z Quentinem Tarantino i wystąpił w jego spaghetti westernie “Django". 

W kolejnym roku aktor pojawił się w filmie “Wielki Gatsby" na podstawie noweli F. Scotta Fitzgeralda, o tym samym tytule było to ponowne spotkanie z Buzem Luhrmanem, z którym pracował już podczas produkcji “Romeo i Julii". 

W tym samym roku aktor wystąpił w roli tytułowej w filmie “Wilk z Wall Street", wciela się on w rolę maklera giełdowego Jordana Belforta, który oszukuje swoich klientów i wydaje ich pieniądze na imprezy, narkotyki i kobiety lekkich obyczajów. 

2019 roku aktor ponownie współpracował z Quentinem Tarantino. Wcielił się w rolę aktora Ricka Daltona, w komediowym dramacie “Pewnego razu w Hollywood". Partneruje mu tam Brad Pitt, a w roli Romana Polańskiego wystąpił Rafał Zawierucha

W 2021 roku Leonardo pojawił się w satyrycznym filmie Adama Mckaya “Nie patrz w górę", na planie spotkał Jennifer Lawrence. Film stał się przebojem i jednym z najchętniej oglądanych obrazów w historii Netflixa.

Leonardo DiCaprio - nagrody i dorobek artystyczny

Leonardo DiCaprio był pięciokrotnie nominowany do Oscara za męską rolę pierwszoplanową, statuetkę otrzymał 2016 roku za film “Zjawa". DiCaprio otrzymał również 3 statuetki Złotych Globów, nagrodę BAFTA oraz nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów.

Życie prywatne Leonardo DiCaprio

W dzieciństwie Leonardo DiCaprio miał przybranego z “dziadka" z Polski. Jego ojciec przyjaźnił się z polskim rzeźbiarzem Stanisławem Szukalskim, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w trakcie II wojny światowej. Aktor wspomina, że przybrany dziadek miał wielki wpływ na jego rozwój artystyczny, dlatego wyprodukował film dokumentalny o życiu i twórczości Szukalskiego. 
Aktor jest pogromcą damskich serc, spotykał się z wieloma aktorkami i modelkami. Fani często żartują, że aktor nigdy nie umawia się z dziewczynami, które skończyły już 30 lat. Najbardziej znany jest jego związek z brazylijską modelką Giselle Bundchen, z którą aktor spotykał się w latach 1999-2005. Leonardo nigdy nie był żonaty, ani nie ma dzieci. Jest zaangażowanym aktywistą ekologicznym, wspiera fundację ograniczające ocieplenie klimatu, jest ich sponsorem i ambasadorem.

Filmografia

Leonardo DiCaprio w kinach

  • Gliwice, AMOK: Sobota, 2 marca g. 19:00 Czas krwawego księżyca
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia