Emily Blunt

Emily Blunt fot. Getty Images
data urodzenia
23 lutego 1983
narodowość
Wielka Brytania
3,3
Oceń
Głosy
6160

Biografia

Emily Blunt - wiek, wzrost i początki kariery

Emily Olivia Laura Blunt urodziła się 23 lutego 1983 roku w dzielnicy Wandsworth w Londynie. Jest jedną z czwórki dzieci aktorki i nauczycielki Joanny Mackie oraz prawnika Oliviera Simona Petera Blunta. Ma trójkę rodzeństwa - dwie siostry: Susannah i Felicity i brata Sebastiana.

Emily Blunt od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie aktorstwem. Niebagatelny wpływ na rozwijanie tej pasji miała matka - Joanna Mackie, angielska aktorka telewizyjna, która występowała m.in. w serialach “Lillie" (1978), “The Archers" (1989) czy “Grange Hill" (1986-1999). Emily uczęszczała do prywatnej, koedukacyjnej szkoły Ibstock Place School w miejscowości Roehampton i to właśnie tam rozpoczęła się jej przygoda z tym zawodem. W latach 1999-2001 aktorka brała udział w kursie teatralnym w Hurtwood House, co pozwoliło jej przygotować się do pierwszych ról. Szkoła ta znana jest znana z kształcenia młodych talentów aktorskich; i to właśnie tam przekonano się o jej wielkim i wyjątkowym talencie. W 2000 roku podczas trwania Edinburgh Festival Fringe, Emily Blunt wystąpiła w swoim pierwszym poważnym przedsięwzięciu, jakim był udział w  musicalu Bliss. Wcieliła się tam w rolę Maddy. W 2001 roku zagrała na deskach Haymarket Theatre wraz z Judi Dench w przedstawieniu “The Royal Family".

Wcieliła się tam w rolę Gwen Cavendish. Rok później na festiwalu Chichester zagrała Julię w najsłynniejszym dramacie Williama Szekspira “Romeo i Julia". 
Ciekawostką jest fakt, że aktorka w dzieciństwie borykała się z problemem jąkania. Jak sama wspomniała w wywiadzie dla magazynu “People" ukrywała swój problem odtwarzając role znanych osób. “Naśladowałam wiele zabawnych głosów i akcentów, ponieważ mogłam mówić w ten sposób płynniej - tylko jeśli nie brzmiało to jak mój własny głos", wspominała Blunt w wywiadzie. 

Rodzice zapisali ją w wieku 8 lat na terapię i zajęcia relaksacyjne, ale dopiero jeden z nauczycieli zaprosił ją do udziału w szkolnym przedstawieniu, gdzie 12-letnia Emily miała wcielić się w rolę jednej z głównych postaci. “Poprosił mnie, żebym zagrała tę postać z innym głosem niż mój. To niezwykłe jak na kogoś, kto nie jest jąkałą, że miał taki instynkt", opowiadała Blunt w wywiadzie. 

Oprócz wybitnego talentu, aktorka może pochwalić się również nienaganną i perfekcyjną figurą, ponieważ przy wzroście 171 cm, waży około 51 kg, a jej wymiary to 86-61-89 cm.

Emily Blunt - filmy i seriale

Emily Blunt, uważana jest za najpopularniejszą aktorkę w Wielkiej Brytanii. Po występie w “The Royal Family" posypały się propozycje zarówno telewizyjne, jak i kinowe. 
Pierwszy raz w kinie zadebiutowała w 2003 roku rolą Katarzyny Howard w “Krwawym Tyranie - Henryk VIII", a następnie rolą Isoldy w filmie “Boudica" - brytyjskim filmie biograficzno-historycznym o losach królowej plemienia Iceni, Boudice. 

W 2004 roku pojawiła się w filmie polskiego reżysera i scenarzysty Pawła Pawlikowskiego “Lato miłości", wcielając się w rolę Tamsin.Największą jednak sławę Emily Blunt, zyskała dzięki odegraniu roli Emily Charlton, w produkcji “Diabeł ubiera się u Prady" w 2006 roku, gdzie zagrała u boku największych sław, m.in. Meryl Streep czy Anne Hathaway. Za rolę Emily Charlton, asystentki Mirandy (granej przez Meryl Streep) aktorka otrzymała nominacje do Złotych Globów oraz nagrody BAFTA za najlepszą rolę drugoplanową w 2006 roku. 

Popularność aktorki zbiegła się z coraz większą dostępnością nowych filmów na platformach streamingowych, jak np. Netflix. Tak było m.in. z  amerykańskim horrorem z 2018 roku “Ciche miejsce", który wyreżyserowany został przez męża Emily, Johna Krasinskiego. Blunt wciela się tam w rolę jednej z głównych bohaterek - Evelyn Abbott, która walczy o przetrwanie swoje oraz swojej rodziny. 

Również w 2018 roku, Emily zagrała główną rolę w hitowej produkcji reżysera Roba Marshalla - “Mary Poppins powraca". Jest to film familijny, która przyciąga przed ekrany zarówno starszą, jak i młodszą publiczność, na zmianę bawiąc i ucząc wszystkich widzów.  
Warta uwagi jest również historia Rachel - głównej bohaterki filmu “Dziewczyna z pociągu" (2016), gdzie aktorka wciela się w główną rolę, ukazując wszystkim widzom swój ponadprzeciętny talent aktorski. 

Ostatnim filmem z jej udziałem jest amerykańsko-brytyjski film biograficzny z 2023 roku “Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana. Wcieliła się tam w rolę Katherine - żony Roberta Oppenheimera. Poza nią w filmie wzięli udział m.in. Cillian Murphy, Robert Downey Jr., Matt Damon czy Rami Malek.

Emily Blunt: nagrody i dorobek artystyczny

Poza wspomnianymi nominacjami za rolę w filmie “Diabeł ubiera się u Prady", Emily Blunt otrzymała nominacje do nagród BIFA i Złotej Kaczki za rolę Tamsin w filmie “Lato miłości". W 2007 roku odebrała Złoty Glob jako najlepsza aktorka drugoplanowa dzięki roli Natashy w dramacie “Gideon’s Daughter". 

Za role w filmach “Młoda Wiktoria" oraz “I wszystko lśni" w 2009 roku Emily Blunt została nominowana do nagrody Satelita w dwóch kategoriach. Jest to nagroda przyznawana przez Międzynarodową Akademię Prasy. Rola królowej Wiktorii przyniosła jej też kolejną nominację do Złotych Globów w kategorii “najlepsza aktorka w filmie dramatycznym". 

Życie prywatne i dzieci Emily Blunt

Emily Blunt w 2005 roku zaczęła spotykać się z piosenkarzem Michael’em Buble. Para zdążyła nawet wspólnie zamieszkać w Vancouver, jednak po trzech latach ich związek rozpadł się.
Obecnie mężem Emily Blunt jest John Krasinski, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, znany przede wszystkim z roli Jima Halperta w serialu “The Office". 

Para zaczęła spotykać się w 2008 roku, a w 2010 roku zdecydowali się pobrać. Ślub odbył się podczas kręcenia filmu “Diabeł ubiera się u Prady", na który Emily Blunt zaprosiła partnerów i partnerki z planu. Na imprezie pojawił się między innymi Stanley Tucci, któremu Emily Blunt przedstawiła swoją starszą siostrę, Felicity. Oboje szybko zostali parą, a dwa lata później wzięli ślub.

Emily Blunt i John Krasinski mają dwie córki - Hazel oraz Violet. Aktorka od 2015 roku ma także obywatelstwo amerykańskie i aktualnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Filmografia

Emily Blunt w kinach

  • Warszawa, KinoGram: Piątek, 1 grudnia g. 20:30 Oppenheimer
  • Warszawa, KinoGram: Sobota, 2 grudnia g. 20:15 Oppenheimer
  • Warszawa, KinoGram: Niedziela, 3 grudnia g. 19:30 Oppenheimer
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia