David Schwimmer

David Schwimmer
narodowość
USA
2,8
Oceń
Głosy
16

Biografia


David Schwimmer - początki kariery

David Schwimmer znany jest szerszej widowni przede wszystkim z roli Rossa Gellera w kultowym serialu stacji NBC “Przyjaciele". I chociaż jako nieco zakręcony paleontolog rozbawiał miliony telewidzów, to doskonałe recenzje otrzymał również za swoje role dramatyczne m.in. w produkcji “Kompania braci". 
Aktor urodził się 2 listopada 1966 w Nowym Jorku w rodzinie prawniczej. Jego matka, podobnie jak dziadek, była adwokatem natomiast ojciec był sędzią apelacyjnym. Ma starszą siostrę Ellie.   
Dorastał w Los Angeles, gdzie uczył się w Beverly Hills High School. Już w liceum zainteresował się aktorstwem i dołączył do klasy dramatycznej. Brał udział w wielu festiwalach teatralnych m.in. w Festiwalu Szekspirowskim Południowej Kalifornii. Trenował też akrobatykę i taniec. 
Po zakończeniu nauki w szkole średniej, za namową rodziców, rozpoczął studia na wydziale medycyny i prawa. Cały czas marzył jednak o karierze aktorskiej. Ostatecznie zmienił kierunek studiów i w 1988 roku ukończył wydział aktorski na Uniwersytecie Northwestern w Chicago.
Początkowo David nie myślał o karierze filmowej lub telewizyjnej i skupił się na pracy w teatrze. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem z collegu Joeyem Slotnickiem założył grupę Lookingglass Theater składającą się z aktorów, reżyserów i scenarzystów. Zrealizował z nią takie spektakle jak m.in. "The Jungle", która została nagrodzona sześcioma statuetkami Jefferson Awards, “Alicję w krainie czarów" - wystawioną na Festiwalu w Edynburgu, a także “West", “Odyseję", “Od pierwszej krwi", “W oku obserwatora" oraz “Mistrza i Małgorzatę". Wkrótce jednak aktor otrzymał pierwsze propozycje od producentów filmów i seriali. 

David Schwimmer - filmy i seriale

Jego pierwszą rolą była postać psychopaty w mrocznym thrillerze “Deadly Silence". Następnie pojawił się w takich filmach jak “Lot "Intrudera", “Dwadzieścia dolców" czy “Wilk". Zaczął też coraz częściej występować w serialach, dołączając do obsady takich produkcji jak m.in. "Monty", "The Wonder Years", "L.A. Law", "NYPD Blue".
Praca na planie “Monty’ego" była trudna i mocno zraziła Schwimmera do tego rodzaju produkcji. Aktor obiecał sobie nawet, że nie będzie angażować się więcej w tego typu projekty. Na szczęście nie dotrzymał słowa i w 1994 roku przyjął rolę nieco roztrzepanego Rossa Gellera - paleontologa i pracownika Muzeum Prehistorii, w serialu komediowym “Przyjaciele". 
Losy szóstki przyjaciół mieszkających na Manhattanie, szybko stały się jednym z najpopularniejszych seriali na świecie, który emitowany był w ponad 100 krajach. Codzienne perypetie Rachel, Moniki, Phoebe, Rossa, Chandlera i Joey’a śledziły miliony telewidzów, a finałowy odcinek ostatniego sezonu zgromadził przed telewizorami 52 miliony Amerykanów. Do sukcesu serialu przyczyniły się nie tylko zabawne dialogi i dobry scenariusz, ale i świetnie dobrani aktorzy. Obsada serialu - Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matthew Perry, Matt LeBlanc i oczywiście David Schwimmer do dziś uważana jest za jeden z najlepszych castingów w historii produkcji telewizyjnych. 
Chociaż rola Rossa pozwoliła Schwimmerowi na zaprezentowanie swojego talentu komediowego warto wspomnieć, że aktor ma w swoim dorobku również doskonałe role w serialach dramatycznych. W 2001 roku wystąpił w wielokrotnie nagradzanym mini serialu “Kompania braci", a w 2016 wcielił się w postać Roberta Kardashiana, jednego z obrońców oskarżonego o zamordowanie żony i jej kochanka, futbolisty O.J. Simpsona w produkcji “American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona". 
David zagrał również w kilku bardzo dobrze przyjętych filmach m.in. “Żałobnik" w którym wystąpił z Gwyneth Paltrow, “Narzeczona dla dwóch", “Big Nothing", “Cena prawdy", “Iceman: Historia mordercy" oraz w komedii przygodowej “Sześć dni, siedem nocy", gdzie miał możliwość zagrać u boku Harrisona Forda. 

David Schwimmer - nagrody i dorobek artystyczny

David Schwimmer ma na swoim koncie nominacje do tak prestiżowych nagród jak Emmy czy Blockbuster Entertainment. Aktor został nagrodzony Złotym Satelitą oraz statuetką Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. 
Schwimmer dał się również poznać jako utalentowany aktor dubbingowy. Swojego głosu użyczył żyrafie Melmanowi, jednemu z głównych bohaterów w serii filmów animowanych “Madagaskar".

David Schwimmer - żona i dzieci

Aktor spotykał się m.in. z piosenkarką Natalie Imbruglią i izraelską aktorką Mili Avital.
W marcu 2007 roku związał się z Zoë Buckman, która w czerwcu 2010 roku została jego żoną. David Schwimmer i Zoë Buckman doczekali się córki Cleo, która przyszła na świat w 2011 roku. Sześć lat później para ogłosiła swoje rozstanie.
Aktora często można spotkać spacerującego po East Village, na Manhattanie gdzie mieszka. David Schwimmer ma również posiadłości w Los Angeles i Chicago. 

Filmografia

Wiadomości