Courteney Cox

Courteney Cox fot. Getty Images
narodowość
USA
2,8
Oceń
Głosy
42

Biografia

Courteney Cox - początki kariery

Courteney Bass Cox amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, a także modelka, producentka, najbardziej znana jako Monica Geller z sitcomu NBC “Przyjaciele". Artystka urodziła się 15 czerwca 1964 roku w Birmingham, w Alabamie jako najmłodsza z czworga dzieci Courteney Copland (z domu Bass) i budowniczego basenów Richarda Lewisa Coxa (ur. 1930, zm. 2001). Ma dwie starsze siostry - Dottie i Virginię, oraz starszego brata Richarda Jr. (ur. 1958). Rodzice artystki rozwiedli się w 1974 roku, gdy ta miała dziesięć lat. Jej ojciec przeniósł się na Florydę i ponownie zawarł związek małżeński. Dzieci zamieszkały z matką, która w 1976 roku po raz drugi wyszła za mąż za nowojorskiego biznesmena Huntera Copelanda, wuja Stewarta Copelanda, perkusisty i współzałożyciela zespołu The Police. Gdy aktorka miała 14 lat ukończyła szkołę podstawową i zaczęła pracować w sklepie muzycznym. W szkole średniej Mountain Brook High School była cheerleaderką, grała też w tenisa i pływała. Później Cox studiowała architekturę na College Mount Vernon w Waszyngtonie.
Następnie wyjechała do Nowego Jorku, gdzie zgłosiła się do agencji modelek prowadzonej przez Ellen Ford. Pojawiła się w pismach dla nastolatek i zdobiła także okładki powieści romansowych dla nastolatek. Prowadziła program telewizyjny “This Week's Music".

Courteney Cox - filmy i seriale

Początkiem kariery aktorskiej dla gwiazdy stał się teledysk “Dancing in the Dark" (Tańczmy w mroku, 1984) Bruce’a Springsteena zrealizowany przez znanego reżysera Briana De Palmę. Później grała też epizody w popularnych serialach telewizyjnych, jak na przykład: “CBS As the World Turns" (1984), odtwarzała rolę Glorii Dinallo o telekinetycznych zdolnościach w komediowym przygodowym sci-fi serialu NBC “Nieprzystosowane sensacje" (1985), ABC “Statek miłości" (1986), sitcomach “Kroniki Seinfelda" (1994) i “Życie jak sen" (1992). Dużą popularność przyniosła jej rola nastoletniej Lauren Miller, dziewczyny Alexa P. Keatona (w tej roli Michael J. Fox) sitcomie NBC “Więzi rodzinne" (1987-1989).
Na dużym ekranie bez większego powodzenia zadebiutowała w filmie “Władcy wszechświata" w 1987 roku. Przełomem w jej karierze stał się udział w komedii “Ace Ventura: Psi detektyw" w 1994 roku u boku Jima Carreya. Jednak naprawdę znana Courteney Cox stała się przede wszystkim z roli pedantycznej Moniki Geller w popularnym serialu “Przyjaciele" (Friends, 1994-2004). Gwiazda początkowo miała zagrać postać Rachel Green, ostatecznie rolę tę dostała Jennifer Aniston.

Courteney Cox: nagrody i dorobek artystyczny

Aktorka w 1995 roku w Hollywood odebrała nagrodę Złotego Jabłka w kategorii “Odkrycie Roku". Zabłysnęła także w roli Gale Weathers, reporterki tropiącej seryjnego mordercę w slasherze “Krzyk" (Scream, 1996) i jego kontynuacjach - “Krzyk 2" (Scream 2, 1997) i “Krzyk 3" (Scream 3, 2000). Wystąpiła też w teledyskach: “I'll be there" zespołu The Rembrandts i “A Long December" zespołu Counting Crows, wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem Adamem Duritzem.
W 1996 roku za swoją rolę w serialu komediowym za  Przyjaciele (1994) zdobyła nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, w kategorii: Najlepszy zespół aktorski. W 2000 roku otrzymała Teen Choice jako Ulubiona chemia filmowa za produkcję “Krzyk 3" (2000), a w 2023 roku  odebrała nagrodę MTV - Złoty Popcorn jako Najlepsza scena walki za “Krzyk VI" na  Gali Weathers vs. Ghostface.
Ciekawostkę może stanowić informacja, że za występ w teledysku Bruce'a Springsteen'a "Dancing in the Dark" w 1984 roku na początku swojej kariery aktorka otrzymała 350 dolarów.

Courteney Cox - życie prywatne i dzieci

12 czerwca 1999 roku gwiazda poślubiła aktora Davida Arquette, z którym ma córkę Coco Riley Arquette. Dziewczynka przyszła na świat 13 czerwca 2004 roku w Los Angeles. Od 2010 roku para żyła w separacji, a w 2013 roku rozwiedli się.
Aby zatrzymać upływający czas, Courteney Cox poddawała się operacjom plastycznym. Później w “The Sunday Times" Cox powiedziała: “Nie zdawałam sobie sprawy, że wyglądam dziwnie po ostrzykiwaniu i innych zabiegach, których dziś bym już nie zrobiła". 
Później pod koniec 2013 roku Cox zaczęła spotykać się z członkiem zespołu Snow Patrol - Johnnym McDaidem. Para ogłosiła zaręczyny w czerwcu 2014 roku, niedługo potem odwołali zaręczyny, ale pozostali parą.
W wyszukiwarkach internauci często wyszukują frazy: “Courteney Cox Greys Anatomy", jednak aktorka nie wystąpiła w tym popularnym serialu. Można znaleźć w sieci jej zdjęcia z jedną gwiazd Ellen Pompeo, która wciela się w jedną z czołowych postaci w produkcji.

Filmografia

Wiadomości