Anya Taylor-Joy

Anya Taylor-Joy fot. Getty Images
narodowość
USA
3,7
Oceń
Głosy
3

Biografia

Anya Taylor-Joy - wiek, wzrost i początki kariery

Anya Taylor-Joy jest argentyńsko-brytyjską aktorką i modelką. Urodziła się 16 kwietnia 1996 roku w Miami (USA). Światową sławę przyniosła jej rola w serialu o wybitnej szachistce - “Gambit królowej". Jej rodzicami są  są Dennis Alan Taylor - mający brytyjskie korzenie argentyński bankier, oraz Jennifer Marina Joy - brytyjsko-hiszpańska psycholog. Matka aktorki urodziła się w Zambii. Taylor-Joy urodziła się w USA w trakcie pobytu rodziców w Miami. Dzięki obowiązującemu w Stanach Zjednoczonych prawie ziemi, otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Rodzina przeprowadziła się do stolicy Argentyny - Buenos Aires, gdzie Anya chodziła do dwujęzycznej szkoły angielsko-hiszpańskiej. Kiedy miała zaledwie 6 lat, rodzina przeniosła się do Wielkiej Brytanii, co okazało się dla niej bardzo trudne. Nie chciała uczyć się, ani mówić po angielsku licząc, że jej protest nakłoni rodziców do powrotu do Argentyny. Anya w latach młodzieńczych przeszła przez dwie tożsamości kulturowe, ciężko było odnaleźć się w każdej z nich. W wieku 16 lat porzuciła szkołę, aby skupić się na karierze aktorskiej. 

Przełom w karierze stanowiła rola w filmie “Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii". 

Anya Taylor-Joy - filmy i seriale

Do najważniejszych ról na koncie aktorki zaliczamy filmy: “Gambit królowej", “Emma" oraz “Menu", a także serial “Peaky Blinders". 

2020 rok to rola w “Gambicie królowej" (The Queen’s Gambit), 7-dmio odcinkowym miniserialu Netflixa, opartym na powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule. Aktorka gra w nim młodą szachistkę, która mierzy się z trudnym dzieciństwem, uzależnieniem oraz próbami zaistnienia w męskim świecie profesjonalnych szachów. 

W tym samym roku zagrała w “Emmie". Film będący brytyjskim komediodramatem, jest adaptacja powieści Jane Austin. Film spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno krytyków, jak i widzów. Zarobił 26 milionów z samej sprzedaży biletów. 

Anya Taylor Joy - nagrody i dorobek artystyczny

Anya Taylor-Joy mimo młodego wieku, ma na swoim koncie kilka zdobytych nagród oraz kilkanaście nominacji. 

Udało jej się zdobyć Złoty Glob za film “Gambit królowej". Była również dwukrotnie nominowana do tej nagrody w 2021 za film “Emma" oraz w 2023 za film “Menu". W 2017 roku była nominowana do nagrody BAFTA. W 2021 roku była nominowana do nagrody Emmy.  W 2017 roku dostała 2 nominacje do nagród Satelity. W 2019 i 2021 otrzymała nominację do Złotego Popcornu. Amerykańska Gildia Aktorów wyróżniła ją w 2021 i przyznała jej nagrodę, w tym samym roku zdobyła nagrodę AACTA, oraz Critics Choice Super Awards. Obie statuetki otrzymała za film “Gambit królowej". Aktorka została jeszcze kilka razy wyróżniona nominacjami przez różne organizacje filmowe i artystyczne.

Życie prywatne Anyi Taylor-Joy

W 2021 roku partnerem Anyi Taylor-Joy został Malcolm McRae, rok później byli już małżeństwem. Mąż aktorki jest muzykiem. 

Aktorka nie do końca radzi sobie ze sławą, której doświadczyła po roli w “Gambicie królowej": “Lubię być anonimowa. Zostajemy aktorami, by grać innych ludzi. Dziwi mnie, że ktoś może się mną interesować. Jestem naprawdę cicha, a popularność mnie przytłacza. "Rodzina Anyi i Malcolma powiększyła się - adoptowali kota. Pytana, czy to kolejny krok do zbudowania rodziny i posiadania dzieci mówi: “Byłam fatalną randkowiczką. Cieszę się, że już nie muszę nikogo poznawać. “Podoba mi się stabilizacja. To, że jego szczoteczka do zębów zawsze stoi obok mojej. Nie chcę, żeby to się kiedykolwiek zmieniło."

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia