Adam Driver

Adam Driver fot. Getty Images
data urodzenia
19 listopada 1983
narodowość
USA
1,9
Oceń
Głosy
151

Biografia

Adam Driver - wiek, wzrost i początki kariery

Adam Driver to amerykański aktor filmowy, urodzony w listopadzie 1983 roku w San Diego w stanie Kalifornia. Driver ma 189 centymetrów wzrostu i jest brunetem. Kiedy aktor miał 7 lat, wraz z siostrą i mamą przeprowadził się do miasta Mishawak w stanie Indiana, gdzie wychowywała się jego matka. Jego ojczym był pastorem w parafii Baptystów, gdzie młody Adam śpiewał w chórze. W 2001 roku ukończył szkołę średnią, złożył podanie do szkoły aktorskiej Julliard, ale nie został przyjęty. Krótko po szkole pracował jako sprzedawca odkurzaczy, oraz jako telemarketer.

Po zamachach 11 września w Nowym Jorku zaciągnął się do Marines, gdzie służył w pierwszym batalionie pierwszej dywizji, jako operator moździerza. W Marynarce Wojennej USA spędził 2 lata i 8 miesięcy. Do cywila przeszedł z powodów medycznych, po kontuzji kręgosłupa odniesionej w trakcie jazdy na rowerze górskim. Marynarkę Wojenną opuścił z honorami w stopniu kaprala.                    

Po przejściu do cywila Adam Driver przez rok studiował na Uniwersytecie Indianapolis, następnie ponownie spróbował dostać się do szkoły aktorskiej Julliard, tym razem przesłuchania zakończyły się sukcesem. W tym czasie Adam Driver poznał swoją przyszłą żonę Joanne Tucker. Po czterech latach nauki odebrał dyplom z aktorstwa w 2009 roku. Aktor wspomina, że koledzy ze szkoły aktorskiej odbierali go jako osobę chwiejną i przytłaczającą, ponieważ w tym czasie zmagał się z trudnościami przyzwyczajenia się do życia zupełnie innego, niż w trakcie swojej służby jako Marine. 

Adam Driver - filmy i seriale

Po zakończeniu nauki Adam Driver przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie występował na Broadwayu. Pojawiał się również w rolach epizodycznych w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Jak wielu aktorów na początku swojej kariery, dorabiał jako kelner. 

Pierwszym poważnym filmem w karierze Adama Drivera, okazał się film “J. Edgar" w reżyserii Clinta Eastwooda. Młody aktor partnerował takim gwiazdom jak Leonardo DiCaprio, Naomi Watts i Judi Dench. W 2012 roku aktor wziął udział w castingu do serialu komediowego produkcji HBO “Dziewczyny". Adam Driver otrzymał rolę niestabilnego emocjonalnie chłopaka głównej bohaterki serialu, granej przez Lenę Dunham. Wystąpił w 49 odcinkach serialu, za tą produkcję otrzymał kilka nominacji do nagród telewizyjnych Emmy i został dostrzeżony przez krytyków. 

Prawdziwym przełomem w karierze aktorskiej Adama Drivera okazał się rok 2014, kiedy to wziął udział w castingu do roli głównego czarnego charakteru w nowej trylogii “Gwiezdnych Wojen". Na ekranach kin jako Kylo Ren, pojawił się w filmie “Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy", który miał światową premierę w grudniu 2015 roku. Widowisko okazało się komercyjnym sukcesem, aktor powrócił do tej roli dwóch kolejnych częściach - “Ostatni Jedi" i “Skywalker Odrodzenie" Główną bohaterką nowej trylogii Star Wars, została Rey grana przez Daisy Ridley, jednak fani najbardziej docenili kreację Adama Drivera. 
W przerwach między kręceniem kolejnych części “Gwiezdnych Wojen", Adam Driver zaangażował się w produkcję kilku filmów o bardziej artystycznym charakterze. 2016 roku zagrał w filmie Martina Scorsese “Milczenie" gdzie wcielił się w rolę jezuickiego księdza, który wyrusza w podróż misyjną do Japonii. 

W tym samym roku wcielił się w rolę poety i kierowcy autobusu w filmie “Paterson’ w reżyserii Jima Jarmuscha. Film miał premierę na 69. festiwalu filmowym w Cannes i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem jury i krytyków. 

Ważnym filmem w karierze Adama Drivera jest film w reżyserii Spike’a Lee “Czarne bractwo: BlacKkKlansman" W filmie partneruje Johnowi Davidowi Washingtonowi, gdzie grają policjantów, którzy z własnej inicjatywy przeprowadzają operację infiltracji Ku Klux Klanu.

2019 roku na ekranach kin i w aplikacji Netflix pojawił się film “Historia małżeńska", gdzie Adam Driver tworzy spektakularny duet aktorski ze Scarlett Johansson. Film w reżyserii Noah Baumbacha okazał się sukcesem komercyjnym i artystycznym. Jako jego główną zaletę widzowie podkreślali zagrane brawurowo dwie role główne.

Adam Driver zagrał jedną z głównych ról w filmie “Ostatni pojedynek" Ridleya Scotta z 2021, gdzie na planie spotkał Matta Damona, Ben Afflecka i Jodi Comer. U tego samego reżysera wystąpił jako ako Maurizio Gucci, w filmie “Dom Gucci" gdzie partnerował Lady Gadze. Wcielił się również w rolę Enzo Ferrariego w biograficznym filmie “Ferrari" Michaela Manna. 

2023 roku popularny aktor pojawił się w filmie science fiction “65", produkcja opowiada o pilocie statku kosmicznego, który po podróży w czasie musi toczyć walkę o przetrwanie z dinozaurami. Film poniósł porażkę komercyjną w kinach, jednak premiera na Netflixie zebrała ciepłe recenzję od fanów. Od 2020 roku Adam Driver często pojawia się w komediowym programie HBO “Przegląd Tygodnia z Johnem Oliverem".

Adam Driver - nagrody i dorobek artystyczny

Adam Driver był trzykrotnie nominowany do nagrody Emmy za swoją rolę w serialu “Dziewczyny", miało to miejsce w latach 2013, 2014 i 2015. Aktor dwukrotnie nominowany był do nagrody Oscara, za rolę w “Czarne bractwo: BlacKkKlansman"  i “Historiach Małżeńskich". Otrzymał również nagrodę BAFTA, Złoty Glob oraz nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorskiej. Adam Driver otrzymał także nominację do nagrody Tony w 2019 roku dla najlepszego aktora w sztuce teatralnej. 

Życie prywatne i dzieci Adama Drivera

Adam Driver w 2013 roku poślubił swoją długoletnią partnerkę Joanne Tucker. Para wspólnie wychowuje syna, mieszkają razem z psem na Brooklynie. Adam Driver założył fundację “Artyści w siłach zbrojnych", z którą wystawia sztuki teatralne dla żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. 

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia