Matt Damon

Matt Damon
data urodzenia
8 października 1970
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
5870

Biografia

Matt Damon - wiek i początki kariery

Matt Damon to amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się 8 października 1970 roku w Cambridge w stanie Massachusetts. Jego ojciec był maklerem, a matka nauczycielką akademicką, jego brat Kyle jest artystą. W szkole średniej uczęszczał na zajęcia aktorskie wspólnie ze swoim najlepszym przyjacielem Benem Affleckiem. 

Swój debiut aktorski zaliczył 1988 roku w filmie “Mystic Pizza". Studiował na uniwersytecie Harvarda, w tym czasie grał drobne role w filmach i pracował wspólnie z Affleckiem nad scenariuszem do “Buntownika z wyboru", który pierwotnie był pracą zaliczeniową na zajęciach z pisarstwa. Popularność zdobył dzięki tej produkcji, gdzie wystąpił w tytułowej roli Willa Huntinga. Na ekranie towarzyszyli mu Robin Williams i bracia Ben i Casey Affleck. Film otrzymał aż dziewięć nominacji do Oscara, w tym dwie dla Matta Damona za męską rolę pierwszoplanową i scenariusz oryginalny. Tak rozpoczęła się jego wielka kariera.

Matt Damon - filmy i kariera aktorska

Popularność Matta Damona wzrosła jeszcze bardziej 1998 roku po roli w klasyku kina wojennego “Szeregowiec Ryan" w reżyserii Stevena Spielberga, gdzie wystąpił w tytułowej roli. W tym samym roku pojawił się wspólnie z Edwardem Nortonem i Johnem Malkovichem w dramacie “Hazardziści".

W kolejnym roku do kin wszedł “Utalentowany pan Ripley", z Mattem Damonem w roli tytułowej. U jego boku na ekranie pojawili się, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett, John Turturro i Jude Law. Następnie pojawił się w dwóch filmach swojego przyjaciela Kevina Smitha, “Dogma" oraz “Jay i Cichy Bob kontratakują". W tym czasie zagrał też kilku dramatach niezbyt ciepło przyjętych przez publiczność, takich jak: “Rącze konie", “Szukając siebie" i “Nazywał się Bagger Vance".

W 2001 roku zagrał rolę Linusa Caldwella w przebojowym “Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra" w reżyserii Stevena Soderbergha. Na planie spotkała się gwiazdorska obsada z Georgem Clooneyem, Bradem Pittem, Andym Garcią i Julią Roberts. film stał się przebojem kasowym i dał początek trylogii.

W 2002 wystąpił w kolejnej roli, która zdefiniowała jego karierę, superszpiega Jasona Bourne’a. Film sensacyjny “Tożsamość Bourne’a" szturmem zdobył box office, aktor jeszcze  trzykrotnie wracał do grania tej postaci w latach 2004, 2007 i 2016.

W 2005 roku Matt Damon wystąpił u boku Heatha Ledgera w filmie Terry’ego Gilliama “Nieustraszeni Bracia Grimm". Widowisko fantasy kosztowało krocie, jednak drogie efekty specjalne nie przełożyły się frekwencję w kinach. W tym samym roku na ekranach pojawił się u boku George’a Clooneya i Jeffreya Wrighta w thrillerze politycznym “Syriana".

W 2006 roku wystąpił w dramacie szpiegowskim “Dobry agent" z Robertem De Niro oraz przebojowej “Infiltracji" Martina Scorcese. Ten drugi film na podstawie azjatyckiej produkcji sensacyjnej stał się klasykiem kina akcji, na planie spotkali się Leonardo Di Caprio, Mark Wahlberg i Jack Nicholson.

W 2009 roku aktor wcielił się w rolę kapitan drużyny narodowej Rugby RPA, w dramacie biograficznym pod tytułem “Invictus" w reżyserii Clinta Eastwooda. Nelsona Mandelę pierwszego czarnoskórego prezydenta Republiki Południowej Afryki brawurowo zagrał Morgan Freeman. Matt Damon za rolę w tym filmie otrzymał nominację do Oscara.

Matt Damon wspólnie z Benem Affleckiem w 2010 roku założyli firmę Pearl Street Films, która nawiązała stałą współpracę z wytwórnią filmową Warner Bros. W tym samym roku wystąpił thrillerze akcji “Green Zone" w reżyserii Paula Greengrassa. Film zaliczył komercyjną porażkę. Trochę lepiej poszło westernowi “Prawdziwe męstwo" w reżyserii Braci Coen, w którym obok Damona wystąpili Jeff Bridges i Josh Brolin. W tym okresie aktor wystąpił w kilku odcinkach piątego sezonu sitcomu “Rockefeller Plaza 30".

W kolejnych latach aktor wystąpił w kilku produkcjach z gatunku science fiction, zagrał główną rolę w dystopijnym “Elizjum" Neilla Blomkampa oraz przygodowym “Marsjaninie" Ridleya Scotta. Za tę rolę otrzymał Złoty Glob. Mniejsze rolę zagrał w szalonej “Teorii wszystkiego" Terry’ego Gilliama oraz monumentalnym “Interstellar" Christophera Nolana.

Aktor otrzymał epizody w filmach Marvela o Thorze, gdzie wcielił się w aktora odgrywającego Lokiego w przedstawieniach ulicznych. Przecięło to plotki o pojawieniu się aktora w roli jednego z superbohaterów komiksowych.

W 2019 roku aktor zagrał legendę amerykańskiej motoryzacji i marki Ford, Carrolla Shelby’ego w “Le Mans ’66". Na planie towarzyszył partnerował mu Christian Bale, na fotelu reżysera zasiadł James Mangold.

W 2021 roku aktor wystąpił w dramacie kryminalnym “Stillwater" Toma McCarthy'ego. W tym samym roku na ekrany kin miał trafić dramat historyczny “Ostatni pojedynek", do którego scenariusz przygotowali wspólnie z Affleckiem. Najlepszym kumplom na planie partnerują Adam Driver oraz Jodie Comer. Oba filmy miały problemy z premierą z powodu pandemii.

Kolejne dramaty biograficzne z Damonem pojawiły się na ekranach kin w 2023 roku. Były to" “Air" w reżyserii Bena Afflecka oraz “Oppenheimer" Christophera Nolana.

Matt Damon - nagrody i dorobek artystyczny

Matt Damon był pięciokrotnie nominowany do Oscarów, nagrodę odebrał wspólnie z Affleckiem za scenariusz. Siedem nominacji do Złotych Globów, zamienił w dwie statuetki. Był również pięciokrotnie nominowany do nagród Gildii Aktorów.

Życie prywatne i dzieci Matta Damona

Aktor poznał swoją argentyńską żonę w 2003 roku na planie filmowym w Miami. Luciana Bozan powiedziała “tak" w 2005 roku. Para ma trzy córki, wspólnie wychowywali córkę Luciany z pierwszego małżeństwa. Matt Damon politycznie wspiera partię demokratyczną. Zafascynowany pokerem, kilkukrotnie brał turniejach dla zawodowców, próbował również swoich sił jako komentator tego sportu.

Filmografia

Matt Damon w kinach

  • Katowice, Rialto: Wtorek, 16 kwietnia g. 14:00 Oppenheimer
  • Łódź, Charlie: Wtorek, 16 kwietnia g. 15:20 Oppenheimer
  • Łódź, Charlie: Środa, 17 kwietnia g. 15:00 Oppenheimer
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia