Karolina Gruszka

Karolina Gruszka
data urodzenia
13 lipca 1980
narodowość
Polska
3,7
Oceń
Głosy
18076

Biografia

Karolina Gruszka - początki kariery

Karolina Gruszka to polska aktorka teatralna i filmowa, która przyszła na świat 13 lipca 1980 roku w Warszawie. Zadebiutowała w programie Dyskoteka Pana Jacka już w wieku 9 lat. W 2003 roku została absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach od 2003 do 2008 była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Karolina Gruszka - filmy i seriale

Młoda aktorka zadebiutowała na małym ekranie gdy miała 9 lat. Występowała w prowadzonym przez Jacka Cygana programie "Dyskoteka Pana Jacka". Dwa lata później wystąpiła w filmie Krzysztofa Zanussiego "Chopin na zamku". Już w czasie trwania studiów Karolina Gruszka współpracowała z Teatrem Narodowym w Warszawie. Za swoje kreacje aktorskie była wielokrotnie nagradzana i nominowana do znaczących nagród.
Karolina Gruszka to aktorka znana z występów zarówno w serialach jak i filmach, a także przedstawieniach teatralnych. Można ją zobaczyć między innymi w takich produkcjach serialowych jak "Czas honoru", "Boża podszewka", "Kod genetyczny", "Królestwo kobiet" czy "Tajemnica twierdzy szyfrów". 
Filmy z udziałem Karoliny Gruszki, na które warto zwrócić uwagę to m.in. produkcje: "Maria Skłodowska-Curie", "Francuski numer", "Kochankowie z Marony", "Ach śpij kochanie" czy "Pani z przedszkola". Aktorka oprócz tego wystąpiła też w: "Chopin na zamku" (1989 r.), "Spona" (1998 r.), "Oczarowanie Fryderyka" (1999 r.), "Daleko od okna" (2000 r.), "Córka kapitana" (2000 r.), "Przedwiośnie" (2001 r.), "Break Point" (2002 r.), "Sfora: Bez litości" (2002 r.), "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006 r.), "Futro" (2007 r.), "Krótkie spięcie" (2009 r.), "Trick" (2010 r.) , "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" (2017 r.).
Karolina Gruszka to również aktorka dubbingowa w produkcjach: "Księżniczka na ziarnku grochu" z 2002 roku, "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" z 2003 roku, "Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny" z 2004 roku, "Iniemamocni" z 2004 roku, "Pułapka czasu" z 2018 roku, "Iniemamocni 2" z 2018 roku.

Karolina Gruszka: nagrody i dorobek artystyczny

Artystka czterokrotnie nominowana była do Orłów za drugoplanowe role kobiece w filmach “Pani z przedszkola" i “Ach śpij kochanie oraz za pierwszoplanowe w produkcjach “Kochankowie z Marony" i “Maria Skłodowska-Curie".
W 1998 roku otrzymała nagrodę dziecięcego jury dla Najlepszego aktora lub aktorki dziecięcej na 16 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu za swoją rolę w filmie “Spona". W 2005 roku na 30. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dostała Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w “Kochankowie z Marony". Następnie w 2006 roku dostała nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, dla najlepszej aktorki, za produkcję “Kochankowie z Marony". W 2007 roku otrzymała nominację Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą, za grę w “Kochankowie z Marony" (2005). w 2008 roku na Przeglądzie Twórczości Filmowej “Pola i inni" otrzymała nagrodę “Polityki" dla aktorki robiącej karierę w filmach obcojęzycznych. W 2009 roku Karolina Gruszka dostała nominację Czeskiej Akademii Filmowej do nagrody Czeski Lew w kategorii: aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie “Trzy sezony w piekle" w reżyserii Tomasa Masina.
W 2010 roku na XLV Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2010, została laureatką nagrody Promocyjnej im. Kazimierza Krzanowskiego “za wprowadzenie nas w szaleństwo" podczas wykonywania tekstu “Lipiec" Iwana Wyrypajewa oraz nagrody Dziennikarzy “za poetyckość kreacji aktorskiej" w przedstawieniu "Lipiec" Iwana Wyrypajewa. Tego samego roku otrzymała też nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika “Teatr": za najlepszą kobiecą kreację aktorską sezonu 2009/2010 za rolę w “Lipcu" w Teatrze na Woli w Warszawie.

Karolina Gruszka - życie prywatne i dzieci

Aktorka jest żoną reżysera Iwana Wyrypajewa. W sierpniu 2012 roku Karolina Gruszka urodziła córkę Magdalenę, para nie ma więcej dzieci. Artystka jest wegetarianką. W listopadzie 2021 roku gwiazda wyznała, że cierpi na stwardnienie rozsiane, jest to choroba autoimmunologiczna. Karolina Gruszka ma na policzku bliznę, która nic nie ujmuje jej urodzie.
Aktorka poznała swojego przyszłego męża na planie filmu “Tlen" w 2003 roku. 29-letni wówczas Rosjanin Wyrypajew obsadził ją w jednej z głównych ról. 4 lata później stanął z 6 lat młodszą aktorką na ślubnym kobiercu.
Karolina Gruszka o swoich rodzicach w różnych wywiadach wypowiada się zawsze ciepło . Wyznaje, że zawsze czuła się zainspirowana małżeństwem swoich rodziców, którzy mimo upływu lat i osobnych karier, cały czas mają do siebie dużo ciepłych uczuć.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia