Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix fot. Getty Images
data urodzenia
28 października 1974
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
2161

Biografia

Wybitny aktor debiutował jako dziesięciolatek w telewizyjnych produkcjach, takich jak "Kids Don't Tell" i "Morningstar/Eveningstar". Na wielkim ekranie zadebiutował w 1986 r. w filmie "Spacecamp". Po tragicznej śmierci swojego starszego brata Joaquin wycofał się chwilowo z przemysłu filmowego. Powrócił w wielkim stylu, brawurowo wcielając się w rolę Jimmy'ego Emmeta w filmie "Za wszelką cenę" (1995), gdzie zagrał u boku Nicole Kidman i Matta Dillona. Zaczął odnosić sukcesy w takich filmach jak "Powrót do raju" (1998), "8 milimetrów" (1999), "Gladiator" (2000) czy "Spacer po linie" (2005).

W 2008 r. Phoenix obwieścił, że rezygnuje z aktorstwa. Po jakiś czasie zaczęły pojawiać się szokujące newsy o rzekomym upadku aktora, mówiono także, że zapewne skończy równie tragicznie, jak River. Joaquin zapuścił brodę, usiłował zrobić karierę w branży muzycznej, występował w programach ewidentnie pod wpływem narkotyków. Po dwóch latach, gdy już wszyscy spisali go na straty, obwieścił, iż była to jedna, wielka mistyfikacja i w ten sposób udało mu się zadrwić z całego Hollywood. Obnażył też całą prawdę o mediach, gdyż wraz z Caseyem Affleckiem nagrali film, w którym pokazali, że kreowana przez nie rzeczywistość to jedno, wielkie kłamstwo.

Pierwszy film, w jakim się pojawił po zakończeniu swojego projektu, jest "Mistrz" (2012). Za rolę Freddiego Quella otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Filmografia

Joaquin Phoenix w kinach

  • Legnica, Helios: Poniedziałek, 15 kwietnia g. 10:30 Napoleon
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia