Al Pacino

Al Pacino fot. AFP
data urodzenia
25 kwietnia 1940
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
2436

Biografia

Al Pacino- początki kariery

Jeden z najwybitniejszych amerykańskich aktorów. Na swoim koncie ma aż osiem nominacji do Oscara. Scena z filmu “Zapach kobiety" w której tańczy tango jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina.

Al Pacino urodził się 25 kwietnia 1940 w Nowym Jorku w dzielnicy Harlem. Rodzice jego matki przyjechali do Ameryki z Sycylii, z miejscowości Corleone. Ma trzy siostry: bliźniaczki - Robertę i Paulę i młodszą, przyrodnią siostrę Desiree, która została adoptowana przez jego ojca. Kiedy miał dwa lata jego rodzice rozwiedli się, a aktor wraz z matką przeprowadził się do dzielnicy Bronx. W dzieciństwie marzył o karierze baseballisty. 

Uczył się w Herman Ridder Junior High School i High School of Performing Arts, a następnie przeniósł się do Greenwich Village i rozpoczął studia aktorskie w Herbert Berghof Studio. Udało mu się również studiować w słynnej Actors Studio prowadzonym przez Lee Strasberga.W 1967 roku otrzymał angaż w Charles Playhouse w Bostonie, gdzie przez rok występował w spektaklach “Awake and Sing!" i “America Hurrah". Następnie postanowił wrócić do Nowego Jorku gdzie bardzo szybko zaczął odnosić pierwsze sukcesy. W 1968 roku za rolę w “The Indian Wants the Bronx / It’s Called the Sugar Plum" otrzymał nagrodę Obie, a rok później za występ w spektaklu “Does a Tiger Wear a Necktie?" został nagrodzony Tony Awards. Nagrodę tę odebrał ponownie w 1977 roku za swoją kreację w sztuce “Podstawowy trening Pavlo Hummela".Al Pacino wrócił jeszcze na deski teatru pod koniec lat 80. mimo, że był już wtedy aktorem zaliczanym do światowej czołówki.W 1996 roku zadebiutował jako reżyser. Film Pacino “Sposób na Szekspira" otrzymał pozytywne recenzje, co zachęciło go do nakręcenia kolejnych filmów - “Chinese Coffee", “Wilde Salome" i “Salomé".

Al Pacino- filmy i seriale

W filmie zadebiutował niewielką rolą w komediodramacie “Me, Natalie" w 1969 roku, ale to rola w kolejnym filmie - “Narkomani" (1971) zwróciła na niego rolę reżysera Francisa Forda Coppoli, który właśnie kompletował obsadę do swojego filmu “Ojciec chrzestny". Chociaż o rolę Michaela Corleone ubiegało się wielu znanych już w tamtym czasie aktorów, Coppola postanowił obsadzić w niej mało znanego jeszcze Pacino.Film w którym zagrali m.in. Marlon Brando, James Caan, Richard Castellano, Robert Duvall, John Marley i Diane Keaton okazał się prawdziwym sukcesem i na zawsze już wyznaczył standardy w kategorii filmów gangsterskich. 

Film doczekał się dwóch kolejnych części, w których główną rolę ponownie zagrał Al Pacino. W obsadzie “Ojca chrzestnego II" pojawił się również Robert De Niro, z którym Al Pacino świetnie się dogadywał ,i z którym spotkał się na planie jeszcze kilkukrotnie. Wspólne filmy De Niro i Pacino to m.in. “Gorączka", “Irlandczyk", “Dom Gucci". 

Za występ w “Ojcu chrzestnym" Al Pacino był po raz pierwszy nominowany do Oscara. Kolejne nominacje otrzymał za film: “Serpico", “Ojciec chrzestny II", “Pieskie popołudnie", “...I sprawiedliwość dla wszystkich “, “Dick Tracy", “Glengarry Glen Ross", “Irlandczyk". Statuetkę otrzymał w 1993 roku za rolę w “Zapachu kobiety". 

Aktor ma w swojej filmografii również udział w takich produkcjach jak: “Człowiek z blizną", “Morze miłości", “Życie Carlita", “Donnie Brasco", “Adwokat diabła", “Męska gra", “Kupiec wenecki", “Ocean’s Thirteen" oraz “Pewnego razu... w Hollywood".

Al Pacino- nagrody i dorobek artystyczny

Al Pacino jest bez wątpienia jednym z najczęściej nagradzanych aktorów. Otrzymał osiem nominacji do Oscara z czego raz udało mu się odebrać statuetkę dla najlepszego aktora. 

Na swoim koncie ma również cztery Złote Globy, dwie Nagrody Emmy, Nagrodę BAFTA, dwie nagrody otrzymane na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Podczas swojej dotychczasowej kariery Al Pacino zdobył ponad 30 nagród. 

Al Pacino - życie prywatne i dzieci

Aktor był związany z wieloma kobietami, a prasa chętnie rozpisywała się o jego kolejnych romansach. Chociaż nie należy do najwyższych (wzrost 1.68) Al Pacino nigdy nie narzekał na brak powodzenia u kobiet. 

Aktor, który spotykał się m.in. z Jill Clayburgh, Diane Keaton, Tuesday Weld czy Marthe Keller nigdy nie miał żony. Al Pacino pod koniec lat 80. był związany z Jan Tarrant, trenerką aktorstwa, z którą ma córkę Julie Marie (ur. 16 października 1989).

Od marca 1997 do stycznia 2003 jego partnerką była Beverly D’Angelo. Al Pacino i D’Angelo są rodzicami bliźniąt:  syna Antona Jamesa i córki Olivii (ur. 25 stycznia 2001).Przez 10 lat związany był z Lucilą Solą - argentyńską modelką, a po ich rozstaniu w 2018 roku nową ukochaną gwiazdora została izraelska wokalistka i aktorka Meital Dohan. Jednak i ten związek nie przetrwał próby czasu.

W maju 2023 roku media obiegła informacja, że aktor i jego o 53 lata młodsza partnerka Noor Alfallah zostaną rodzicami. Syn legendarnego aktora i producentki telewizyjnej przyszedł na świat 6 czerwca w szpitalu w Los Angeles. 

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia