Matthew Perry

Matthew Perry fot. Getty Images
narodowość
USA
2,9
Oceń
Głosy
84

Biografia

Matthew Perry - początki kariery

Matthew Langford Perry był amerykańsko-kanadyjskim aktorem, znanym i kojarzonym przede wszystkim z roli Chandlera Binga w sitcomie NBC “Przyjaciele" (1994-2004). Artysta urodził się 19 sierpnia 1969 roku w Williamstown, w stanie Massachusetts jako syn Suzanne Marie Morrison, kanadyjskiej dziennikarki i Johna Bennetta Perry’ego, amerykańskiego aktora i modela. Zmarł 28 października 2023 roku w Los Angeles. Rodzice rozwiedli się jeszcze przed pierwszymi urodzinami syna, Perry zamieszkał wówczas razem z matką i jej nowym mężem Keithem Morrisonem w Ottawie, gdzie spędził większość część swojego dzieciństwa. Jego ogromną pasją był tenis, odnosił w nim duże sukcesy na poziomie krajowym, na przykład zajął w kategorii juniorów 17. miejsce w grze pojedynczej i trzecie miejsce w grze podwójnej. 

Matthew Perry gdy miał 15 lat zamieszkał z ojcem w Los Angeles, gdzie zainteresował się aktorstwem i zaczął brać udział w szkolnych przedstawieniach swojego liceum w Sherman Oaks. Po liceum planował studiować na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, jednak zrezygnował z tego pomysłu, gdy dostał główną rolę w serialu telewizyjnym “Second Chance", bo chciał wykorzystać okazję do rozpoczęcia kariery aktorskiej.

Matthew Perry - filmy i seriale

Swój debiut telewizyjny aktor miał już w 1987 roku, było to w serialu “Second Chance", który nie cieszył się dużą popularnością i skończyło się na wyprodukowaniu tylko jednego sezonu. Mimo tego Matthew Perry pozostał w Los Angeles i dalej próbował sił w zawodzie. W 1988 roku zadebiutował na dużym ekranie w drugoplanowej roli w filmie “A Night in the Life of Jimmy Reardon". 

Na początku lat 90. grał epizodyczne role w kilku serialach oraz wykreował główne role: w sitcomach “Sydney" i “Home Free", dzięki którym powoli zaczął zyskiwać popularność. W 1993 roku miał dostać rolę w pilotowym odcinku sitcomu “LAX 2194", jednak projekt nie był pewny. To właśnie w tym momencie życia który zapisał się na casting do serialu “Six of One", później znanym szerokiej publiczności pod nazwą “Przyjaciele". 

Po odwołaniu kręcenia serialu “LAX 2194" poszedł na przesłuchanie do “Six of One", gdzie dostał rolę Chandlera Binga. Występ w “Przyjaciołach" stał się przełomowym momentem w karierze Matthew Perry’ego. Produkcja szybko zyskał popularność zarówno w Ameryce, jak i na całym świecie, bijąc rekordy oglądalności i zyskując nominacje do wielu nagród. Gwiazdor za rolę Chandlera był nominowany m.in. do nagrody Emmy w 2002 roku.

Dzięki rosnącej popularności aktor zaczął dostawać role w kolejnych filmach stających się kinowymi hitami. Można zobaczyć go na przykład w: “Polubić czy poślubić" (1997), “Troje do Tanga" (1999), “Jak ugryźć 10 milionów" (2000) czy “Jak ugryźć 10 milionów 2" (2002).

Po zdjęciu “Przyjaciół" z anteny i po wielu rolach w komediowych filmach zaczął występować także w dramatach. Pierwszą taką epizodyczną rolę miała w serialu “Prezydencki poker" z 2004 roku, był za nią nominowany do nagrody Emmy w dwóch kategoriach. Następnie zagrał pierwszoplanową postać w filmie “Młodzi gniewni". Historia Rona Clarka (2006), za którą dostał nominację do Złotego Globu i Emmy.

Matthew Perry: nagrody i dorobek artystyczny

Później Matthew Perry zaczął próbować sił także jako reżyser i producent: najpierw wyreżyserował jeden z odcinków czwartego sezonu serialu “Hoży doktorzy", a następnie wyprodukował swój serial “Mr.Sunshine" (2011), który jednak okazał się niewypałem i został zdjęty z anteny.

W 2015 roku został współtwórcą i odtwórcą głównej roli serialu “Dziwna para". Stworzył też własną sztukę teatralną zatytułowaną “The End of Longing", miała ona swoją premierę 11 lutego 2016 roku w Playhouse Theatre w Londynie.
Aktor miał na swoim koncie wiele nominacji do różnych nagród filmowych. Za rolę Chandlera Binga był nominowany między innymi do nagrody Emmy, Teen Choice oraz kilkukrotnie do nagrody wydawanej przez Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych, którą udało mu się zdobyć w 1996 roku w kategorii najlepszy zespół aktorski w serialu komediowym za  “Przyjaciół".

W maju 2013 roku został odznaczony przez Biuro Kontroli Narkotyków Białego Domu za otworzenie Domu Perry’ego w jego dawnej posiadłości w Malibu, gdzie ludzie uzyskują pomoc w wychodzeniu z nałogu.

Matthew Perry - życie prywatne i dzieci

Aktor walczył z uzależnieniem od opioidów, amfetaminy i alkoholu. Problemy z nałogiem aktora zaczęły się w połowie lat 90, w 1997 roku poszedł na pierwszy odwyk. Oprócz tego Matthew Perry cierpiał na inne zdrowotne problemy, jak duże wahania wagi czy zapalenie trzustki. Matthew Perry nie założył rodziny, nie miał żony ani dzieci.

28 października 2023 roku aktor został znaleziony przez swojego asystenta martwy w jacuzzi w swoim domu w Los Angeles. Policja, która przybyła na miejsce stwierdziła zgon.Matthew Perry został pochowany na Forest Lawn Memorial Park w Los Angeles, niedaleko Wzgórza Hollywood.

Według raportu biegłych stwierdzono, że przyczyną śmierci Matthew Perry'ego było "ostre działanie ketaminy". Do jego zgonu przyczyniło się utonięcie, choroba wieńcowa serca oraz wpływ buprenorfiny, stosowanej w leczeniu uzależnień od opioidów. Zgon aktora zaklasyfikowano jako wypadek.

30 października 2023 roku po tym jak świat obiegła informacja, że Matthew Perry nie żyje, aktorzy z filmu "Przyjaciele" wydali oświadczenie:

“Wszyscy jesteśmy bardzo zdruzgotani stratą Matthew. Byliśmy kimś więcej niż tylko kolegami z obsady. Jesteśmy rodziną. Jest tak wiele do powiedzenia, ale teraz zamierzamy poświęcić chwilę na żałobę i przetworzenie tej niezgłębionej straty. Z czasem powiemy więcej, kiedy będziemy w stanie. Na razie nasze myśli i miłość są z rodziną Matty’ego, jego przyjaciółmi i wszystkimi, którzy go kochali na całym świecie."

Filmografia

Wiadomości