Emma Watson

Emma Watson
data urodzenia
15 kwietnia 1990
narodowość
USA
3,2
Oceń
Głosy
379

Biografia

Emma Watson - wiek i początki kariery

Emma Watson to angielska aktorka, modelka i aktywistka. Urodziła się 15 sierpnia 1990 roku w Paryżu. Jej rodzicami są prawnicy Chris Watson i Jacqueline Luesby. Początkowo mieszkali w Paryżu, gdy Emma miała 5 lat rodzice rozwiedli się i przyszła aktorka przeprowadziła się z matką do Oxfordu w Anglii. Watson mówi po francusku, ale jak wspomina - gorzej, niż kiedy mieszkała w stolicy Francji. 

Aktorką chciała zostać od szóstego roku życia, dlatego uczęszczała do dodatkowej szkoły teatralnej Stagecoach Theatre Arts, gdzie uczyła się aktorstwa śpiewu i tańca. Również w Oxfordzie uczęszczała do szkoły średniej Headington School. W tym czasie grała już w serii filmów o Harrym Potterze, w trakcie przerw na planie miała pięciogodzinne korepetycje, które pozwoliły jej zdać egzaminy końcowe w szkole z wyróżnieniem. 

Filmy z Emmą Watson - “Harry Potter" i nie tylko

Emma Watson spędziła 10 lat na planach filmów o młodym czarodzieju, pierwszy casting do filmu “Harry Potter i Kamień Filozoficzny" miał miejsce w 1999 roku. Po ośmiu turach przesłuchań, do głównych ról wybrani zostali Daniel Radcliffe, Rupert Grint i właśnie Emma Watson. Zagrali odpowiednio Harrego Pottera, Rona Weasleya i Hermionę Granger. Autorka książek J.K Rowling, od pierwszego przesłuchania wspierała kandydaturę Emmy Watson.

Pierwszy film z Emmą Watson w roli Hermiony wszedł na ekrany w 2001 roku i pobił rekordy najlepszego otwarcia wśród wszystkich filmów mających premierę w tym roku. Krytycy i publika byli zachwyceni, a Emma Watson została nominowana do nagród w pięciu różnych plebiscytach aktorskich. W kolejnym roku Emma Watson zagrała w filmie “Harry Potter i Komnata Tajemnic". Reżyserem dwóch pierwszych filmów był Chris Columbus, specjalizujący się w kinie familijnym.

W 2004 roku do kin weszła kolejna część filmów o uczniach szkoły w Hogwarcie o tytule “Harry Potter i Więzień Azkabanu". Film był bardziej mroczny i dojrzały. Miało to związek zarówno z dorastaniem postaci, jak i zmianą na fotelu reżysera. Trzecią część wyreżyserował Alfonso Cuaron. W kolejnym roku na ekrany kin wszedł film “Harry Potter i Czara Ognia", krytycy podkreślali większą dojrzałość Emmy Watson i jej nastoletnich partnerów filmowych.

W 2006 roku wystąpiła w mini epizodzie Harrego Pottera pod tytułem “Torebka Królowej" było to związane z obchodami jubileuszu 80 urodzin królowej Elżbiety II.  W kolejnym roku na ekranach kin pojawił się piąty film z serii “Harry Potter i Zakon Feniksa" Film okazał się ogromnym sukcesem komercyjnym, w weekend otwarcia zarobił ponad 300 milionów dolarów. Przed produkcją “Zakonu Feniksa" młode gwiazdy rozważały czy przedłużyć kontrakt z Warner Brothers na kolejne lata. Cała seria była zagrożona koniecznością zmiany głównych aktorów, jednak cała trójka ostatecznie zdecydowała się przedłużyć kontrakty.
W 2007 roku w BBC pojawił się pierwszy “nie potterowy" film Emmy Watson. Nosił tytuł “Zaczarowane Baletki" i był adaptacją noweli pod tym samym tytułem autorstwa Noel Streatfeild. Opowiada o losach młodej i ambitnej aktorki Pauline Fossil. 

Zdjęcia do kolejnego filmu o Harrym Potterze rozpoczęły się w 2007 roku. Film wszedł na ekrany kin 15 lipca 2009 roku i miał ponad półroczne opóźnienie względem planów.  Finałowa część opowieści o Harrym Potterze została podzielona na dwa filmy. “Harry Potter i Insygnia Śmierci część pierwsza" miał premierę w listopadzie 2010, podczas gdy część druga weszła na ekrany kin w lipcu 2011 roku. Oba filmy stały się artystycznym i komercyjnym sukcesem zarabiając razem 1,3 miliarda dolarów.

Po zakończeniu 10-letniej przygody z rolą Hermiony, Granger Emma Watson postanowiła zaangażować się niezależne produkcje. W 2010 roku wystąpiła w filmie “Mój tydzień z Marilyn". W 2012 roku mogliśmy ją zobaczyć na ekranach kin w melodramacie “Charlie" a w kolejnym roku wystąpiła w apokaliptycznej komedii “To jest już koniec" w reżyserii Setha Rogena. W tym samym roku wystąpiła w komedii kryminalnej “Bling ring", opowiadającej o losach nastoletniej szajki złodziei. W 2014 roku pojawiła się na ekranach kin w roli żony Sema, w superprodukcji “Noe. Wybrany przez Boga", w reżyserii Darrena Aronofsky'ego.

W 2017 roku aktorka pojawiła się w musicalowej baśni “Piękna i Bestia", aktorskiej wersji przeboju animowanego Disneya z 1991 roku. Emma Watson wcieliła się w rolę Belli, czyli tytułowej Pięknej. Widowisko wyreżyserował Bill Condon, a rolę bestii zagrał Dan Stevens.

W 2019 roku Emma Watson wystąpiła w filmowej adaptacji powieści “Małe kobietki" jako Meg March. Film w gwiazdorskiej obsadzie wyreżyserowała Greta Gerwig. Przed premierą filmu Watson powiedziała -  “Myślę że “Małe Kobietki" były dobrym narzędziem, żeby wytłumaczyć, że nie ma jednego feminizmu, jednego sposobu bycia feministką. To wybór, a dla mnie feminizm ogólnie jest o wyborze. Jej wyborem było być mamą i żoną na pełen etat".

Emma Watson ma również bogatą karierę w dziedzinie modelingu, była twarzą marki Burberry oraz Lancome. Pojawiała się na okładkach “Elle" i “Cosmopolitan". Stała się prekursorką odpowiedzialnego podejścia do mody pod względem ekologicznym i ekonomicznym. 
Watson angażuje się jako aktywistka na rzecz dobroczynności i pozytywnych zmian kulturowych na świecie. Wspiera projekty ekologiczne, feministyczne i prozdrowotne. W 2021 roku wystąpiła na konferencji o zmianach klimatu organizowanym pod auspicjami ONZ w Glasgow, była gospodynią panelu, w którym wzięła udział Greta Thunberg. 

Nagrody i nominacje Emmy Watson

Emma Watson była nominowana 14-krotnie do nagród filmowych MTV, zdobyła trzy statuetki. Wielokrotnie otrzymywała nominacje w plebiscytach aktorskich magazynu “People". Czterokrotnie była nominowana do nagrody Empire Awards. W 2015 roku magazyn “Time" wybrał ją na listę 100 najbardziej wpływowy w osób na świecie. Była również nominowana do nagród British Fashion Awards.

Życie prywatne Emmy Watson

Emma Watson nie ma męża, mieszka na zmianę w Londynie i Nowym Jorku. Świadomie nie omawia swoich związków, sama tłumaczy to w ten sposób: “Nie mogę opowiadać o moich chłopakach w wywiadach, a potem oczekiwać żeby paparazzi nie robili zdjęć wokół mojego domu. Nie da się mieć tych dwóch rzeczy na raz". W 2019 roku spotykała się z amerykańskim biznesmenem Leo Robertonem, z partnerem rozstała się w 2021 roku. W tym czasie zaczęła być łączona z Brandonem Greenem, synem brytyjskiego arystokraty. 

Filmografia

Emma Watson w kinach

  • Bydgoszcz, Multikino: Niedziela, 21 lipca g. 11:20 Harry Potter i Więzień Azkabanu
  • Katowice, Multikino: Niedziela, 21 lipca g. 11:20 Harry Potter i Więzień Azkabanu
  • Łódź, Multikino: Niedziela, 21 lipca g. 11:20 Harry Potter i Więzień Azkabanu
Zobacz repertuar kin

Wiadomości