Cillian Murphy

Cillian Murphy fot. AFP
data urodzenia
25 maja 1976
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
5104

Biografia

Cillian Murphy - wzrost i początki kariery

Cillian Murphy to irlandzki aktor filmowy i teatralny. Urodził się 25 maja 1976 roku w Douglas, w hrabstwie Cork. Jego mama była nauczycielką, a ojciec urzędnikiem w ministerstwie edukacji. Ma młodszego brata i dwie młodsze siostry. Murphy ma 177 centymetrów wzrostu i jest szatynem.

Pierwsze doświadczenia aktorskie Murphy zbierał podczas nauki w prywatnej katolickiej szkole średniej. Jako nastolatek fascynował się muzyką Beatlesów, grał na gitarze w kilku zespołach rockowych. W duecie ze swoim bratem otrzymali nawet propozycję pięcio-płytowego kontraktu, którą odrzucili, ponieważ młodszy Paidi Murphy był jeszcze w szkole. 

W 1996 roku rozpoczął studia prawnicze, jednak oblał egzaminy pierwszego roku, ponieważ jego uwaga skupiła się na muzyce i aktorstwie. Zadebiutował w głównej roli na scenie teatralnej w przedstawieniu Disco Pigs. Na podstawie tej sztuki w 2001 roku powstał film pod tym samym tytułem. W niej Cillian Murphy powtórzył swoją rolę i został dostrzeżony przez przemysł filmowy. Postanowił przeprowadzić się do Londynu, żeby być bliżej przesłuchań do brytyjskich produkcji kinowych.

Cillian Murphy - filmy i seriale

Przełomową rolą w karierze była postać Jima, który przetrwał epidemię choroby zamieniającej ludzi w krwiożercze potwory, w horrorze “28 dni później" z 2002 roku. Reżyser Danny Boyle zaprosił Cilliana Murphy’ego na przesłuchanie, będąc pod wrażeniem jego roli w “Disco Pigs". 

Wspólnie z Colinem Farrellem wystąpili w najbardziej kasowej produkcji w historii Irlandii, komedii sensacyjnej “Intermission" z 2003 roku. W 2006 roku wystąpił w innej ważnej irlandzkiej produkcji “Wiatr buszujący w jęczmieniu". Dramat historyczny w reżyserii Ken Loacha został uhonorowany Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.

W kolejnych latach zaczął pojawiać w rolach czarnych charakterów w hollywoodzkich produkcjach. Wcielił się w postać Stracha na Wróble w przebojowej trylogii “Mrocznego Rycerza" Christophera Nolana, w którym w Batmana wciela się Christian Bale. Kolejne części “Batman: Początek" 2005 roku, “Mroczny Rycerz" w 2008 roku i “Mroczny Rycerz powstaje" w 2012 roku, były największymi przebojami sezonu letniego. Pozostając w roli psychopatycznych kreacji wystąpił w thrillerze “Red Eye" Wesa Cravena oraz filmie science fiction “W stronę słońca" swojego znajomego Danny’ego Boyle’a. 

Po charyzmatycznej kreacji w “Batman: Początek" Cillian Murphy stał się jednym z ulubieńców Christophera Nolana. Reżyser słynie z przywiązania do aktorów, z którymi pracuje. Oprócz trylogii “Mrocznego Rycerza" aktor pojawił się w filmie akcji z elementami science fiction “Incepcja", dramacie historycznym “Dunkierka" z 2017 roku oraz w tytułowej roli w dramacie biograficznym “Oppenheimer" z 2023 roku.

W 2011 roku aktor wystąpił w roli głównej w brytyjskim horrorze “Retreat" oraz partnerując Justinowi Timberlake’owi i Amandzie Seyfried w filmie science fiction “Wyścig z czasem" w reżyserii Andrew Nicola. W kolejnym roku wystąpił w thrillerze “Czerwone światła" u boku Roberta De Niro i Sigourney Weaver. Po latach wyznał, że czuł się przytłoczony obecnością tych legend w takiej bliskości.

Od 2013 Cillian Murphy zaczął pojawiać się na małym ekranie, w jednej ze swoich najlepiej rozpoznawalnych ról jako Thomas Shelby, w “Peaky Blinders" produkcji BBC. Serial opowiada o weteranach I Wojny Światowej, którzy rodzinny gang z Birmingham przekształcają w potężną organizację przestępczą. Reżyser Steven Knight początkowo w roli widział Jasona Stathama, gdy rozważał kandydaturę Cillina Murphy’ego, powiedział - Gdy patrzysz na niego, oczywiste jest, że tak nie wygląda Tommy. Aktor przekonał go wiadomością tekstową, gdzie napisał - Pamiętaj, że jestem aktorem. Serial stał się światowym przebojem, a w jego produkcję zaangażował się Netflix.

Aktor wystąpił w dramacie wojennym “Operacja Anthropoid z 2016 roku. Wciela się tam Jozefa Gabcika, słowackiego cichociemnego, który w okupowanej Pradze dokonuje zamachu na nazistowskiego dygnitarza Reinharda Heydricha. Film oparty jest na wydarzeniach historycznych.

W 2020 roku aktor pojawił się jako Emmet w horrorze w reżyserii Johna Krasinskiego “Ciche miejsce 2". Główne role małżeństwa Abbottów w obrazie grają sam Krasinski i Emily Blunt.

Cillian Murphy - nagrody i dorobek artystyczny

Cillian Murphy był wielokrotnie nominowany do nagród brytyjskiego, irlandzkiego, a nawet czeskiego przemysłu filmowego. W 2007 został wybrany aktorem roku przez magazyn “GQ UK". W 2012 roku otrzymał nagrodę teatralną Drama Desk Award za najlepszy jednoosobowy występ. W 2020 i 2022 roku wygrał brytyjskie National Television Awards za rolę Thomasa Shelbyego w “Peaky Blinders"

Życie prywatne i dzieci Cilliana Murphy'ego

W 2004 roku aktor poślubił swoją wieloletnią dziewczynę Yvonne McGuinnes, którą poznał osiem lat wcześniej w jednym z zespołów rockowych, w których grał. Para do 2015 roku mieszkała w Londynie, później przeprowadziła się do Dublina. Mają dwóch synów urodzonych w 2005 i 2007 roku. Cillian Murphy pozostał wierny swojej miłości do muzyki, z przyjaciółmi gra na gitarze, pisze teksty piosenek, a nawet prowadzi od 2013 roku własną audycję muzyczną w stacji radiowej BBC Radio 6 Music.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia