Ben Affleck

Ben Affleck
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
141

Biografia

Ben Affleck - początki kariery

Ben Affleck, a dokładniej Benjamin Géza Affleck-Boldt to amerykański aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Oprócz tego laureat dwóch Oscarów i trzech Złotych Globów. Urodził się 15 sierpnia 1972 roku w Berkeley w Kalifornii jako syn Chris Anne (z domu Boldt) i Timothy’ego Byersa “Tima" Afflecka. 
Jego matka pracowała w szkolnictwie, a ojciec zajmował się pracą socjalną, mechaniką samochodową, doradztwem lekarstw, pracą za barem i aktorstwem w Theater Company of Boston. Kiedy artysta miał zaledwie trzy lata jego rodzina przeniosła się do Falmouth w Massachusetts. Tam też w 1975 roku na świat przyszedł jego brat Casey, który także został zawodowym aktorem. 
W 1990 roku stał się absolwentem Cambridge Rindge and Latin School. Gdy chłopak miał 11 lat jego rodzice rozwiedli się. Wraz z matką i młodszym bratem odwiedzali ojca co tydzień. Artysta już jako licealista występował w przedstawieniach teatralnych. Młody Ben Affleck nawiązał przyjaźń ze swoim sąsiadem Mattem Damonem, którego znał od ósmego roku życia. W 1993 roku aktor ukończył Occidental College w Eagle Rock, okolicy w Los Angeles.

Ben Affleck - filmy i seriale

Aktorstwem zainteresował się już w dzieciństwie. Debiut na ekranie miał w roli Tommy’ego w dramacie “Ciemny koniec ulicy"z 1981 roku. W 1984 roku młody artysta wziął udział w reklamie dla firmy Burger King. 
Ben Affleck grał między innymi jako fan baseballu w Fenway Park w dramacie familijnym fantasy “Pole marzeń" (1989) u boku Kevina Costnera, Benjamin “Ben" Watson - syn tytułowego bohatera w adaptacji powieści Danielle Steel “Tato" (1991), Chesty Smith w dramacie “Więzy przyjaźni" (1992) z Brendanem Fraserem, koszykarz w komedii grozy Jossa Whedona “Buffy postrach wampirów" (1992) z Kristy Swanson oraz Fred O’Bannion w komediodramacie młodzieżowym Richarda Linklatera “Uczniowska balanga" (1993). 
Był przesłuchiwany do roli Lesa Andersona w komedii “Prawo jazdy" (1988), jednak ostatecznie angaż otrzymał Corey Haim. Niedługo potem poznał reżysera Kevina Smitha, który zaangażował go do swoich komedii - “Szczury z supermarketu" (1995), W pogoni za Amy" (1997) i “Dogma" (1999), które zyskały uznanie na festiwalu filmów niezależnych Sundance.
W 1992 roku Ben Affleck i Matt Damon współpracowali nad scenariuszem zatytułowanym “Buntownik z wyboru", opowiadającym o młodym geniuszu matematycznym. Po długich zmaganiach o wyprodukowanie scenariusza, Miramax wykupił prawa do filmu w 1996 roku. Z Mattem Damonem, Benem Affleckiem i Robinem Williamsem, film “Buntownik z wyboru" (1997) w reżyserii Gusa Van Santa został doceniony zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Film ten można zobaczyć na Netflixie. Najnowszym filmem w którym zobaczyć można aktora jest “Flash" z 2023 roku.

Ben Affleck: nagrody i dorobek artystyczny

Affleck i Damon zdobyli Złoty Glob i Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny, jak również zostali uhonorowani Humanitas Prize za film fabularny i Nagrodą Satelity dla najlepszego scenariusza oryginalnego.
Za rolę A.J. Frosta w dramacie katastroficznym Michaela Baya “Armageddon" zdobył Teen Choice Awards w kategorii najlepszy aktor i był nominowany do Nagrody Saturna w jako najlepszy aktor drugoplanowy. W melodramacie Johna Maddena “Zakochany Szekspir" (1998), uhonorowanym siedmioma Oscarami, między innymi w kategorii najlepszy film, Affleck wystąpił w drugoplanowej roli Neda Alleyna. Oprócz tego aktor pojawił się w teledysku zespołu Aerosmith do utworu “I Don’t Want to Miss a Thing" (1998) i można również zobaczyć Bena Afflecka w wideoklipie Jennifer Lopez do piosenki “Jenny from the Block" (2002).
W 1999 roku gwiazdor został wybrany jako jeden z najpiękniejszych ludzi świata przez czytelników magazynu “People". W 2002 roku w tym samym piśmie zdobył tytuł “Najseksowniejszego żyjącego mężczyzny". Za rolę adwokata Gavina Baneka w “Zmiana pasa" (2002) był nominowany do Teen Choice Awards. Za rolę Larry’ego Gigli w komedii Martina Bresta “Gigli" (2003) otrzymał dwie Złote Maliny jako najgorszy aktor i za najgorszy aktorski duet filmowy z Jennifer Lopez. Ben Affleck jako Matt Murdock / Daredevil w filmie “Daredevil" (2003) zdobył ponownie Złotą Malinę jako najgorszy aktor. 
W 2004 roku aktor zajął pierwsze miejsce w kalifornijskim turnieju pokera dla profesjonalistów, wygrywając w nim 350 tysięcy dolarów. Kreacja aktora George’a Reevesa w dramacie “Hollywoodland" (2006) przyniosła mu Puchar Volpiego dla najlepszego aktora na 63. Festiwalu Filmowym w Wenecji i Nagrodę Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy oraz nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego. 
Gwiazdor zadebiutował jako reżyser dramatem “Gdzie jesteś, Amando?" (2007) zdobywając nagrodę organizacji non-profit National Board of Review za najlepszy debiut reżyserski i na festiwalu w Bostonie jako najlepszy nowy filmowiec.
Odniósł też sukces komercyjny filmem “Operacja Argo" (2012) i zdobył Złoty Glob i nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera oraz Złoty Glob, BAFTA i Oscara dla najlepszego filmu, a także Césara dla najlepszego filmu zagranicznego. Aktor wcielił się w komiksową postać Batmana w filmie “Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" (2016), zdobywając Złotą Malinę w kategorii najgorsza ekranowa para z Henrym Cavillem.

Ben Affleck - życie prywatne i dzieci

W 2002 roku zaczął spotykać się z aktorką i piosenkarką Jennifer Lopez. Media nazwały parę Bennifer (od połączenia imion Ben i Jennifer). W listopadzie 2002 roku ogłoszono zaręczyny Afflecka z Jennifer Lopez. Mieli pobrać się 12 września 2003 w Santa Barbara, jednak uroczystość została odwołana na kilka dni przed rozpoczęciem. 20 stycznia 2004 roku media ogłosiły oficjalnie rozstanie pary.
29 czerwca 2005 roku żoną Bena Afflecka została aktorka Jennifer Garner, z którą gwiazdor ma dwie córki: Violet Anne  i Seraphinę Rose Elizabeth oraz syna Samuela Garnera. W czerwcu 2015 roku aktorzy ogłosili, że są w separacji, rozwiedli się 4 października 2018 roku.
Latem 2021 roku media doszły plotki o zejściu się Afflecka z Jennifer Lopez, co wkrótce potwierdzili sami zainteresowani, a 16 lipca 2022 roku zakochani pobrali się w Las Vegas.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia