Anna Dymna

Anna Dymna
data urodzenia
20 lipca 1951
narodowość
Polska
3,0
Oceń
Głosy
7200

Biografia

Anna Dymna- początki kariery

Od samego początku swojej kariery była podziwiana za talent i niezwykłą urodę. W swoim dorobku ma prawie 300 ról teatralnych i filmowych. Od wielu lat prowadzi fundację “Mimo wszystko", która zajmuje się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz pozostającymi w trudnej sytuacji życiowej.

Anna Dymna urodziła się 20 lipca 1951 roku Legnicy. Matka aktorki była ekonomistką, a ojciec inżynierem. Ma również dwóch braci: starszego Jana i młodszego Jerzego.Młoda Anna Dymna wiązała swoją przyszłość z psychologią, jednak po ukończeniu liceum zdecydowała się na studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Zadebiutowała już na pierwszym roku studiów podwójną rolą Isi i Chochoła w “Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Po przychylnych recenzjach krytyków pojawiły się kolejne role i  jeszcze przed obroną dyplomu w 1973 roku była już etatową aktorką Teatru Starego w Krakowie.

Z krakowskim teatrem związała całą swoją zawodową karierę występując w takich sztukach jak: “Dziady", “Damy i huzary", “Sen nocy letniej", “Śmierć Iwana Iljicza", “Zatrute pióro", “Pierwszy dzień wolności", “Wiśniowy sad", “Dziesięć portretów z czajką w tle", “Don Carlos", “Mąż i żona", “Wznowienie".

Wiele niezapomnianych ról stworzyła również w spektaklach nagrywanych na potrzeby Teatru Telewizji, m.in. w “Teresie Raquin", “Junonie i pawiu", “Małej przechadzce", “Nocy Listopadowej", “Nie-Boskiej komedii" czy “Mistrzu i Małgorzacie". 

Anna Dymna - filmy i seriale

Przed kamerą zadebiutowała równie wcześnie jak na scenie teatralnej. To właśnie przez dużą ilość projektów w których brała udział aktorka musiała powtarzać trzeci rok. 
Swoja pierwszą główną rolę zagrała w 1971 roku w filmie “150 na godzinę". W tym samym roku pojawiła się w jeszcze czterech innych produkcjach: “Szerokiej drogi, kochanie", “Diament radży", “Pięć i pół bladego Józka" oraz “Jak daleko stąd, jak blisko". 

W 1974 roku zagrała w filmie “Nie ma mocnych" będącym kontynuacją niezwykle popularnej komedii “Sami swoi". Na ekranie widzowie mogli zobaczyć zarówno starych bohaterów jak Kargul, Pawlak, Paweł i Jadźka oraz nowych jak Ania - ich córka. Anna Dymna ponownie wcieliła się w Anię Pawlakównę w 1977 roku w produkcji “Kochaj albo rzuć".

W kolejnych latach aktorka wystąpiła m.in. w filmie “Trędowata", “Do krwi ostatniej", “Wesela nie będzie", “Królowa Bona". Na planie “Węgierskiej rapsodii" w 1979 roku aktorka uległa poważnemu wypadkowi i wiele tygodni spędziła w szpitalu. Anna Dymna doznała wielu obrażeń i musiała zostać poddana długiej rehabilitacji.

W 1981 roku zagrała w filmie “Znachor", w którym wcieliła się w postać Marii Jolanty Wilczur, której tytułowy znachor ratuje życie, a która okazuje się być jego zaginioną córką. Anna Dymna, Jerzy Bińczycki, Tomasz Stockinger, Bożena Dykiel i Artur Barciś stworzyli role, które podbiły serca widzów i sprawiając, że film do dziś jest jednym z najchętniej oglądanych przez Polaków. 
Aktorka ma na swoim koncie również role w takich produkcjach jak: “Dolina Issy", “Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", “Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany", “Śmierć jak kromka chleba", “Pestka", “Duże zwierzę", “Stara baśń", “Skazany na bluesa", “Samotność w sieci", “Johnny “.

Pojawiła się również w popularnych serialach jak np. “Janosik", “Mistrz i Małgorzata", “Panna z mokrą głową", “Boża podszewka", “Wiedźmin" czy ostatnim “Wielka woda" opowiadającym o historii powodzi stulecia w Polsce w 1997 roku. 

Anna Dymna - nagrody i dorobek artystyczny

Aktorka jest trzykrotna laureatką nagrody Złota Maska. Ponadto na swoim koncie ma Złotą Kaczkę, Wiktora, Super Wiktora, Orla oraz kilkanaście innych nagród i wyróżnień za swoje role teatralne i filmowe.

Została uhonorowana najwyższymi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Najcenniejsze są dla niej jednak nagrody za działalność charytatywną za którą otrzymała m.in. tytuł “Człowieka Roku" i “Kobiety Roku", “Medal św. Jerzego", Order Uśmiechu, tytuł “Gwiazdy dobroczynności", Medal Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Order Ecce Homo.

Anna Dymna - życie prywatne i dzieci

Swojego przyszłego męża Wiesława Dymnego spotkała po raz pierwszy na planie “150 na godzinę", ale wówczas nie zwróciła na niego uwagi. Kolejny raz spotkali się podczas pracy nad filmem “Pięć i pół bladego Józka". Ich związek był szeroko komentowany, bowiem wybranek Dymny miał opinię awanturnika i pijaka, a Anna była młodziutką i delikatną dziewczyną. 

Chociaż wiele osób odradzało jej tę znajomość aktorka zakochała się w Dymnym i bez zastanowienia przyjęła jego oświadczyny. Pobrali się w 1971 roku. Jak sama wielokrotnie przyznawała, życie z Wiesławem Dymnym było trudne. Kiedy pił stawał się nieobliczalny, potrafił zdemolować mieszkanie. Ale kiedy odstawiał alkohol był zupełnie innym człowiekiem i aktorka potrafiła wybaczyć mu wszystko. 

12 lutego 1978 roku w prasie pojawiła się informacja, że Wiesław Dymny nie żyje. Anna Dymna została wdową w wieku 27 lat. Śmierć męża była dla niej szokiem po którym długo nie umiała się otrząsnąć. W styczniu 1982 aktorka wyszła za masażystę Zbigniewa Szotę, a po roku urodził się ich syn - Michał. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu. Trzecim mężem Dymnej został aktor i reżyser teatralny Krzysztof Orzechowski z którym mieszka w Rząsce, niedaleko Krakowa.

Chociaż aktorka dalej pozostaje aktywna zawodowo i z wielkim zaangażowaniem prowadzi Fundację “Mimo Wszystko", jak sama przyznała jej również nie omijają takie rzeczy jak upływ czasu czy choroba. Anna Dymna od kilku lat choruje na hipoglikemię i ma poważne problemy z kręgosłupem. Nie zamierza jednak rezygnować ani z pracy w teatrze ani z działalności charytatywnej.
W 2022 roku wydana została książka “Dymna". Biografia aktorki jest pozycją obowiązkową nie tylko dla jej wielbicieli, ale dla wszystkich miłośników kina. 

Filmografia

Anna Dymna w kinach

  • Poznań, Cinema City Kinepolis: Piątek, 1 marca g. 16:10 Sami swoi. Początek
  • Piła, Helios: Piątek, 1 marca g. 16:15 Sami swoi. Początek
  • Głogów, Multikino: Piątek, 1 marca g. 16:15 Sami swoi. Początek
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia