Anthony Hopkins

Anthony Hopkins fot. Getty Images
data urodzenia
31 grudnia 1937
narodowość
Wielka Brytania
3,0
Oceń
Głosy
2761

Biografia

Anthony Hopkins - początki kariery

Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów. W czasie swojej trwającej ponad 30 lat kariery wcielił się m.in. w Alfreda Hitchcocka, Richarda Nixona, papieża Benedykta XVI, Ernesta Hemingwaya i Pablo Picassa. W 2021 roku za rolę w filmie “Ojciec" Anthony Hopkins odebrał swojego drugiego w karierze Oscara. 

Anthony Hopkins urodził się 31 grudnia 1937 roku w walijskim mieście Port Talbot. Uczęszczał do szkoły dla chłopców Jones' West Monmouth Boys' School w Pontypool, a następnie do Cowbridge Grammar School w Vale of Glamorgan.

Od 1955-1956 studiował w Royal Welsh College of Music & Drama w Cardiff, a następnie odbył dwuletnią służbę wojskową. W latach 1961-1963 studiował w Royal Academy of Dramatic Art. 

Młody Anthony Hopkins rozważał karierę pianisty. Chociaż wybrał aktorstwo, muzyka do dziś jest jego wielką pasją. 

Na scenie zadebiutował w teatrze w Manchesterze w 1960 roku. Następnie związany był z Teatrem Narodowym w Londynie i przez kilka lat pozostawał wyłącznie aktorem teatralnym.

W 1967 roku po raz pierwszy stanął przed kamerą w krótkometrażowym filmie “Biały autobus". Rok później zagrał jedną z głównych ról w filmie “Lew w zimie" u boku takich gwiazd jak Peter O’Toole i Katharine Hepburn.

Został laureatem telewizyjnej nagrody BAFTA za rolę w miniserialu “Wojna i pokój". 

W 1974 roku wyjechał do USA gdzie występował na Broadwayu, skąd trafił do przemysłu telewizyjno-filmowego gdzie szybko zaczął odnosić pierwsze sukcesy.

Za rolę Hauptmanna w telewizyjnym filmie “Sprawa porwania Lindbergha" (1975) został nagrodzony statuetką Emmy. Nagrodę tę otrzymał ponownie za występ w “Bunkrze" (1981).

Anthony Hopkins - filmy i seriale

W 1977 roku zagrał w głośnym dramacie wojennym “O jeden most za daleko". W latach 80. wystąpił w kilkunastu filmach z których na szczególną uwagę zasługują: “Człowiek słoń", “Dzwonnik z Notre Dame", “Bunt na Bounty", “Charing Cross 84" czy “Loża szyderców". 

W 1991 roku Anthony Hopkins dał prawdziwy pokaz swojego talentu w filmie “Milczenie owiec". Rola psychopatycznego mordercy Hannibala Lectera jest nie tylko najlepszą w jego karierze, ale i zdaniem wielu krytyków jedną z najlepszych ról w historii kina. Film odniósł ogromny sukces, a wcielający się w główne role Anthony Hopkins i Jodie Foster zostali nagrodzeni Oscarami. Film doczekał się swojego sequela - “Hannibal" oraz prequela “Czerwony smok", które jednak nie powtórzyły sukcesu pierwszej części. 

Przez całe lata 90. aktor tworzył kolejne wybitne role w takich filmach jak: “Chaplin", “Powrót do Howards End", “Cienista dolina", “Okruchy dnia", “Wichry namiętności", “Nixon", “Picasso-Picasso - twórca i niszczyciel", “Tytus Andronikus".

W swojej pokaźnej filmografii ma zarówno horrory (Anthony Hopkins zagrał m.in. w “Drakuli", “Wilkołaku" i “Rytuale"), filmy przygodowe (“Maska Zorro") oraz wielkie widowiska (“Aleksander" czy “Noe: Wybrany przez Boga".) 

Wystąpił w kameralnej i wzruszającej produkcji “Prosta historia", komedii romantycznej “Poznasz przystojnego bruneta" oraz filmie familijnym “Wielka gonitwa". Zaczął też pojawiać się w wysokobudżetowych hitach jak “Thor" i jego kontynuacje- “Thor: Mroczny świat" i “Thor Ragnarok" czy “Transformers: Ostatni rycerz". 

W filmie “Dwóch papieży" zrealizowanym dla platformy Netflix, Hopkins wcielił się w postać papieża Benedykta XVI. 

Za rolę w filmie “Ojciec" z 2020 roku, w którym stworzył przejmujący obraz człowieka zmagającego się z postępującą demencją, otrzymał drugiego w swojej karierze Oscara. 

Anthony Hopkins - nagrody i dorobek artystyczny

 

Anthony Hopkins jest jednym z najczęściej nagradzanych aktorów. Był sześciokrotnie nominowany do Oscara, a na swoim koncie ma dwie statuetki.  

Jest laureatem trzech nagród BAFTA, dwóch nagród Emmy, Nagrody im. Cecila B. DeMille’a, Critics' Choice, nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiego Instytutu Filmowego. 

Aktor ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles, a w 2008 roku otrzymał z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II Odznakę Rycerza Kawalera, a tym samym tytuł honorowy “Sir". 

Anthony Hopkins - życie prywatne i dzieci

 

Swoją pierwszą żonę, Petronellę Barker, aktor poznał w londyńskim Teatrze Narodowym, w którym otrzymał angaż. Pobrali się 2 września 1966 roku, a w sierpniu 1968 roku urodziła się ich córka Abigail.

Początkowo małżeństwo było udane, ale wkrótce kłótnie i nieporozumienia w związku zaczęły narastać. Ich główną przyczyną było uzależnienie Hopkinsa od alkoholu. Aktor często wracał do domu pijany. Alkohol powodował u niego wahania nastroju i wybuchy gniewu, którego nie potrafił kontrolować.

Małżeństwo zakończyło się w 1972 roku. Aktor ostatni raz widziany był w towarzystwie córki na premierze filmu "Tate - mały geniusz" w 1993 roku. Później ich kontakty zaczęły się stopniowo pogarszać, aż zerwali je całkowicie w roku 2000. 

Drugą żoną Hopkinsa była Jennifer Lynton. Małżeństwo trwało od 1973-2002 roku. 

Swoją trzecią żonę- Stellę Arroyave poznał w należącym do niej sklepie z antykami. Pobrali się 1 marca 2003 roku. 

Chociaż w wywiadach mówił, że z pewnych decyzji jakie podjął nie jest zadowolony, Anthomy Hopkins nie żyje przeszłością. Od 47 lat nie pije alkoholu, prowadzi zdrowy i aktywny tryb życia, wrócił do swojej wielkiej paski jaką jest muzyka, a także znalazł nową, jaką jest malarstwo.

Filmografia

Anthony Hopkins w kinach

  • Rybnik, Cinema City: Czwartek, 20 czerwca g. 12:20 Jedno życie
  • Warszawa, Wisła: Czwartek, 20 czerwca g. 12:40 Jedno życie
  • Warszawa, Cinema City Białołęka: Czwartek, 20 czerwca g. 12:40 Jedno życie
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia