Scarlett Johansson

Scarlett Johansson fot. Getty Images
data urodzenia
22 listopada 1984
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
2886

Biografia

Dzieciństwo i pochodzenie Scarlett Johansson

Scarlett Johansson to amerykańska aktorka urodzona 22 października 1984 roku w Nowym Jorku. Jej ojciec pochodzi z Danii, a matka jest Amerykanką. Aktorka ma 160 centymetrów wzrostu i jest blondynką. Jako dziecko Scarlett Johansson grała w sztukach na Broadway’u, oraz w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Matka Scarlett Johansson - Melanie pracowała jako producent filmowy, pochodziła z rodziny o korzeniach żydowskich, wywodzących się z terenów Polski i Rosji. Aktorka  ma starszą siostrę Vanessę, również aktorkę, starszego brata Adriana, brata bliźniaka Huntera oraz przyrodniego brata Krystiana, z pierwszego małżeństwa ojca. 

Scarlett Johansson ma podwójne obywatelstwo amerykańskie i duńskie, jej dziadek ze strony ojca był historykiem, scenarzystą i reżyserem filmowym. W 2017 roku w epizodzie programu telewizji PBS “Znajdując swoje korzenie" odkryła materiał o bracie jej pradziadka ze strony matki i jego rodzinie, która zginęła w czasie II wojny światowej w getcie warszawskim. 

Johansson uczęszczała do szkoły podstawowej w Greenwich Village na Manhattanie. Jej rodzice rozwiedli się gdy miała 13 lat. Miała bardzo bliską relację ze swoją babcią ze strony matki, Dorothy Sloane, z zawodu księgowej i nauczycielki. Spędzały z sobą dużo czasu, Scarlett Johansson uważała babcię za swoją najlepszą przyjaciółkę. 

Przyszła aktorka od najmłodszych lat marzyła o znalezieniu się w światłach reflektorów. Brała lekcje tańca, stepowania i często śpiewała dla swojej rodziny. Jej rodzice bardzo wspierali jej postanowienie o zrobieniu kariery artystycznej. 

Scarlett Johansson - filmy seriale

W latach 90. Scarlett Johansson grała w wielu filmach role dziecięce. Szczególną uwagę przyciągnęła występem w “Zaklinaczu koni" z 1998 roku. W tej produkcji gwiazdą i reżyserem był Robert Redford. 

Przełomowy w karierze Scarlett Johansson okazał się rok 2003, wtedy zagrała swoje pierwsze poważne dorosłe role. W dramacie komediowym “Między słowami" gdzie gra Charlotte, która nawiązuje relację z Bobem granym przez Billa Murraya. Film wyreżyserowała Sofia Coppola. 

Drugim przełomowym dla kariery Scarlett filmem z tego roku, jest “Dziewczyna z perłą" Petera Webbera. Obraz adaptujący powieść o tym samym tytule. Johansson gra w nim Griet, XVII-wieczną służącą, która staje się muzą dla holenderskiego malarza Johannesa Vermeera, granego przez Colina Firtha. Webber przesłuchiwał do roli 150 aktorek, przed wybraniem Scarlett Johansson. Oba filmy zyskały uznanie krytyki, aktorka zdobyła kilka nominacji do nagród aktorskich. 

W kolejnych latach Scarlett Johansson przeplatała rolę w filmach niezależnych, takich jak “Wszystko gra" komedii Woody’ego Allena, z rolami w blockbusterach takich jak superprodukcja science fiction  “Wyspa" Michaela Baya, gdzie partnerowała Ewanowi McGregorowi

W 2006 roku mogliśmy zobaczyć Scarlett Johansson w kilku głośnych filmach. Wystąpiła w dramacie “Prestiż" w reżyserii Christophera Nolana, gdzie spotkała się na planie z Hugh Jackmanem i Christianem Balem. Zagrała w “Scoop - gorący temat" w reżyserii Woody Allena, komedii kryminalnej gdzie ponownie spotkała Hugh Jackmana oraz kryminale noir “Czarna Dalia" w reżyserii Briana de Palmy. 

W 2007 roku mogliśmy zobaczyć Scarlett w komedii familijnej “Niania w Nowym Jorku". Rok 2008 to powrót do przeplatania produkcji artystycznych z superprodukcjami. Film  “Vicky Christina Barcelona" Pedro Almodovara podbijał festiwale, natomiast obraz na podstawie komiksu “Spirit - duch miasta" ściągał nastolatki do kin. 

Kolejnym wielkim przełomem, jeśli chodzi o popularność i rozpoznawalność Scarlett Johansson było dołączenie do filmowego uniwersum Marvela, w roli Czarnej Wdowy, superagentki Tarczy. W filmie “Iron Man 2" Jona Favreau partnerowała Robertowi Downey Jr-owi w roli Tonego Starka. Na stałe zagościła w świecie komiksowych adaptacji występując w wielu filmach spod znaku Avengers, oraz w swojej solowej produkcji. Aktorka żeby lepiej wczuć się w rolę Nataszy Romanoff pobierała lekcje rosyjskiego, ponieważ jej bohaterka pochodzi z tego kraju. W kolejnych latach aktorka była mocno obciążona kontraktem z disneyem na filmy Marvela i rzadko znajdowała czas na inne produkcje. 

W 2014 roku Johansson zagrała tytułową rolę w filmie sensacyjnym “Lucy" Luca Bessona. Ciekawym eksperymentem pod względem efektów specjalnych był film z 2017 roku, na podstawie japońskiego anime “Ghost in the Shell". Aktorka wciela się w Major Makoto Kusanagi, policjantkę cyborga, która próbuje odnaleźć niebezpiecznego hakera w Neo-Tokio. 

W 2019 roku aktorka zagrała w dwóch produkcjach, które rządziły galą Oscarów. To produkcja Netflixa “Historia małżeńska", gdzie partneruje Adamowi Driverowi oraz “Jojo Rabbit" w reżyserii Taiki Waititiego, czarnej komedii o nazistowskich Niemczech. 

Rok 2021 to pożegnanie z rolą Nataszy Romanoff w solowym filmie “Czarna Wdowa". W kolejnych latach aktorka trochę zwolniła tempo. W 2023 roku występuje w produkcji “Project Artemis" dla Apple TV. 

Scarlett Johansson - nagrody i dorobek artystyczny

Aktorka była nominowana dwukrotnie do nagrody Oscara za filmy z 2019 roku “Historia małżeńska" i “Jojo Rabbit". Pięciokrotnie otrzymała nominacje do Złotych Globów i czterokrotnie do nagród BAFTA, zdobywając jedną statuetkę za “Między słowami" w 2003 roku. 

Dzieci i życie prywatne Scarlett Johansson

W trakcie szkoły Scarlett Johansson randkowała ze swoim kolegą z klasy Jackiem Antonoffem. Potem była dziewczyną Josha Hartnetta, z którym wspólnie zagrała w “Czarnej dali". Ich związek rozpadł się w 2006 roku, ze względu na napięte grafiki, utrudniające wspólne spędzanie czasu. W 2007 roku Scarlett zaczęła spotykać się z kanadyjskim aktorem komediowym Ryanem Reynoldsem, zaręczyli się w 2008 roku i wzięli ślub na wyspie Vancouver. Para ogłosiła separację w grudniu 2010 i rozwiedli się w czerwcu 2011 roku. Od 2012 roku aktorka spotykała się z francuskim właścicielem agencji marketingowej Romainem Dauriacem. Para zaręczyła się w 2013 roku, dzielili swoje życie pomiędzy Nowym Jorkiem a Paryżem. Z tego związku w 2014 roku urodziła się ich córka. Para wzięła ślub w październiku 2014 w Philippsburgu w stanie Montana, rozwiedli się we wrześniu 2017 roku. W 2019 roku Scarlett Johansson zaręczyła się z Colinem Jostem, piszącym scenariusze do programu “Saturday Night Live", ślub wzięli w październiku 2020, mieszkają w Nowym Jorku. W 2021 roku urodził im się syn.

Aktorka wspiera aktywnie organizacje działające na rzecz praw kobiet i lepszej diagnostyki chorób nowotworowych. W polityce i wyborach aktywnie popiera kandydatów na prezydenta Partii Demokratycznej.

Filmografia

Scarlett Johansson w kinach

  • Bielsko-Biała, Cinema City: Poniedziałek, 15 lipca g. 10:00 Zabierz mnie na Księżyc
  • Białystok, Helios Alfa: Poniedziałek, 15 lipca g. 10:50 Zabierz mnie na Księżyc
  • Warszawa, Helios Blue City: Poniedziałek, 15 lipca g. 11:00 Zabierz mnie na Księżyc
Zobacz repertuar kin

Wiadomości