Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski fot. AKPA
data urodzenia
27 lutego 1945
narodowość
Polska
3,0
Oceń
Głosy
6965

Biografia

Dzieciństwo i początki kariery Daniela Olbrychskiego

Daniel Olbrychski to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Ma 175 cm wzrostu jest niezwykle sprawny i wysportowany jak na swój wiek. Urodził się jeszcze w trakcie II wojny światowej, 27 lutego 1945 roku. Jego ojciec był dziennikarzem a matka polonistką. Miał starszego brata Krzysztofa z wykształcenia fizyka który zmarł w 2017 roku. 
Pierwsze szlify aktorskie zbierał w przedstawieniach wystawianych w kościele. Uczył się również w klasie skrzypiec w szkole muzycznej, od młodości uprawiał boks, szermierkę badminton, judo oraz biegi. Uczęszczał do II Liceum im Stefana Batorego w Warszawie, gdzie grał w szkolnej inscenizacji zemsty w roli Papkina.
W 1963 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Studia ukończył dyplomem w 1971 roku, obronił go eksternistycznie. Ze względu na duże zaangażowanie w projekty filmowe aktorem zawodowym został pod koniec nauki w szkole średniej, w związku z tym rozpoczynając studia aktorskie już pracował w zawodzie. 

Filmografia Daniela Olbrychskiego

Swoją pierwszą dużą rolę zagrał w 1965 roku w filmie “Popioły" Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Stefana Żeromskiego. Potem występował w filmach wybitnych polskich reżyserów takich jak Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz oraz Krzysztof Zanussi.
Najważniejsza dla kariery filmowej Daniela Olbrychskiego okazała się jego współpraca z reżyserem Jerzym Hoffmanem. Panowie po raz pierwszy spotkali się na planie ekranizacji “Pana Wołodyjowskiego" na podstawie książki Henryka Sienkiewicza. Aktor wcielił się w rolę Azji Tuhajbejowicza jednego z głównych antagonistów tytułowego Pana Wołodyjowskiego i jego kompanii.
Współpraca przy produkcji była na tyle udana, że reżyser zwrócił się do Olbrychskiego z propozycją zagrania głównej roli w “Potopie", kolejnej z części trylogii na podstawie prozy Sienkiewicza. Daniel Olbrychski wcielił się w rolę Andrzeja Kmicica. Film i rola weszły na panteon polskiej kinematografii. Szczególnie widowiskowe były pojedynki na szable i pogonie konne zaprezentowane w tym filmie. Aktor wypadł bardzo wiarygodnie, dzięki swojemu doświadczeniu sportowemu, szczególnie przydało się to z zakresu szermierki. W pamięci widzów zapisał się pojedynek na szable pomiędzy Andrzejem Kmicicem a Michałem Wołodyjowskim, którego zagrał Tadeusz Łomnicki. Sceny wypadają tak wiarygodnie, że nawet dzisiaj oglądając je mamy poczucie, że lecą iskry, a pojedynek wręcz wychodzi z ekranu. Stało się to dzięki temu że obydwaj aktorzy trenowali przez wiele lat szermierkę i nie markują tego pojedynku, a toczą go naprawdę.
Daniel Olbrychski jest jedynym aktorem który wystąpił we wszystkich trzech częściach trylogii Henryka Sienkiewicza zekranizowanej przez Jerzego Hoffmana. W “Ogniem i mieczem" z 1999 roku wcielił się w rolę Tuhaj-beja, ojca postaci, od której zaczął swoją przygodę z trylogią, czyli Azji z Pana Wołodyjowskiego.Daniel Olbrychski stał się jednym z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy. Wystąpił w zekranizowanych przez niego największych dziełach polskiej literatury takich jak “Pan Tadeusz" z 1999 roku i “Zemsta" z 2002.
Aktor wystąpił również w wielu popularnych serialach realizowanych przez Telewizję Polską, takich jak “Klan" i “Czas honoru".
Olbrychski współpracował z najwybitniejszymi reżyserami polskiej fali “kina moralnego niepokoju". Zagrał w filmie Agnieszki Holland “Zabić księdza" z 1988 roku oraz w “Dekalogu III" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. 
Daniel Olbrychski potrafi porozumiewać się i grać po angielsku, francusku i rosyjsku, dzięki temu ma na koncie kilka filmów zagranicznych wyprodukowanych w USA, Francji, a nawet Rosji. W 2010 roku partnerował na planie słynnej Angelinie Jolie w thrillerze politycznym “Salt". Wcielił się w rolę Wasilija Orłowa, byłego agenta KGB. 

Nagrody i dorobek artystyczny Daniela Olbrychskiego

Daniel Olbrychski w latach 70. zaangażował się w protesty w obronie robotników i prześladowanych członków KOR. Z tego względu był objęty inwigilacją Służby Bezpieczeństwa. Na początku lat 80. zaangażował się w działania Solidarności, wygłaszał apele do robotników, organizował zbiórki, podpisał się nawet pod listem protestacyjnym do generała Wojciecha Jaruzelskiego po wprowadzeniu stanu wojennego.
Aktor otrzymał Krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 roku. Jest kawalerem francuskiej Legii Honorowej.
W 2012 roku na festiwalu Camerimage w Łodzi otrzymał nagrodę za szczególny wkład w sztukę filmową. 

Rodzina i życie prywatne Daniela Olbrychskiego

Daniel Olbrychski mieszka w Warszawie, z która jest związany przez większość swojej zawodowej kariery. W marcu 1967 roku poślubił aktorkę Monikę Dzienisiewicz, z którą ma syna Rafała. W trakcie tego małżeństwa miał jeden z najsłynniejszych romansów lat 70-tych w Polsce. Obiektem jego pożądania była piosenkarka Maryla Rodowicz. W 1978 roku powtórnie się ożenił z dziennikarką Zuzanną Łapicką, z którą ma córkę Weronikę.W 2003 roku Daniel Olbrychski poślubił swoją trzecią i obecną żonę, teatrolożkę Krystynę Demską.

Filmografia

Daniel Olbrychski w kinach

  • Bielsko-Biała, Helios: Wtorek, 5 marca g. 9:00 Powstaniec 1863
  • Mielec, Multikino: Wtorek, 5 marca g. 9:00 Powstaniec 1863
  • Wrocław, Multikino Pasaż Grunwaldzki: Wtorek, 5 marca g. 10:00 Powstaniec 1863
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia