- data urodzenia
- 27 lutego 1945
- narodowość
- Polska
Daniel Olbrychski
Biografia
Daniel Olbrychski to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Ma 175 cm wzrostu jest niezwykle sprawny i wysportowany jak na swój wiek. Urodził się jeszcze w trakcie II wojny światowej, 27 lutego 1945 roku. Jego ojciec był dziennikarzem a matka polonistką. Miał starszego brata Krzysztofa z wykształcenia fizyka który zmarł w 2017 roku.
Pierwsze szlify aktorskie zbierał w przedstawieniach wystawianych w kościele. Uczył się również w klasie skrzypiec w szkole muzycznej, od młodości uprawiał boks, szermierkę badminton, judo oraz biegi. Uczęszczał do II Liceum im Stefana Batorego w Warszawie, gdzie grał w szkolnej inscenizacji zemsty w roli Papkina.
W 1963 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Studia ukończył dyplomem w 1971 roku, obronił go eksternistycznie. Ze względu na duże zaangażowanie w projekty filmowe aktorem zawodowym został pod koniec nauki w szkole średniej, w związku z tym rozpoczynając studia aktorskie już pracował w zawodzie.
Swoją pierwszą dużą rolę zagrał w 1965 roku w filmie “Popioły" Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Stefana Żeromskiego. Potem występował w filmach wybitnych polskich reżyserów takich jak Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz oraz Krzysztof Zanussi.
Najważniejsza dla kariery filmowej Daniela Olbrychskiego okazała się jego współpraca z reżyserem Jerzym Hoffmanem. Panowie po raz pierwszy spotkali się na planie ekranizacji “Pana Wołodyjowskiego" na podstawie książki Henryka Sienkiewicza. Aktor wcielił się w rolę Azji Tuhajbejowicza jednego z głównych antagonistów tytułowego Pana Wołodyjowskiego i jego kompanii.
Współpraca przy produkcji była na tyle udana, że reżyser zwrócił się do Olbrychskiego z propozycją zagrania głównej roli w “Potopie", kolejnej z części trylogii na podstawie prozy Sienkiewicza. Daniel Olbrychski wcielił się w rolę Andrzeja Kmicica. Film i rola weszły na panteon polskiej kinematografii. Szczególnie widowiskowe były pojedynki na szable i pogonie konne zaprezentowane w tym filmie. Aktor wypadł bardzo wiarygodnie, dzięki swojemu doświadczeniu sportowemu, szczególnie przydało się to z zakresu szermierki. W pamięci widzów zapisał się pojedynek na szable pomiędzy Andrzejem Kmicicem a Michałem Wołodyjowskim, którego zagrał Tadeusz Łomnicki. Sceny wypadają tak wiarygodnie, że nawet dzisiaj oglądając je mamy poczucie, że lecą iskry, a pojedynek wręcz wychodzi z ekranu. Stało się to dzięki temu że obydwaj aktorzy trenowali przez wiele lat szermierkę i nie markują tego pojedynku, a toczą go naprawdę.
Daniel Olbrychski jest jedynym aktorem który wystąpił we wszystkich trzech częściach trylogii Henryka Sienkiewicza zekranizowanej przez Jerzego Hoffmana. W “Ogniem i mieczem" z 1999 roku wcielił się w rolę Tuhaj-beja, ojca postaci, od której zaczął swoją przygodę z trylogią, czyli Azji z Pana Wołodyjowskiego.Daniel Olbrychski stał się jednym z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy. Wystąpił w zekranizowanych przez niego największych dziełach polskiej literatury takich jak “Pan Tadeusz" z 1999 roku i “Zemsta" z 2002.
Aktor wystąpił również w wielu popularnych serialach realizowanych przez Telewizję Polską, takich jak “Klan" i “Czas honoru".
Olbrychski współpracował z najwybitniejszymi reżyserami polskiej fali “kina moralnego niepokoju". Zagrał w filmie Agnieszki Holland “Zabić księdza" z 1988 roku oraz w “Dekalogu III" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
Daniel Olbrychski potrafi porozumiewać się i grać po angielsku, francusku i rosyjsku, dzięki temu ma na koncie kilka filmów zagranicznych wyprodukowanych w USA, Francji, a nawet Rosji. W 2010 roku partnerował na planie słynnej Angelinie Jolie w thrillerze politycznym “Salt". Wcielił się w rolę Wasilija Orłowa, byłego agenta KGB.
Daniel Olbrychski w latach 70. zaangażował się w protesty w obronie robotników i prześladowanych członków KOR. Z tego względu był objęty inwigilacją Służby Bezpieczeństwa. Na początku lat 80. zaangażował się w działania Solidarności, wygłaszał apele do robotników, organizował zbiórki, podpisał się nawet pod listem protestacyjnym do generała Wojciecha Jaruzelskiego po wprowadzeniu stanu wojennego.
Aktor otrzymał Krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 roku. Jest kawalerem francuskiej Legii Honorowej.
W 2012 roku na festiwalu Camerimage w Łodzi otrzymał nagrodę za szczególny wkład w sztukę filmową.
Daniel Olbrychski mieszka w Warszawie, z która jest związany przez większość swojej zawodowej kariery. W marcu 1967 roku poślubił aktorkę Monikę Dzienisiewicz, z którą ma syna Rafała. W trakcie tego małżeństwa miał jeden z najsłynniejszych romansów lat 70-tych w Polsce. Obiektem jego pożądania była piosenkarka Maryla Rodowicz. W 1978 roku powtórnie się ożenił z dziennikarką Zuzanną Łapicką, z którą ma córkę Weronikę.W 2003 roku Daniel Olbrychski poślubił swoją trzecią i obecną żonę, teatrolożkę Krystynę Demską.
-
2024 Powstaniec 1863Aktor
-
2022 WrobionyAktor
-
dubbing
-
2020 Raz jeszcze razAktor
-
2019 Mowa ptakówAktor
-
2019 PolitykaAktor
-
2018 Stan wyjątkowyAktor
-
2018 KamerdynerAktor
-
2018 Studniówk@Aktor
-
2017 DJAktor
-
2016 Tytanowa bielAktor
-
Aktor
-
2014 Piąte: nie odchodźAktor
-
2012 SępAktor
-
2012 Bitwa pod WiedniemAktor
-
Aktor
-
2011 Z miłościAktor
-
Aktor
-
2010 Nie opuszczaj mnieAktor
-
2010 SaltAktor
-
dubbing
-
2005 Anthony ZimmerAktor
-
Aktor
-
2002 ZemstaAktor
-
2000 PrzedwiośnieAktor
-
2000 To ja, złodziejAktor
-
1999 Pan TadeuszAktor
-
Aktor
-
1995 PestkaAktor
-
1993 Kolejność uczućAktor
-
1993 Więzy krwiAktor
-
1988 Dekalog 3Aktor
-
Aktor
-
Aktor
-
1979 Panny z WilkaAktor
-
1974 PotopAktor
-
1974 Ziemia obiecanaAktor
-
1974 Potop RedivivusAktor
-
1972 WeseleAktor
-
1970 WyzwolenieAktor
-
1970 Krajobraz po bitwieAktor
-
1970 BrzezinaAktor
-
Aktor
-
1968 Wszystko na sprzedażAktor
-
Aktor
-
1960 PopiołyAktor
-
105 Kung-fuAktor
Daniel Olbrychski w kinach
-
Warszawa, Kino Iluzjon: Sobota, 18 stycznia g. 13:00 Powstaniec 1863
-
Wejherowo, Wejherowskie Centrum Kultury: Środa, 22 stycznia g. 19:00 Powstaniec 1863