Bohaterem wydanej po raz pierwszy w 1984 roku powieści Milana Kundery jest Tomasz, czeski lekarz mający w swoim życiu tylko dwie pasje – pracę i kobiety. Tomasz stroni
od polityki, nie angażuje się w działalność opozycyjną. Szuka seksu bez zobowiązań, chce zasmakować wolności w każdym tego słowa znaczeniu i nie obchodzą go takie rzeczy jak stałe związki czy komunizm. Jego życie zmienia się z chwilą, kiedy pojawia się w nim Teresa – młodziutka, piękna i niedoświadczona kelnerka z prowincji, pierwsza kobieta, z którą Tomasz pragnie się ożenić. Nie potrafi jednak dochować jej wierności, co prowadzi do szeregu zdarzeń, w wyniku których Tomasz staje się uczestnikiem wydarzeń "praskiej wiosny" 1968 roku i mimowolnym "wrogiem ludu".
„Nieznośna lekkość bytu” dziś uważana jest za najważniejsze i najbardziej znane dzieło czeskiego pisarza i eseisty. Nic więc dziwnego, że książką bardzo szybko zainteresowali
się filmowcy.
Ekranizacji powieści się podjął Amerykański reżyser Philip Kaufman, twórca głośnych
już wtedy produkcji „Inwazja porywaczy ciał” oraz „Pierwszy krok w kosmos”. Do pracy nad scenariuszem Kaufman zaprosił francuskiego autora Jean-Claude’a Carrière’a – wybitnego scenarzystę i współpracownika Luisa Bunuela, z którym zrealizował między innymi „Piękność dnia” oraz „Dyskretny urok burżuazji”.
Mimo iż sam Kundera zawsze twierdził, że jego powieści nie nadają się do ekranizacji, również i on zaangażował się w proces produkcyjny służąc filmowcom radą jako konsultant. Specjalnie na potrzeby filmu autor napisał również wiersz, który usłyszeć można w jednej ze scen.
Na planie „Nieznośnej lekkości bytu” spotkali się najwybitniejsi aktorzy amerykańscy
i europejscy. W postać Tomasza wcielił się jeden z najciekawszych współczesnych artystów Daniel Day-Lewis, laureat Oscara® za kreację w głośnym dramacie „Moja lewa stopa”. Role jego ukochanych kobiet: Tersy i Sabiny zagrały Juliette Binoche, laureatka Oscara® za rolę w „Angielskim pacjencie” oraz Lena Olin nominowana do Oscara® za kreację w głośnej ekranizacji powieści Isaaca Bashevisa Singera „Wrogowie”.
W obsadzie filmu nie zabrakło również polskich akcentów. W roli Jirziego wystąpił Tomasz Borkowy – gwiazda popularnego
serialu „Dom”, a w postać szpicla wcielił się Daniel Olbrychski.
Film cieszył się znacznie większym zainteresowaniem widzów w Europie niż w USA, kraju, w którym powstał. Obraz docenili krytycy, czego efektem okazały się dwie nominacje do Oscara® w kategoriach: najlepsze zdjęcia (Sven Nykvist) oraz najlepszy scenariusz adaptowany (Jean-Pierre Carriere, Philip Kaufman), nagroda BAFTA w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany, dwie nominacje do Złotych Globów w kategoriach najlepszy film – dramat oraz Najlepsza aktorka drugoplanowa (Lena Olin).
Specjalne, dwupłytowe wydanie filmu „Nieznośna lekkość bytu” stanie się ozdobą kolekcji każdego miłośnika dobrego kina. Na dwóch krążkach, oprócz filmowego dzieła Philipa Kaufmana nie zabraknie również dodatków specjalnych, wśród których będą: zwiastun kinowy, komentarz Philipa Kaufmana oraz dokument "Emocjonalna Historia: tworzenie filmu".