Angelina Jolie

Angelina Jolie
data urodzenia
4 czerwca 1975
narodowość
USA
3,3
Oceń
Głosy
20675

Biografia

Angelina Jolie - początki kariery

Angelina Jolie to amerykańska aktorka, reżyserka, producentka filmowa i modelka. 

Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą kobietę na świecie. Ikona stylu, która gościła na kilkudziesięciu okładkach najbardziej prestiżowych magazynów. W młodości buntownicza i lubiąca szokować, dziś jest matką szóstki dzieci.

Od lat aktywnie angażuje się w działalność humanitarną. Wspiera organizacje charytatywne, odwiedza obozy dla uchodźców, bierze udział w misjach humanitarnych. Jest ambasadorką dobrej woli Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.

W mediach na całym świecie szeroko komentowana była jej decyzja o podwójnej mastektomii oraz usunięcia jajników i jajowodów. Aktorka zdecydowała się na ten krok po wykryciu u niej mutacji genu BRCA, co świadczy o bardzo wysokim ryzyku zachorowania na raka piersi lub jajnika. Decyzja była podyktowana również tym, że na raka piersi zmarła matka i ciotka Angeliny.
W 2004 zaczęła pobierać lekcje pilotażu. Zdała egzamin na licencję pilota i kupiła prywatny samolot.

Angelina urodziła się 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles. Jest córką aktorów: Marcheline Bertrand i Jona Voighta. Ma starszego o dwa lata brata. Rodzice aktorki rozstali się kiedy miała niespełna rok. 
Uczęszczała do Beverly Hills High School. Uczyła się też w Lee Strasberg Theatre and Film Institute, ale w wieku 14 zrezygnowała z lekcji gry aktorskiej i wybrała karierę modelki. Pojawiła się na wybiegach w Los Angeles, Nowym Jorku i Londynie. Wystąpiła również w kilku teledyskach m.in. Meat Loafa, Lenny’ego Kravitza, Korn i The Lemonheads. 

Gdy skończyła 16 lat, wróciła do szkoły aktorskiej Lee Strasberga i zagrała swoją pierwszą rolę teatralną. 

Angelina Jolie - filmy i seriale

Pierwsze kroki w swojej aktorskiej karierze Angelina Jolie stawiała w niskobudżetowych produkcjach, które często przechodziły bez echa przez co prawie porzuciła myśl o zostaniu aktorką. W 1995 roku zagrała w filmie “Hakerzy" i choć sam film zebrał mieszane recenzje, to aktorka otrzymała za swoją rolę pozytywne oceny. 

W kolejnych latach Angelina wystąpiła w takich filmach jak: "George Wallace", "Gia", "Kolekcjoner kości", "Przerwana lekcja muzyki", w dwóch w filmach z serii "Tomb Raider", "60 sekund", "Aleksander".
W 2005 roku aktorka otrzymała rolę w filmie “Pan i Pani Smith", a w 2007 roku wystąpiła w dramacie "Cena odwagi", za który otrzymała nominację do Złotego Globu.

Później aktorka zagrała w takich filmach jak "Oszukana", "Wanted - Ścigani" i "Salt", a następnie zrobiła sobie przerwę od aktorstwa i skupiła się na życiu rodzinnym.

Angelina Jolie powróciła w 2014 roku w filmie "Czarownica" gdzie zagrała rolę Diaboliny - postaci z filmu animowanego Walta Disneya, "Śpiąca królewna". Film doczekał się kontynuacji w 2019 roku. 

Angelina Jolie - nagrody i dorobek artystyczny

W ciągu swojej kariery aktorskiej, Angelina Jolie otrzymała ponad 50 nominacji do różnych nagród. Ostatecznie została nagrodzona 17 statuetkami, wśród których jest ta najważniejsza czyli Oscar dla Najlepszej aktorki drugoplanowej w filmie “Przerwana lekcja muzyki" z 1999 roku. Angelina ma w swoim dorobku również trzy Złote Globy, nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrodę Saturn oraz Satelita.

Aktorka została również wielokrotnie nagrodzona za swoją działalność humanitarną. W 2003 roku otrzymała od Stowarzyszenia Korespondentów ONZ (UNCA) nagrodę Sergio Vieira de Mello Citizen of the World, a w 2005 została laureatką Global Humanitarian Award ufundowanej przez United Nations Association of the United States of America.

Za pomoc w ochronie rezerwatu dzikich zwierząt została uhonorowana obywatelstwem Kambodży przez króla Norodoma Sihamoniego. 

W 2007 została członkiem Rady Stosunków Międzynarodowych, oraz otrzymała nagrodę Freedom Award od Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego. 

Angelina Jolie- życie prywatne i dzieci

Angelina Jolie ma za sobą trzy małżeństwa. 28 marca 1996 poślubiła aktora Jonny’ego Lee Millera, którego poznała rok wcześniej na planie filmu “Hakerzy". Rozwiedli się w 1999 roku.
Drugim mężem gwiazdy był o 20 lat starszy aktor i piosenkarz Billy Bob Thornton. Małżeństwo trwało od maja 2000 roku do maja 2003. Po rozwodzie aktorka skupiła się na opiece nad adoptowanym synem Maddoxem.

Na planie filmu “Pan i Pani Smith" Angelina poznała Brada Pitta. Aktor był wtedy mężem Jennifer Aniston. Plotki o romansie Angeliny i Brada zaczęły się zaraz po rozpoczęciu zdjęć do filmu i trwały długo po ich zakończeniu, chociaż oboje systematycznie je dementowali.

W 2005 roku Brad Pitt i Jennifer Aniston rozwiedli się, a aktor związał się z Angeliną. Para wychowywała wspólnie sześcioro dzieci: troje biologicznych i troje adoptowanych.
Pierwsza biologiczna córka pary, Shiloh Nouvel Jolie-Pitt urodziła się 27 maja 2006. Brad i Angelina zdecydowali się sprzedać prawa do pierwszych zdjęć dziecka magazynowi People za 4,1 mln dolarów i brytyjskiemu Hello! za 3,5 mln dolarów, a całą kwotę przeznaczyli na cele charytatywne.

12 lipca 2008 roku para powitała na świecie bliźnięta - chłopca Knoxa Leona i dziewczynkę Vivienne Marcheline. Prawa do ich pierwszych zdjęć kupiły ponownie magazyny People i Hello! za sumę 14 mln dol., co uczyniło je najdroższymi fotografiami dzieci gwiazd w historii. Pieniądze zasiliły konto Fundacji Jolie-Pitt.

Brad Pitt i Angelina Jolie zdecydowali się zalegalizować swój związek w 2014 roku. Skromny ślub odbył się 23 sierpnia we Francji. Aktorzy rozwiedli się 12 kwietnia 2019 roku.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia