Marian Opania

Marian Opania
data urodzenia
1 lutego 1943
narodowość
Polska
3,0
Oceń
Głosy
3017

Biografia

Marian Opania, urodzony 1 lutego 1943 roku w Puławach, jest uznanym polskim aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym, a także wykonawcą piosenki aktorskiej i artystą kabaretowym. Jego ojciec, Julian, był oficerem piechoty Wojska Polskiego i zginął w powstaniu warszawskim.

Kariera Teatralna i Filmowa Mariana Opani

Opania jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1964 roku. Wcześniej, bo już w 1962 roku, zadebiutował na ekranie. Jego kariera teatralna obejmuje występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Teatrze Studio, Teatrze Kwadrat, Teatrze Komedia oraz w Teatrze Ateneum w Warszawie. Występował w blisko stu spektaklach Teatru Telewizji oraz około dwustu przedstawieniach Teatru Polskiego Radia. Marian Opania jest również znany z wykonań piosenki aktorskiej, występów w kabaretach oraz ról komediowych​​​​.

Marian Opania - Rodzeństwo i Życie Prywatne

Marian Opania jest żonaty z Anną, z którą poznał się w 1960 roku. Para ma dwoje dzieci: syna Bartosza, który również jest aktorem, oraz córkę Magdalenę. Opania jest również rzeźbiarzem amatorem​​.

Marian Opania - Choroba

Informacje na temat choroby Mariana Opanii nie są szeroko rozpowszechnione w publicznych źródłach. Aktor, będąc osobą publiczną, skupia się na swojej pracy artystycznej, a jego życie prywatne, w tym kwestie zdrowotne, pozostają poza głównym nurtem medialnym.

Opania wciąż aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno w teatrze, jak i w filmie, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów.

Filmografia

Marian Opania w kinach

  • Warszawa, Elektronik: Środa, 17 kwietnia g. 18:00 Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia