Reklama

Siła kobiet w kinie, czyli najciekawsze filmy i seriale o kobietach do oglądania w sieci

Nicole Kidman, Gillian Anderson, Anya Taylor-Joy czy Emma Corrin - ostatnio w sieci zaroiło się od niezwykłych kobiecych postaci. Do 29 listopada kina pozostaną zamknięte, fantastyczne opowieści można jednak znaleźć też na małym ekranie - mamy dla was garść propozycji.

"Gambit królowej", Netflix

Murowany kandydat do pierwszych miejsc w zestawieniach najlepszych seriali i wydarzeń popkultury roku 2020. Produkcja Netfliksa, w której gra Marcin Dorociński. To jednak nie on jest gwiazdą tej zajmującej opowieści, a Anya Taylor-Joy, która wciela się w genialną szachistkę, sierotę z wieloma osobistymi problemami - na czele z uzależnieniem od alkoholu i leków. Jedyne, co "Gambitowi" można zarzucić to fakt, że historia ta nie wydarzyła się naprawdę. Szkoda!

Twórcom - Scottowi Frankowi i Allanowi Scottowi - udało się nie tylko znaleźć realizacyjny sposób na wciągające pokazanie szachowych pojedynków, ale przede wszystkim stworzyć intrygującą główną bohaterkę. Sporo w tym zasługi autora literackiego pierwowzoru - Waltera Tevisa, którego talentowi zawdzięczamy też inne głośne filmy z Paulem Newmanem i Tomem Cruise'em: "Bilardzistę" i "Kolor pieniędzy". Przede wszystkim zaś Anyi i jej wielkim, magnetyzującym oczom (przeczytaj naszą recenzję serialu "Gambit królowej" - kliknij!).

Reklama

"Od nowa", HBO

Nicole Kidman znowu błyszczy na małym ekranie, w nowej produkcji HBO i Davida E. Kelley'ego, z którymi pracowała już przy "Wielkich kłamstewkach". Wówczas zagrała żonę uwięzioną w przemocowym małżeństwie. Tym razem wszystko wydaje się w porządku - mąż (Hugh Grant) jest czuły, troskliwy, zajmuje się synem, żartuje, przytula. I skrywa tajemnice, które życie Grace Fraser wywrócą do góry nogami. Na jaw wyjdą kłamstwa, których za nic nie uda się zamieść pod dywan. Serial wyreżyserowała mistrzyni kina psychologicznego o skomplikowanych rodzinnych relacjach - Susanne Bier (przeczytaj nasz wywiad z reżyserką - kliknij!) na podstawie bestsellerowej powieści Jean Hanff Korelitz. Twórczyni postawiła jednak nie na dramat, a na thriller - do ostatniego odcinka nie wiemy, jak ta historia się skończy.

"The Crown" - sezon czwarty, Netflix

Netflix powrócił właśnie z czwartym sezonem "The Crown". Kto zna tę produkcję od początku, nie musi być do niej zachęcany. Kunsztowna realizacja idzie tu w parze ze świetnym scenariuszem, który pokazuje wydarzenia znane z XX-wiecznej historii Wielkiej Brytanii z perspektywy królowej Elżbiety II. W nowych odcinkach akcja serialu wskakuje w lata 80. i koncentruje się na Lady Dianie oraz Margaret Thatcher, w które wcielają się - odpowiednio - nieznana jeszcze szerzej światu Emma Corrin oraz całkowicie odmieniona Gillian Anderson. Obie z zadania wywiązują się po mistrzowsku: Emma Corrin tworzy kontrowersyjny, ale prawdopodobnie najciekawszy z dotychczasowych portretów Lady D. w kinie i telewizji, a Gillian Anderson o tytuł najlepszej odtwórczyni brytyjskiej premier spokojnie może bić się z Meryl Streep (i kto wie - w oczach wielu widzów może to starcie wygrać). W królową ponownie wciela się Olivia Colman, a w jej siostrę Małgorzatę - Helena Bonham Carter. Ciekawszych i bardziej wielowymiarowych postaci kobiecych nigdzie indziej teraz się nie znajdzie.

Kto jednak nie ma czasu na seriale, a chciałby pomóc swoim ulubionym kinom - multum mocnych filmów o nietuzinkowych kobietach odkryje na mniej znanych platformach streamingowych, powiązanych z kinami studyjnymi i repertuarem pod kuratelą pasjonatów. W wirtualnych progach znajdziemy zarówno niedawne premiery, jak i tytuły starsze, mniej dostępne w komercyjnych serwisach, a także propozycje z festiwali on-line.

"Maryjki", MojeEkino.pl

Niepokorna, ekstrawagancka i obdarzona nieposkromioną energią oraz dużym wyczuciem surrealistycznego humoru opowieść o pięćdziesięcioletniej dziewicy, która kolekcjonuje figurki Maryjek i właśnie rozpoczyna terapię hormonalną, związaną z klimakterium, która niespodziewanie zmienia jej życie. Film podbił już kilka festiwali. Premiera miała odbyć się na słynnym SXSW w USA, ale w ostatniej chwili imprezę odwołano z powodu pandemii. To "Maryjek" nie zatrzymało. Produkcja do dziś zdobyła trzy statuetki na festiwalu w Montrealu (Nagroda Główna, Nagroda za reżyserię i Nagroda za rolę kobiecą - dla Grażyny Misiorowskiej), a także Nagrodę Publiczności na festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Darii Woszek zachwyca przede wszystkim główną kreacją kobiecą. Grażyna Misiorowska, znana do tej pory ze sceny teatralnej, wnosi na ekran świeżość i temperament, bujną rudą fryzurę. Przede wszystkim zaś udowadnia nie tylko, że "życie zaczyna się po pięćdziesiątce", ale że dla aktorek, które przekroczą ten wiek nadal można pisać nietuzinkowe postaci, emocjonujące widzów. Mnóstwo kolorów, mnóstwo szalonych pomysłów, Nowa Huta, jakiej nie znamy, a na deser song od Katarzyny Nosowskiej, która też pojawia się w jednej ze scen. Przez dwa dni: 28 i 29 listopada film dostępny będzie w serwisie MojeEkino (przeczytaj naszą recenzję filmu "Maryjki" - kliknij!).

"Maiden", E-kinopodbaranami.pl

Dokument, który ogląda się niczym najbardziej wciągający thriller. Jest tu wszystko - determinacja, walka z żywiołami, łut szczęścia. Wszyscy wróżyli im katastrofę, a w najlepszym razie po prostu wyśmiewali. Kobiety i jedne z najtrudniejszych regat żeglarskich - wyścig dookoła świata Whitbread Round The World Race? Niemożliwe, niewykonalne, niebezpieczne, nie wolno, to nie dla dziewczyn. A jednak w latach 80. XX wieku Tracy Edwards razem z koleżankami udowodniła wszystkim, którzy tak myśleli, że są w kolosalnym błędzie. Reżyser Alex Holmes przypomina historię pierwszej kobiecej załogi, która nie tylko wzięła udział w konkursie, ale i wygrała jego dwa etapy, w tym najcięższy - przez najmroźniejsze wody globu, przy okazji ratując od niechybnej śmierci kolegę z konkurencyjnej drużyny (przeczytaj naszą recenzję filmu "Maiden" - kliknij!).

"Over the Limit", MojeEkino.pl

A skoro mowa już o silnych kobietach, którym niegroźne są najtrudniejsze zadania... Taką bohaterką jest rosyjska gimnastyczka Margarita Mamun, która przygotowuje się do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Szkolą ją dwie trenerki, w tym Irina Viner, przewodnicząca Rosyjskiej Federacji Gimnastyki Artystycznej i żona współwłaściciela Gazpromu - kobieta nie znosząca sprzeciwu, nie przebierająca w słowach, skupiona na zwycięstwie tak samo mocno jak jej wychowanka. Reżyserce - Marcie Prus - udało się dotrzeć do miejsc, do których kamera nigdy nie jest dopuszczana lub co najwyżej na krótką sesję. Film obsypany został już kilkudziesięcioma nagrodami na festiwalach na całym świecie - od Polski, przez USA po samą Rosję (przeczytaj naszą recenzję filmu "Over the Limit" - kliknij!).

"Portret kobiety w ogniu", E-kinopodbaranami.pl

Odkrycie festiwalu w Cannes 2019. Tajemnica i zakazana miłość, odziana w kostium XVIII-wiecznego melodramatu, a jednak tętniąca jak najbardziej współczesnymi emocjami i pytaniami. Kino niezwykłe, subtelne, intymne, zatopione w ciszy, gestach, spojrzeniach, wśród pięknych pejzaży Bretanii, wymagające skupienia. Ten typ filmu, który albo się pokocha i całkowicie podda jego poezji, sile jego obrazu, albo od niego ucieknie z pewna dozą znużenia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu (przeczytaj naszą recenzję filmu "Portret kobiety w ogniu" - kliknij!).

"Eastern", MojeEkino.pl

Western po polsku, czyli... "Eastern". Spalone letnim słońcem podmiejskie osiedle domków i bezwzględne prawo krwi, które wymaga zemsty za każde przewinienie wobec honoru. Trochę komedia, trochę dramat, przede wszystkim zaś brawurowa zabawa kinem i opowieść o dwóch dziewczynach z karabinami, które usiłują przerwać śmiertelną serię. Rewelacyjnie zagrana przez Maję Pankiewicz i Paulinę Krzyżańską oraz wyreżyserowana przez debiutanta Piotra Adamskiego. Triumfator festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (2019), który przez kina przemknął trochę niezauważony - w czerwcu 2020 roku. Niesłusznie. Adamski należy do tej grupy debiutantów w polskim kinie, którzy odważnie poszukują nowych tematów i chętnie przełamują konwencje (przeczytaj naszą recenzję filmu "Eastern" - kliknij!).

"Midsommar. W biały dzień", E-kinopodbaranami.pl

"To, czego boisz się najbardziej, czai się w pełnym słońcu" - głosił slogan promujący film Ariego Astera, przekornego twórcy współczesnego horroru, autora głośnego "Dziedzictwa. Hereditary". W "Midsommar" razem z Florence Pugh, Willem Poulterem i Jackiem Reynorem zabiera widzów gdzieś na północ Skandynawii, aby ich oczami pokazać prastary rytuał związany ze świętem letniego przesilenia. Nie jest to typowe kino z dreszczykiem, pełne morderców z zakrwawionym nożem, tudzież czarnych włosów wydobywających się spod szafki. Beztroska i sielanka w grozę i szaleństwo przekształcają się tu niemal niechętnie, powoli narastając, aby potem długo nie pozwolić odbiorcom zasnąć. Obraz Pugh w wianku, którego nie powstydziłaby się żadna Słowianka, nie daje o sobie zapomnieć. Na platformie E-kinopodbaranami.pl znaleźć można zarówno wersję, która gościła w kinach, jak i wersję reżyserską, trwającą aż 2h51min (przeczytaj naszą recenzję filmu "Midsommar. W biały dzień" - kliknij!).

"Kobieta", MojeEkino.pl

Film udostępniany w ramach festiwalu Miejsce Kobiet w dniach 20 do 29 listopada. Twórcy, Yann Arthus-Bertrand i Anastasia Mikova, przedstawiają 2000 kobiet z 50 krajów świata i dają im przestrzeń do podzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na tematy intymne, rodzinne i kulturowe. Seksualność, małżeństwo, macierzyństwo, przemoc domowa, gwałt, wolność, zniewolenie, niezależność finansowa, ciało, uczucia - to tylko niektóre z poruszonych wątków w tym niecodziennym hołdzie złożonym połowie ludzkości.

Wybrane z powyższych produkcji dostępne są też w serwisach VOD.pl, Cineman, Player, Canal+VOD i in.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy