Noah Baumbach: Filmy inspirowane jego życiem i związek pełen rywalizacji
"Biały szum" Noaha Baumbacha otworzył tegoroczny festiwal w Wenecji i prawdopodobnie pobije się o Oscary. Reżyser i scenarzysta nie zwalnia tempa. W połowie 2023 roku ukaże się "Barbie", do którego napisał scenariusz wraz ze swoją wieloletnią partnerką, Gretą Gerwig. Filmy Noaha Baumbacha często były inspirowane jego osobistymi przeżyciami, a najbardziej jest to widoczne w filmie "Historia małżeńska", w którym można dopatrzyć się wielu podobieństw do osobistych doświadczeń reżysera z okresu rozwodu z Jennifer Jason Leigh.
Noah Baumbach urodził się 3 września 1969 roku. Zasłynął jako twórca dowcipnych i intelektualnych komedii, których akcja toczy się w Nowym Jorku i często porównuje się go do scenarzystów i reżyserów, takich jak Woody Allen i Whit Stillman.
Baumbach zwrócił na siebie uwagę swoimi wczesnymi dziełami: "Tupiąc i wrzeszcząc" (1995) i "Zazdrośnik" (1997). Jego przełomowy film "Walka żywiołów" (2005) przyniósł mu nominację do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Historia została zainspirowana osobistymi przeżyciami, związanymi z rozwodem rodziców Baumbacha.
W 2010 roku rozpoczął wieloletnią współpracę ze swoją partnerką Gretą Gerwig na planie filmu "Greenberg", a kontynuował w następujących produkcjach: "Frances Ha" (2013), "Mistress America" (2015) i "Biały szum" (2022).
Inne jego film to "Margot jedzie na ślub" (2007), "Ta nasza młodość" (2014) i "Opowieści o rodzinie Meyerowitz" (2017). Jego "Historia Historia małżeńska" (2019) zdobyła nominację do Oscara za najlepszy film i za najlepszy scenariusz oryginalny. Jest również znany ze współpracy z Wesem Andersonem, z którym stworzył "Podwodne życie ze Stevem Zissou" (2004) i "Fantastyczny Pan Lis" (2009).
Jennifer Jason Leigh poznała Noaha Baumbacha w 2001 roku, pobrali się w 2005 roku, mniej więcej na miesiąc przed premierą filmu "Walka żywiołów".
Leigh wystąpiła w filmach Baumbacha: "Margot jedzie na ślub" i "Greenberg", który został nakręcony w 2009 roku głównie w domu matki aktorki w Los Angeles, i w którym zagrała także Greta Gerwig.
W marcu 2010 roku powitali na świecie syna, a parę miesięcy później Jennifer Jason Leigh złożyła pozew o rozwód, powołując się na "różnice nie do pogodzenia".
Mimo, że Noah Baumbach dał jasno do zrozumienia, że "Historia małżeńska" nie jest autobiografią, nie da się ukryć, że reżyser czerpał inspirację z rozwodu, przez który przeszedł w prawdziwym życiu. Uwydatnił to, co jego bohaterowie – reżyser teatralny i aktorka grana przez Adama Drivera i Scarlett Johansson — doświadczali w filmie.
Baumbach rozstał się z żoną Jennifer Jason Leigh w 2010 roku, rozwiedli się w 2013 roku. Mają syna, podobnie jak Charlie i Nicole. Baumbach i Leigh również współpracowali zawodowo, podobnie jak Charlie i Nicole; a po ich zerwaniu Leigh wróciła z Nowego Jorku do swojego rodzinnego miasta - Los Angeles, podobnie jak Nicole.
Reżyser przyznał, że stworzenie filmu osobistego to nie to samo, co zrobienie filmu o sobie samym.
W wywiadzie z "Deadline" Baumbach wyznał:
Reżyser przygotowując się do nakręcenia "Historii małżeńskiej" przeprowadził wywiady wśród przyjaciół, którzy się rozwiedli, ale także z tymi, którzy mieli doświadczenie jako prawnicy, sędzia, czy mediatorzy.
Romantyczna i twórcza współpraca Baumbacha z aktorką, scenarzystką i reżyserką Gretą Gerwig rozpoczęła się pod koniec 2011 roku.
Ich pełen dyskrecji i daleki od skandali związek nigdy nie interesował mediów tak bardzo jak podczas rozdania Oscarów w 2020 roku.
Zarówno "Małe kobietki" Gerwig, jak i "Historia małżeńska" Baumbacha były wtedy nominowane w sześciu kategoriach. Obydwa filmy zdobyły po jednym Oscarze, ale żaden z nich nie dostał statuetki dla najlepszego filmu roku, bo tę zgarnął południowokoreański "Parasite". Jak przyznał w tym samym wywiadzie Baumbach, dzięki temu łatwiej było im wrócić do domu.
W rozmowie z "The New York Timesem" Gerwig i Baumbach opowiedzieli też o tym, jak wygląda codzienne życie pod jednym dachem dwojga rywalizujących ze sobą filmowców.
Oboje filmowcy pracują teraz nad wspólnym projektem - filmem "Barbie" z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych, do którego razem napisali scenariusz. Wcześniej Baumbach wyreżyserował film "Biały szum", w którym jedną z głównych ról zagrała Gerwig.
"Biały szum" Noaha Baumbacha to opowieść o amerykańskiej, patchworkowej rodzinie tworzonej przez wykładowcę akademickiego, kierownika katedry badań nad Hitlerem Jacka Gladneya (w tej roli Adam Driver), jego neurotyczną żonę Babette (Greta Gerwig) i gromadkę dzieci.
Na pierwszy rzut oka każde z nich wygląda na szczęśliwych, ale szybko okazuje się, że mierzy się z różnymi problemami. Jednym z nich jest lęk przed śmiercią, kolejnym - wczesna demencja Babette i jej postępujące uzależnienie od tajemniczego leku "Dylar".
Sytuację rodziny dodatkowo komplikuje to, że w okolicy dochodzi do wypadku kolejowego, wskutek którego nad miastem rozprzestrzenia się toksyczna chmura. Przebywanie na otwartej przestrzeni za chwilę może zacząć stanowić śmiertelne zagrożenie. Gladneyowie stają przed dylematem: zignorować ostrzeżenia i zostać w ukochanym domu czy zgodnie z nakazem - tak jak reszta społeczności - ewakuować się do schronu.
Film jest adaptacją docenionej National Book Award powieści Dona DeLillo z 1985 r., jednej z ulubionych książek Grety Gerwig. Kiedy w czasie pandemii COVID-19 Gerwig podsunęła lekturę Baumbachowi, ten połknął haczyk i przystąpił do pracy nad scenariuszem.
"Biały szum" to czwarte wspólne przedsięwzięcie Baumbacha i Gerwig. Zadebiutuje na Netfliksie 30 grudnia.
Czytaj więcej: Greta Gerwig i Noah Baumbach: Jak rywalizowali o Oscara?