Reklama

Reklama

Nie żyje aktor Edward Dobrzański

Nie żyje Edward Dobrzański, polski aktor i wykładowca akademicki, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Śmierć cenionego artysty to niepowetowana strata dla całego środowiska.

Nie żyje Edward Dobrzański, polski aktor i wykładowca akademicki, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Śmierć cenionego artysty to niepowetowana strata dla całego środowiska.
Edward Dobrzański /Damian Klamka /East News

Nie żyje Edward Dobrzański

W wieku 93 lat odszedł Edward Dobrzański - ceniony aktor teatralny i filmowy, wykładowca akademicki, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie i członek krakowskiego oddziału ZASP - przekazał ze smutkiem Związek Artystów Scen Polskich.

"Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałego aktora Teatru Starego w Krakowie, wykładowcy akademickiego, wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - prof. Edwarda Dobrzańskiego. Artysta był wieloletnim członkiem oddziału ZASP w Krakowie oraz należał do Kapituły Członków Zasłużonych ZASP. Ogromny żal..." - napisano.

Reklama

Edward Dobrzański zmarł w sobotę w Krakowie. Informację o śmierci aktora i pedagoga potwierdza Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

"Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł od nas na zawsze Profesor Edward Dobrzański - aktor, pedagog naszej uczelni, jej były prorektor i wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego w Krakowie. Człowiek, który z  oddaniem i wielkim sercem pracował dla naszej społeczności. Człowiek, który kochał Teatr i studentów! Cześć jego pamięci!" - pożegnali Dobrzańskiego rektor i społeczność akademicka AST w Krakowie.

Edward Dobrzański: Kim był?

Edward Dobrzański urodził się 22 kwietnia 1929 roku w Jasieniu w województwie małopolskim. W 1949 roku dostał się na studia na Wydziale Prawnym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz do Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej. Wybrał aktorstwo, z którym później związał całe swoje życie.

Jego rocznik był niezwykły. Razem z nim studiowali znakomici później: Zbigniew Cybulski, Leszek Herdegen, Kalina Jędrusik, Tadeusz Jurasz, Bogumił Kobiela i Tadeusz Śliwiak - przypomina na łamach portalu gosc.pl Dariusz Domański, krakowski znawca teatru.

Dobrzański studia aktorskie ukończył w 1953 roku. W tym samym roku zadebiutował na deskach teatru. Przez niemal pół wieku, aż do 2001 roku, występował w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 1954-94 pracował jako wykładowca w PWST w Krakowie. Na uczelni pełnił też funkcje prodziekana (1967-68), dziekana (1968-87) oraz prorektora (1980-81 i 1987-90) - podaje filmpolski.pl.

Spod pedagogicznej ręki prof. Dobrzańskiego w PWST wyszło wielu późniejszych mistrzów scen polskich, m.in. Marek Walczewski, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Jan Nowicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Trela, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kasprzyk, Jerzy Stuhr, Bogusław Linda, Dorota Segda i Marta Bizoń - wymienia gosc.pl.

Edward Dobrzański - role

Edward Dobrzański był za swoją działalność wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznakę za zasługi dla Krakowa.

Miał na swoim koncie nie tylko kreacje teatralne, ale i wiele ról filmowych i serialowych. Współpracował z Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kieślowskim i Andrzejem Wajdą. Wystąpił w produkcjach takich jak: "Biały niedźwiedź", "Na białym szlaku", "Znicz olimpijski", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Spokój", "Układ krążenia", "Z biegiem lat, z biegiem dni...", "Modrzejewska".

Autor: Maria Staroń

RMF
Dowiedz się więcej na temat: Edward Dobrzański

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy