Anna Seniuk

Anna Seniuk fot. AKPA
narodowość
Polska
3,9
Oceń
Głosy
32

Biografia

Anna Seniuk- początki kariery

Anna Seniuk podbiła serca Polaków rolą szalonej Magdy Karwowskiej, żony tytułowego “Czterdziestolatka" w popularnym serialu z lat 70. Z miłości do męża aktorka była gotowa poświęcić wszystko, nawet dobrze rozwijającą się karierę. Po tym, gdy odszedł do innej kobiety już nigdy z nikim się nie związała. 

Urodziła się 17 listopada 1942 w Stanisławowie. W dzieciństwie często się przeprowadzała. Mieszkała m.in. w Krzeszowicach, Zatorze pod Oświęcimiem, Jawiszowicach oraz w Krakowie, gdzie ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące. Planowała studia z zakresu konserwacji zabytków lub historii sztuki. Ostatecznie jednak zdecydowała się zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. 

Studia ukończyła w 1964 i jeszcze w tym samym roku otrzymała angaż w Teatrze Starym w Krakowie. Na jego deskach zadebiutowała rolą Irmy w spektaklu “Wariatka z Chaillot".

Z krakowskim teatrem związana była do 1970 roku. Następnie przeprowadziła się do Warszawy, gdzie zaczęła występować w Teatrze Ateneum. Pojawiła się w obsadzie takich sztuk jak: “Pokojówki", “Biesy", “Panna Tutli Putli".

W Teatrze Powszechnym do którego należała w latach 1977-1982 zagrała jedną ze swoich największych ról - Nadieżdę Monachową w “Barbarzyńcach". Wcieliła się również w Marie Caroline David w “Nocy trybad", ciocię Niurę w “Gdy obudzą się rankiem" oraz matkę Sonii w “Czwartkowych damach". 

W późniejszych latach związana była również z Teatrem Polskim oraz Teatrem Narodowym w Warszawie i wystąpiła w takich spektaklach jak: “Zemsta", “Damy i huzary", “Śluby panieńskie", “Szewcy", “Sztuka konwersacji", “Śmierć komiwojażera", “Miłość na Krymie" czy “Łysa śpiewaczka". 

W 1998 uzyskała tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych i została profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej. 

Anna Seniuk, której biografia została wydana w książce “Nietypowa baba jestem czyli Anna Seniuk w rozmowie z córką Magdaleną Małecką-Wippich", skończyła w 2023 roku 81 lat. 

Anna Seniuk - filmy i seriale

Młoda Anna Seniuk intensywną pracę w teatrze łączyła z występami przed kamerą. W rolach drugoplanowych pojawiła się w takich filmach jak “Lalka", “Godzina za godziną" czy “Potop". W 1978 roku otrzymała pierwszą dużą rolę w “Bilecie powrotnym", a rok później w “Pannach z Wilka". Późniejsze lata przyniosły angaż w takich produkcjach jak: “Ojciec królowej", “Ćma", “Konopielka", “Europa, Europa", “Kanadyjskie sukienki". 

W 2017 wystąpiła w filmie “Syn Królowej Śniegu" u boku Franciszka Pieczki i Ewy Szykulskiej

Jednak prawdziwą popularność przyniosła jej rola Magdy Karwowskiej, żony inżyniera Karwowskiego - w tej roli niezapomniany Andrzej Kopiczyński, w “Czterdziestolatku". Serial nadawany w latach 1974-1977 do dziś jest jednym z najchętniej oglądanych w historii polskiej telewizji. Po zakończeniu emisji widzowie tak bardzo tęsknili za rodziną Karwowskich, że w 1976 powstał film fabularny “Motylem jestem, czyli romans 40-latka", a w 1993 kontynuacja serialu “Czterdziestolatek. 20 lat później".

W swoim dorobku aktorka ma również udział w wielu serialach dla dzieci i młodzieży, wśród których są takie tytuły jak: “Szaleństwa Panny Ewy", “Awantura o Basię", “Wow", “Tajemnica Sagali", “Gwiezdny pirat". 

W późniejszych latach dołączyła do obsady “Egzaminu z życia", “Na dobre i na złe" czy “Licencji na wychowanie". W serialu “Leśniczówka" Anna Seniuk występowała od 2018-2022 roku i była to ostatnia produkcja z jej udziałem.  

Anna Seniuk - nagrody i dorobek artystyczny

Aktorka była wielokrotnie nagradzana, zarówno za swoje role teatralne jak i filmowe. Na swoim koncie ma m.in. nagrodę “Wielki Splendor" i nagrodę “Złotej Syrenki", Telekamerę, “Złoty Mikrofon", “Tele Maskę", Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012". 

Uhonorowana została Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Anna Seniuk - życie prywatne

 

Swojego przyszłego męża, kompozytora Macieja Małeckiego aktorka poznała podczas pracy nad jednym z projektów telewizyjnych. Seniuk szybko się zakochała i dla Małeckiego rzuciła swojego ówczesnego narzeczonego, który przez dłuższy czas nie mógł się z tym pogodzić i nachodził ją w mieszkaniu. 

Para pobrała się 13 lutego 1971 roku, a następnie zaplanowała długą podróż poślubną. Z powodu wyjazdu aktorka w ostatniej chwili zrezygnowała z roli Jagny w filmie “Chłopi". Dla Seniuk były już przygotowane kostiumy, a zdjęcia na planie miały ruszyć lada dzień. Sytuacja bardzo oburzyła całe środowisko filmowe i odbiła się znacząco na karierze aktorki, która przez dwa lata nie otrzymała żadnej propozycji współpracy. 

Seniuk i Małecki doczekali się dwójki dzieci, jednak wkrótce w małżeństwie zaczęły pojawiać się pierwsze konflikty i nieporozumienia, spowodowane głównie zazdrością kompozytora o sukcesy żony. W 1994 roku małżeństwo zakończyło się rozwodem. 

Diagnozę raka, Anna Seniuk usłyszała od lekarzy w 1993 roku, niedługo po tym jak jej mąż zostawił ją dla innej kobiety. Aktorka nie załamała się, podjęła walkę z chorobą i wygrała. 

Anna Seniuk nie żyje przeszłością. Chociaż ona i Maciej Małecki rozstali się wiele lat temu, dziś pozostają w dobrych stosunkach, a nawet wspólnie tworzą przedstawienia teatralne i słuchowiska. 

Obecnie Anna Seniuk mieszka razem z córką oraz jej mężem i dwójką dzieci: Felicją i Ignacym. Aktorka nie przyjmuje już tyle projektów zawodowych co kilka lat wcześniej, a wolny czas poświęca wnukom.

Filmografia

Anna Seniuk w kinach

  • Rzeszów, Kino za Rogiem Cafe: Sobota, 27 lipca g. 20:00 Horror Story
  • Rzeszów, Kino za Rogiem Cafe: Środa, 31 lipca g. 18:30 Horror Story
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia