Reklama

Lepsi jako wokaliści czy aktorzy? Ci artyści próbowali swoich sił na scenie i na ekranie

Talent muzyczny często łączy się z talentem aktorskim. Wykorzystali to niektórzy z wielkich artystów polskiej i zagranicznej estrady. Ich występy na małym i wielkim ekranie nie wszystkim widzom i krytykom przypadły do gustu. Milowicz, Sławomir, Elvis - ci artyści próbowali swoich sił na scenie i na ekranie. Komu wyszło to najlepiej?

Talent muzyczny często łączy się z talentem aktorskim. Wykorzystali to niektórzy z wielkich artystów polskiej i zagranicznej estrady. Ich występy na małym i wielkim ekranie nie wszystkim widzom i krytykom przypadły do gustu. Milowicz, Sławomir, Elvis - ci artyści próbowali swoich sił na scenie i na ekranie. Komu wyszło to najlepiej?
Michał Milowicz /Krzysztof Jarosz /Agencja FORUM

Andrzej Zaucha: Muzyk i aktor samouk

Andrzej Zaucha urodził się 12 stycznia 1949 roku i dorastał na krakowskich Pychowicach. Mając zaledwie 8 lat zadebiutował przed publicznością, zastępując ojca na perkusji w jego zespole. Jako dziecko grał w krakowskich składach muzycznych.

Był muzycznym samoukiem. Zaucha profesjonalnie śpiewanie rozpoczął w 1969 roku jako wokalista jazz-rockowej grupy Dżamble. Dwa lata później związał się z krakowską grupą Anawa, w której zastąpił wokalistę, Marka Grechutę.

Karierę solową rozpoczął dopiero w 1980 roku, a trzy lata później wydał pierwszy solowy album "Wszystkie stworzenia duże i małe", z którego pochodzi m.in. tytułowy przebój – utwór zaśpiewany w duecie z Ewą Bem. Jego jednym z największych hitów jest piosenka "Byłaś serca biciem".

Reklama

W drugiej połowie lat 80. zagrał również epizodyczne role w filmach: "Miłość z listy przebojów" (1984) Marka Nowickiego, "Misja specjalna" (1987) Janusza Rzeszewskiego oraz "Trzy dni bez wyroku" (1991) Wojciecha Wójcika. W 1990 zagrał tytułową rolę w prapremierze musicalu "Pan Twardowski". Występował także na deskach Teatru STU. 

Michał Milowicz: Polski Elvis Presley

Michał Milowicz urodził się w Warszawie 16 września 1970 roku. Jego rodzice byli ogromnymi fanami twórczości Elvisa Presleya, dlatego Milowicz słuchał jego utworów od najmłodszych lat, marząc o występach na scenie.

Wielki wpływ na jego przyszłą karierę muzyczną miał film "Grease". Michał Milowicz w wieku 12 lat był pod wrażeniem Johna Travolty w roli Danny’ego Zuko. Nie wiedział jeszcze wtedy, że kilka lat później zagra go w musicalu "Grease" (premiera: 5 stycznia 2002) w reż. Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Muzycznym "Roma". 

Jako nastolatek postanowił pójść w nieco innym kierunku. Dostał się na studia na Akademii Wychowania Fizycznego, lecz ich nie ukończył. Porzucił naukę i w 1991 roku rozpoczął pracę sceniczną w Teatrze Dramatycznym, grając w musicalu "Metro", z którym w 1992 wystąpił w Minskoff Theatre na Broadwayu.

Michał Milowicz w latach 1995–2001 był pomysłodawcą i współtwórcą spektaklu kabaretowo-rewiowego "Elvis" w reżyserii Janusza Józefowicza. Wystąpił w nim w roli głównej, a publiczność i media okrzyknęły go "polskim Elvisem Presleyem", a także "następcą Johna Travolty".

Artysta ma na swoim koncie debiutancki album "Teraz wiesz" z 2003 roku, który promował utworem "Wszyscy na scenę". Rok później wspólnie z dwójką przyjaciół otworzył klub muzyczny "Maska" w Warszawie, który prowadził przez 11 lat.

Na wielkim ekranie pojawił się w roli epizodycznej filmu sensacyjnego Jarosława Żamojdy "Młode wilki" (1995). Dość szybko przypięto mu łatkę "macho". Widzowie oglądali go w komediach sensacyjnych Olafa Lubaszenki – "Sztos" (1997), "Chłopaki nie płaczą" (2000) i "Poranek kojota" (2001), a także w filmie Juliusza Machulskiego "Kiler-ów 2-óch" (1999).

W telewizji pojawił się w telenoweli TVP1 "Klan", lecz największą sympatię widzów zdobył rolą Cezarego Cwała-Wiśniewskiego w sitcomie TVP3 Gdańsk "Lokatorzy" (2000–2003) i jego kontynuacji "Sąsiedzi" (2003–2008).

Sławomir: Polacy pokochali jego utwory

Sławomir, a właściwie Sławomir Paweł Zapała urodził się 19 marca 1983 roku w Krakowie. W 2006 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Po studiach występował w takich produkcjach jak: "Karol. Człowiek, który został papieżem", "33 sceny z życia", "Pod Mocnym Aniołem", "Hotel 52", "Czas honoru", "Prawo Agaty", "Blondynka", "Ojciec Mateusz", "Świat według Kiepskich" czy "Na dobre i na złe".

W 2014 roku wykreował postać sceniczną o pseudonimie Sławomir. Teledysk do debiutanckiego utworu "Megiera", w którym wystąpili Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kiersznowski czy Lech Dyblik, pojawił się na YouTube w 2015 roku i osiągnął ponad 50 mln wyświetleń. 

7 kwietnia 2017 wydał debiutancki album studyjny "The Greatest Hits", który uzyskał status poczwórnie platynowej płyty. W tym samym roku pojawił się utwór "Miłość w Zakopanem", który zdobył serca Polaków. W październiku 2020 Sławomir wydał drugi album studyjny "The Best of". Od kilku lat robi karierę telewizyjną, biorąc udział w takich programach jak "Twoja twarz brzmi znajomo". Wystąpił także jako gospodarz show "Tak to leciało!". 

Maryla Rodowicz: Ciocia Ula z "Rodziny zastępczej"

Maryla Rodowicz profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w 1967 roku. Wystąpiła wtedy na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. W 1970 roku wyszedł jej debiutancki album "Żyj mój świecie". Od tamtej pory wydała ponad 20 płyt, nie tylko w języku polskim. Na przestrzeni lat koncertowała po Europie, Ameryce i Azji oraz w Australii.

Jej dorobek to około dwa tysiące piosenek, w tym wielkie przeboje, które podbiły serca Polaków, takie jak: "Ballada wagonowa", "Małgośka", "Futbol, futbol, futbol", "Sing-Sing", "Remedium", "Gaj", "Niech żyje bal".

W 1999 roku dołączyła do obsady serialu Polsatu "Rodzina zastępcza", w którym przez kolejne 10 lat wcielała się w ciocię Ulę, urzędniczkę Ministerstwa Obrony Narodowej. Użyczyła głosu jednej z postaci serialu animowanego "SpongeBob Kanciastoporty". Wcieliła się w rolę trenerki w programie "The Voice Senior".

Jennifer Lopez: Utalentowana piosenkarka i aktorka

Jennifer Lopez urodziła się i wychowała w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku. W wieku 17 lat zagrała pierwszą rolę w niskobudżetowym filmie "Moja mała dziewczynka". W 1997 roku zagrała pierwszoplanową rolę w filmie "Selena", za którą zdobyła nominację do Złotego Globu. 

Od tego czasu pojawiła się w kilkudziesięciu hollywoodzkich produkcjach, wśród których największy sukces odniosły: "Anakonda" (1997), "Cela" (2000), "Powiedz tak" (2001), "Pokojówka na Manhattanie"(2002), "Zatańcz ze mną" (2004), "Sposób na teściową" (2005) i "Jak urodzić i nie zwariować" (2012). Niedawno pojawiła się w roli głównej w filmie "Ślicznotki" (2019), w którym zagrała striptizerkę Ramonę.

Jennifer Lopez jest powszechnie znana nie tylko jako aktorka, ale przede wszystkim piosenkarka. W 1999 roku wydała debiutancki album "On the 6", z którym osiągnęła międzynarodowy sukces. Następnie zaliczała wzloty i upadki, aby ostatecznie znaleźć się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się hitów wszech czasów z piosenką "On the Floor".

W produkcji są dwa kolejne filmy z Jennifer Lopez, a w planach co najmniej jeden serial.

Lady Gaga: Od piosenkarki do aktorki

Lady Gaga karierę muzyczną rozpoczęła pisząc teksty piosenek dla innych artystów. Dopiero debiutancki album "The Fame", utrzymany w stylu muzyki dance-pop i electropop przyniósł jej międzynarodową rozpoznawalność. Piosenki takie jak "Just dance", czy "Poker face" były na szczycie list przebojów. 

Kolejne albumy, czyli "The Fame Monster", "Born This Way", czy "Art pop" również osiągnęły wielki sukces na całym świecie. Nie inaczej było z "Chromaticą" z 2020 roku, z którego piosenka "Rain on me" szybko stała się międzynarodowym hitem.

W 2015 wydała piosenkę pod tytułem "Till It Happens To You", za którą otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara. Karierę aktorską rozpoczęła w 2018 roku. Wypuszczono wtedy na rynek ścieżkę dźwiękową do filmu "Narodziny gwiazdy", w którym artystka zagrała główną rolę. Za sprawą singla "Shallow", materiał osiągnął duży sukces, dzięki czemu Lady Gaga stała się pierwszą artystką mającą pięć albumów numer jeden w XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Utwór nagrodzony został Oscarem za najlepszą piosenkę.

W listopadzie 2021 miała miejsce premiera filmu "Dom Gucci", w którym Gaga wcieliła się w postać głównej bohaterki - Patrizi Reggiani.

Wkrótce pojawi się w nowej, wielkiej produkcji. Lady Gaga wystąpi w sequelu filmu "Joker" u boku Joaquina Phoenixa.

Elvis: Wybitny muzyk, gorszy aktor?

Elvis Presley dorastał w skrajnie biednej rodzinie. Jako dziecko razem z rodziną chodził do kościoła Zborów Bożych. To tam rozpoczęła się jego wielka miłość do muzyki.

Kariera muzyczna Elvisa rozpoczęła się w 1954 roku, kiedy to podjął współpracę z Samem Phillipsem, właścicielem wytwórni muzycznej Sun Records. Wraz z upływem czasu Presley stał się popularniejszym artystą na obszarze między Tennessee a zachodnim Teksasem. 

Rok 1956 był dla Elvisa niezwykle intensywny. Wydał singiel "Heartbreak Hotel", który osiągnął sukces komercyjny, rozchodząc się w nakładzie 2 mln egzemplarzy na świecie. Wiosną odbył pierwszą trasę koncertową po USA, podczas której wykonywał takie utwory jak "My Baby Left Me", "One-Sided Love Affair", "So Glad You’re Mine", "Tutti Frutti".

Elvis stał się bardzo popularny wśród młodzieży, lecz jego występy oburzały miejscowych polityków i przedstawicieli organizacji religijnych, którzy określali je jako "skandaliczne" i "nieprzyzwoite".

Wiosną 1956 roku rozpoczął karierę aktorską. Wystąpił w westernie "Kochaj mnie czule", który tuż po premierze wzbudził duże zainteresowanie szczególnie wśród młodej widowni. 

Dwa lata później zgłosił się do komisji poborowej i został powołany do armii, zastrzegając sobie jedynie 60-dniowe odroczenie służby z racji kręcenia filmu "Król Kreol". Zaraz potem wrócił do nagrywania piosenek, a także do grania w filmach, do czego nakłonili go menedżerowie, licząc na wielkie zyski.

W listopadzie 1960 roku premierę miał "Żołnierski blues", w którym Presley znów zagrał główną rolę. Mimo wielkiego sukcesu, artysta chciał grać w bardziej ambitnych produkcjach. Poważniejsze role przyszły wraz z filmami "Płonąca gwiazda" (1960) i "Dzikus z prowincji" (1961), jednak oba filmy okazały się sprzedażowymi i artystycznymi klapami.

Kolejny sukces przyniosła mu rola w "Błękitnych Hawajach" (1961) oraz album z ścieżką dźwiękową do filmu, który promował singlem "Can’t Help Falling in Love".

W filmografii Elvisa można znaleźć wiele tytułów filmowych, lecz te ostatnie nie wzbudziły sympatii widzów i krytyków. Do 1968 artysta zagrał łącznie w 31 filmach.

Zobacz też:

"Gliniarz z Beverly Hills 4": Nowe gwiazdy i nowy tytuł

Powstanie spin-off serii o przygodach Harry'ego Pottera?

Cameron Diaz: Blond piękność kończy 50 lat i aktorską emeryturę

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy