Film o życiu Karola Wojtyły.
Pierwsza część opowiada o latach hitlerowskiej okupacji, które młody Karol Wojtyła spędził w Krakowie. Wypełniają ją dramatyczne sceny: ucieczka ludności z Krakowa w 1939 r., zbombardowanie kolumny uchodźców, prześladowania Żydów, wkroczenie wojsk sowieckich do Polski 17 września, aresztowanie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, okrutne rządy gubernatora Hansa Franka (w tej roli Matt Craven).
Druga część przedstawia lata komunizmu, posługę księdza Wojtyły, potem biskupa i kardynała na tle takich wydarzeń, jak zamieszki w Poznaniu w 1956 roku i w Gdańsku w 1970, walka o kościół w Nowej Hucie, prześladowania demokratycznej opozycji.
Przedstawiono w niej między innymi, choć nie wymieniając z nazwy, redakcję "Tygodnika Powszechnego", zmagającą się z prześladowaniami. Przypomniano także historię aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Film kończą sceny z konklawe w 1978 roku, połączone z archiwalnymi zdjęciami ogłoszenia wyboru biskupa Rzymu. Świadkiem tych wydarzeń był kardynał Ratzinger, który brał udział w wyborze polskiego papieża.
Scenariusz filmu powstał na głośnej we Włoszech książce "Historia Karola", znanego watykanisty Gian Franco Svidercoschiego.