Léa Seydoux i "Historia mojej żony": Nowa rola dziewczyny Bonda
Léa Seydoux, najbardziej znana jako dziewczyna Jamesa Bonda, zagrała główną rolę w filmie jednej z najważniejszych węgierskich reżyserek Ildikó Enyedi. "Historia mojej żony" to ekranizacja powieści pod tym samym tytułem, która została przetłumaczona na 17 języków, w tym także na polski. Film trafi na ekrany kin 18 marca.
"Historia mojej żony" to stylowy melodramat, osadzony w okresie międzywojennym XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej opowieści. Pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę. Film, podobnie jak książka, opowiedziany jest z perspektywy głównego bohatera - Jacoba.
Jakob Störr spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg. Okazuje się nią piękna, dystyngowana Lizzie (w tej roli Léa Seydoux). Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję.
Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi często wyjeżdżać do pracy. Nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin. Jacob popada w coraz większą paranoję...
Ildikó Enyedi to węgierska reżyserka i scenarzystka filmowa. Urodziła się w 1955 roku w Budapeszcie. W czasach studenckich należała do grupy artystycznej Indigo, pracowała też w jedynym z niezależnych studiów filmowych w państwach bloku wschodniego - Béla Balázs Studio.
Wielkim sukcesem okazał się już jej pełnometrażowy debiut "Mój wiek XX" (1989), za który otrzymała Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Znalazł się on także na liście dwunastu najwybitniejszych węgierskich filmów w historii. Kolejne produkcje, które były pokazywane na dużych europejskich festiwalach, ugruntowały pozycję Enyedi jako czołowej reżyserki kina art-house’owego. W 2012 roku dla HBO Europe zrealizowała serial "Terapia".
Jej największym sukcesem jest Złoty Niedźwiedź na berlińskim festiwalu i oscarowa nominacja za "Duszę i ciało" (2017), który także w Polsce okazał się dużym sukcesem. Enyedi udziela się także jako wykładowczyni.
Léa Seydoux pojawiła się w małych rolach w "Robin Hoodzie" i "Bękartach wojny". Polska publiczność może kojarzyć ją z roli w austriackim filmie "Lourdes". Przełomem w jej karierze był obraz "La belle personne" Christophe'a Honoré'a, za który w 2008 roku otrzymała nominację do Cezara. Debiutem Seydoux w hollywoodzkiej produkcji była rola w filmie "Mission Impossible: Ghost Protocol" (2011). Wystąpiła również w epizodycznej roli w komedii Woody'ego Allena "O północy w Paryżu" oraz kostiumowym dramacie "Żegnaj, królowo".
Najgłośniejszym obrazem w filmografii Seydoux pozostaje nagrodzone Złotą Palmą na festiwalu w Cannes "Życie Adeli" (2013). Film wzbudził kontrowersje ze względu na długie, bardzo realistyczne sceny erotyczne. W 2015 roku aktorkę pojawiła się w ekranizacji skandalizującej powieści Octave'a Mirbeau "Dziennik panny służącej".
Potem została dziewczyną Jamesa Bonda - u boku Daniela Craiga pojawiła się w filmach "Spectre" i "Nie czas umierać". W 2021 roku można było ją oglądać w nowej produkcji Wesa Andersona, "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun".
Zobacz również:
Oscary 2022: Nominacje! Kto ma szansę na złotą statuetkę? Sprawdźcie!
Agnieszka Wagner: Posągowa piękność polskiego kina
Agnieszka Holland nakręci filmową biografię Franza Kafki
"Och Karol 2": Erotyczna komedia z najpiękniejszymi polskimi aktorkami
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.