Reklama

Reklama

"Kogel mogel": Tajemnicza śmierć Dariusza Siatkowskiego

W piątek na ekranach polskich kin zadebiutowała czwarta część komediowej serii "Kogel mogel". W filmie oglądać możemy zmarłych w ostatnich miesiącach aktorów: Katarzynę Łaniewską, Pawła Nowisza oraz Krzysztofa Kiersznowskiego. Nie są to jedyne gwiazdy serii, których nie ma już wśród nas. Okoliczności śmierci Dariusza Siatkowskiego, który w pierwszych dwóch częściach wcielał się w postać Pawła Zawady, do dzisiaj wzbudza kontrowersje.

W piątek na ekranach polskich kin zadebiutowała czwarta część komediowej serii "Kogel mogel". W filmie oglądać możemy zmarłych w ostatnich miesiącach aktorów: Katarzynę Łaniewską, Pawła Nowisza oraz Krzysztofa Kiersznowskiego. Nie są to jedyne gwiazdy serii, których nie ma już wśród nas. Okoliczności śmierci Dariusza Siatkowskiego, który w pierwszych dwóch częściach wcielał się w postać Pawła Zawady, do dzisiaj wzbudza kontrowersje.
Dariusz Siatkowski (P) w filmie "Galimatias, czyli kogel - mogel II" /archiwum Filmu /Agencja FORUM

"Widziałam tę (...) część już z sześćdziesiąt razy i uważam, że wyszedł nam fajny film. W sensie komediowym myślę, że najmocniejszym ogniwem jest trio Dorota Stalińska, Katarzyna Skrzynecka i Maciej Zakościelny. Ale i jest smutny akcent tej premiery, czyli wspomnienie aktorów, którzy zagrali, ale których już z nami nie ma" - scenarzystka Ilona Łepkowska powiedziała w rozmowie z "Faktem".

"Kogel Mogel 4": To były ich ostatnie kinowe role

Pomysłodawczyni serii "Kogel Mogel" wspomniała Katarzynę Łaniewską, która w w "Koglu Moglu" wcielała się panią Solską, mamę Kasi. "Była na planie do ostatniej swej chwili. Zmarła dwa miesiące po zakończeniu zdjęć. Gdy pracowała, czuła się już kiepsko, ale nie wyobrażała sobie, by mogła nie zagrać w 'Koglu Moglu'. Dała tej postaci tak wiele z siebie" - powiedziała Łepkowska.

Reklama

"Z wielkim żalem przyjęliśmy do wiadomości informację o odejściu wybitnej aktorki Pani Katarzyny Łaniewskiej. Bez niej nie byłoby Kogla-Mogla jakiego znacie, tysiąca żartów oraz wzruszeń. Jesteśmy wdzięczni, że mieliśmy szansę na tę współpracę. Całej rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje" - po śmierci Łaniewskiej twórcy filmu "Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4" napisali na Instagramie promującym produkcję.

"Kogel Mogel 4" był też ostatnim ekranowym występem dwóch kolejnych aktorów.

"Druga osoba to Paweł Nowisz, który zagrał sąsiada solskich Goździka. Pojawia się też, w małej, ale znaczącej roli Krzysztof Kiersznowski, który był moim wielkim przyjacielem, więc o jego odejście było dla mnie wyjątkowo smutne. Znaliśmy się prawie 40 lat" - Łepkowska wspomniała kolejnych dwóch aktorów, którzy odeszli w 2021 roku.

Katarzyna Łaniewska zmarła w grudniu 2020 w wieku 87 lat. Paweł Nowisz odszedł w październiku 2021. Miał 81 lat. W tym samym miesiącu pożegnaliśmy też Krzysztofa Kiersznowskiego. Pamiętny odtwórca "Wąskiego" w "Kilerze" miał 70 lat.

Tajemnicza śmierć Dariusza Siatkowskiego

Katarzyna Łaniewska czy Paweł Nowisz i Krzysztof Kiersznowski nie są jedynymi aktorami serii "Kogel-mogel", których nie ma już wśród nas. Po latach ogromne emocje budzi wciąż tajemnicza śmierć Dariusza Siatkowskiego.

28-letni aktor wcielił się w Pawła Zawadę, przystojnego i elokwentnego absolwenta Wyższej Szkoły Rolniczej, który po powrocie ze stażu w Holandii zamierza utworzyć nowoczesne gospodarstwo. Zakochuje się też w głównej bohaterce, Kasi Solskiej (w tej roli Grażyna Błęcka-Kolska) i bierze z nią ślub. Sukces filmu sprawił, że już rok później nakręcono drugą część, w której mogliśmy śledzić dalszy rozwój ich związku i małżeńskich perypetii.

Po sukcesie obu filmów Dariusz Siatkowski nie zachłysnął się sławą. Wrócił do teatru w Łodzi, gdzie stworzył wiele znakomitych kreacji. Za rolę tytułową w tragedii Sofoklesa "Król Edyp" (1999) zdobył Złotą Maskę za najlepszą rolę męską, postać Johna Proctora w spektaklu Arthura Millera "Czarownice z Salem" (2001) przyniosła mu nagrodę na 41. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a za Astrowa w "Wujaszku Wani" Antoniego Czechowa odebrał drugą Złotą Maskę. W latach 90. można było go zobaczyć w filmach Władysława Pasikowskiego (m. in. "Słodko gorzki" i "Kroll") czy Kazimierza Kutza ("Śmierć jak kromka chleba"), jednak przed kamerą już nigdy nie udało mu się wykreować roli na miarę Pawła Zawady.

11 października 2008 roku ciało Dariusza Siatkowskiego znaleziono w pokoju jednego z hoteli pod Łodzią. Ponieważ aktor nie zmagał się z chorobą, jego nagła śmierć wywołała falę spekulacji. Mówiono, że przedawkował leki, które zażywał w związku z zapaleniem górnych dróg oddechowych, lecz niektórzy twierdzili, że przyczyną mogły być np. narkotyki i alkohol. Żadna z hipotez nigdy nie została potwierdzona.

Zobacz również:

Największe polskie filmowe skandale i wpadki 2021 roku

Skandale w świecie kina w 2021 roku

Najlepsze aktorki 2021

Najlepsi aktorzy 2021 roku

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL