Reklama

Nie żyje Paweł Nowisz. Aktor "Kogla Mogla" i "Barw szczęścia" miał 81 lat

Nie żyje Paweł Nowisz, znany z ról w filmach "Kiler", "Różyczka", "Fuks", "Ryś", "Złoty środek", "Chłopaki nie płaczą" czy serii "Kogel Mogel", od lat związany z serialem "Barwy szczęścia". Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny zmarł 15 października w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Miał 81 lat.

Nie żyje Paweł Nowisz, znany z ról w filmach "Kiler", "Różyczka", "Fuks", "Ryś", "Złoty środek", "Chłopaki nie płaczą" czy serii "Kogel Mogel", od lat związany z serialem "Barwy szczęścia". Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny zmarł 15 października w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Miał 81 lat.
Paweł Nowisz nie żyje /AKPA

Paweł Nowisz to aktor teatralny, filmowy i serialowy. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, produkcjach telewizyjnych, teatralnych i serialowych.

Paweł Nowisz: Napopularniejsze role

Jego najpopularniejsze role pochodzą z filmów "Różyczka", "Fuks", "Ryś", "Złoty środek", "Chłopaki nie płaczą", "Wodzirej", "Galimatias, czyli Kogel Mogel 2", "Rozmowy kontrolowane", "Kiler", "Cicha noc". Pojawiał się często w serialach, m.in. "Barwy szczęścia", "Prawo Agaty", "Ranczo", "Zmiennicy", "Złotopolscy", "Miodowe lata", "Samo Życie".

Reklama

Jego ostatnia kinowa rola pochodzi w filmie "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3".

Paweł Nowisz był absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Lalkarskim PWST w Krakowie, a rok później na Wydziale Aktorskim w tej szkole.

W teatrze zadebiutował w 1964 roku. W 1966 roku otrzymał nagrodę dla młodego aktora za rolę Księdza w "Dziadach" na VI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W roku 1972 roku otrzymał lubelską nagrodę Srebrna Maska. W 1974 roku otrzymał dwie nagrody: Nagrodę Artystyczną Wojewody Lubelskiego i nagrodę Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie.

Jego debiutem kinowym była rola w głośnym filmie Feliksa Falka "Wodzirej" (1977). W latach 70. i 80. XX wieku zagrał w wielu głośnych produkcjach, m.in. "Indeks", "Strachy", "Kung-fu", "Gorączka", "Ćma", "Był jazz", "Wierna rzeka", "Kobieta w kapeluszu", "Jezioro Bodeńskie", "Obywatel Piszczyk" czy "Piłkarski poker".

Słuchacze mogą znać głos Nowisza również z powieści radiowej "W Jezioranach", w której wcielał się w postać Wacława Zdrojowego.

Paweł Nowisz zmarł w wieku 81 lat

Paweł Nowisz zmarł 15 października w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Miał 81 lat. Informację o śmierci aktora podał między innymi serwis filmpolski.pl.

Aktora we wzruszających słowach pożegnała ekipa "Barw szczęścia" na swoim profilu na Facebooku.

"Z trudnym do wyrażenia żalem zawiadamiamy o śmierci Pana Pawła Nowisza, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, naszego Przyjaciela. Mieliśmy zaszczyt pracować z Panem Pawłem na planie naszego serialu, w którym od lat tworzył niezapomnianą postać Fryderyka Struzika. Będziemy wspominać tę wspólną prace z sentymentem i podziwem dla talentu i osobowości Pana Pawła' - czytamy w oświadczeniu.

Aktora pożegnała również znana autorka scenariuszy Ilona Łepkowska.

"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Paweł Nowisz... Na premierę czeka wciąż "Koniec świata czyli Kogel-Mogel 4" z jego udziałem... Odbędzie się już niestety bez Niego na scenie, pozostanie tylko na ekranie i w pamięci widzów..." - napisała na swym profilu na Facebooku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Nowisz
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy