Reklama

Jerzy Hoffman o wojnie w Ukrainie. "Wszystko przewidziałem"

Obchodzący 90. urodziny Jerzy Hoffman nakręcił w 2008 roku dokumentalny film "Ukraina. Narodziny narodu". Monumentalne dzieło obejmuje okres sześćdziesięciu lat, od końca II wojny światowej i konferencji w Jałcie, przez powstanie niepodległej Ukrainy w 1991 r., do wyborów prezydenckich i pomarańczowej rewolucji 2004 r.

Obchodzący 90. urodziny Jerzy Hoffman nakręcił w 2008 roku dokumentalny film "Ukraina. Narodziny narodu". Monumentalne dzieło obejmuje okres sześćdziesięciu lat, od końca II wojny światowej i konferencji w Jałcie, przez powstanie niepodległej Ukrainy w 1991 r., do wyborów prezydenckich i pomarańczowej rewolucji 2004 r.
Jerzy Hoffman na planie "Starej baśni" /AKPA

Z uwagi na wojnę w Ukrainie obraz ten ponownie zyskuje na aktualności. "Dzisiaj jestem wstrząśnięty, bo wszystko przewidziałem. Wiedziałem, że Rosja nie pogodzi się z utratą Ukrainy. Niestety tak jak w porę nie zatrzymano Hitlera, tak i w porę nie zatrzymano Putina. Zachód wciąż popełnia te same błędy" - mówi PAP Jerzy Hoffman.

"Jestem pewien, że z przejęciem i poczuciem solidarności śledzi Pan dramatyczny bieg zdarzeń w broniącej swej niepodległości Ukrainie. Dzielimy wspólne przekonanie, że żadna przemoc ani tyrania nie są w stanie zdławić ludzkiej wolności i pragnienia życia we własnym, niezawisłym państwie" - prezydent Andrzej Duda zwrócił się do jubilata w specjalnym liście z okazji 90 urodzin reżysera.

Reklama

 "Jest pan mistrzem polskiego filmu, jednym z największych polskich reżyserów, twórcą dzieł, które oprócz doskonałości formy zachwycają rozmachem, a także urzekają znajomością polskiej duszy" - napisał z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jerzy Hoffman: Hetman polskiego kina

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 r. w Krakowie. W 1940 r. wraz z rodziną został wywieziony na Syberię.

Podjął studia we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie, które miały zapewnić mu możliwość zdawania na Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W 1955 r. Hoffman ukończył studia i wspólnie ze swoim kolegą z uczelni Edwardem Skórzewskim zaczął nagrywać filmy dokumentalne. Zadebiutował dokumentem społecznym "Uwaga, chuligani" (1955).

W kolejnych latach, nadal w duecie ze Skórzewskim, nakręcił m.in. "Dzieci oskarżają" (1956), "Pamiątka z Kalwarii" (1958), "Karuzela łowicka" (1958) i "Typy na dziś" (1959). W 1962 r., wraz ze Skórzewskim, nakręcił swój pierwszy film fabularny "Gangsterzy i filantropi". Dwa lata później reżyserski duet zrealizował "Prawo i pięść", czyli "polski western" z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Film powstał na podstawie scenariusza Józefa Hena, muzykę zaś skomponował Krzysztof Komeda.

Pierwszym samodzielnym filmem Hoffmana był "Pan Wołodyjowski" (1968). W obsadzie znaleźli się m.in.: Tadeusz Łomnicki (jako Jerzy Michał Wołodyjowski), Magdalena Zawadzka (jako Baśka), Mieczysław Pawlikowski (w roli Zagłoby), Barbara Brylska (w roli Krzysi), Jan Nowicki (jako Ketling) oraz Daniel Olbrychski (jako Azja Tuhaj-Bejowicz). Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków.

W 1974 r. premierę miał "Potop" z Olbrychskim w roli Kmicica. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała produkcję do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny, zaś w Polsce wygrała ona Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

W 1976 r. premierę miała "Trędowata" z Elżbietą Starostecką i Leszkiem Teleszyńskim w rolach głównych. Sześć lat później, w trakcie stanu wojennego - 12 kwietnia 1982 r. - odbyła się premiera "Znachora" z Jerzym Bińczyckim. Anna Dymna i Tomasz Stockinger stworzyli w tym tytule jedną z najbardziej rozpoznawalnych par w historii polskiego kina.

8 lutego 1999 r. w Teatrze Narodowym odbyła się uroczysta premiera filmu "Ogniem i mieczem". W rolach głównych wystąpili Michał Żebrowski (Skrzetuski) i Izabella Scorupco (Helena). Była to wówczas najdroższa produkcja w historii polskiej kinematografii.

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej Jerzy Hoffman został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1999), ukraińskim Orderem "Za zasługi" III klasy (2000) oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005).

Zobacz też:

Filmy o Ukrainie, które pozwolą lepiej zrozumieć sytuację za wschodnią granicą!

Małgorzata Socha o wojnie w Ukrainie: Niewyobrażalna tragedia nas wszystkich

Siergiej Łoźnica: Ukraiński reżyser przewiduje klęskę Rosji

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Hoffman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy