Reklama

Reklama

Chiński film "Bitwa nad jeziorem Changjin" najbardziej kasową produkcją 2021!

Zaledwie dwa miesiące wystarczyły, by wojenne widowisko patriotyczne "Bitwa nad jeziorem Changjin" zameldowało się na pierwszym miejscu listy najbardziej dochodowych chińskich filmów wszech czasów. Wyreżyserowany przez trzech reżyserów – Dantego Lama, Chena Kaige i Tsuia Harka – film jest również aktualnie najbardziej dochodowym filmem 2021 roku na świecie.

"Bitwa nad jeziorem Changjin" to najbardziej kasowa produkcja 2021

Dotychczas najbardziej kasowym chińskim filmem w historii było inne widowisko wojenne, nakręcony w 2017 roku "Wilk wojny 2". W chińskich kinach zarobił on 5,69 miliarda renminbi. "Bitwa nad jeziorem Changjin" wyrównała ten rekord w środę, a dzień później, w czwartek 25 listopada go pobiło. Na koncie filmu jest aktualnie 5,7 miliarda renminbi, czyli około 892 miliony dolarów.

Zrealizowana przez firmy kontrolowane przez rząd produkcja była skazana na sukces, a bezprecedensowe dokonanie w lokalnym box-office spodziewane było od dłuższego czasu. Chińskie media donoszą, że sukcesu pogratulował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zhao Lijian, który zwrócił się bezpośrednio do występującego w filmie Jinga Wu. To najbardziej kasowy chiński aktor, który występuje w roli głównej również w filmach z serii "Wilk wojny".

Reklama

Epickie widowisko wojenne

"Bitwa nad jeziorem Changjin" to epickie widowisko wojenne nakręcone za 200 milionów dolarów. Akcja filmu rozgrywa się w pierwszych dniach Wojny Koreańskiej. Chińczycy sportretowani są tu jako kraj zmuszony do obrony przed agresją ze strony sił zjednoczonych pod przewodnictwem USA. Pomagają oni północnokoreańskiemu liderowi Kim Ir Senowi w wojnie, która w Chinach określana jest jako pomoc Korei w odparciu amerykańskiej agresji.

W pobiciu chińskiego rekordu kasowego pomogło to, że "Bitwę nad jeziorem Changjin" wyświetlało więcej kin niż "Wilka wojny 2". Utrudnieniem była jednak pandemia, z powodu której w wielu miejscowych kinach wciąż nałożone są ograniczenia. Aby pomóc w biciu rekordu, na seanse organizowano wycieczki ze szkół i zakładów pracy. Kontrolowany przez rząd dystrybutor filmu, firma Huaxia ogłosiła niedawno, że 20 proc. z wpływów filmu zostanie przekazane na pomoc chińskiemu przemysłowi kinowemu. Nowy rekordzista będzie grany w miejscowych kinach do 30 grudnia.

Chińskie filmy zarobiły więcej od nowego Bonda

Film "Bitwa nad jeziorem Changjin" był pokazywany także w północnoamerykańskich kinach, ale zarobił tam zaledwie 105 tysięcy dolarów. Nie przeszkodziło to w królowaniu filmu w światowym box-office, którego aktualnie jest liderem. Drugi jest inny chiński film, "Hi, Mom" (822 miliony dolarów zysku), a dopiero trzeci hollywoodzki "Nie czas umierać" (735 milionów).

Czytaj również:

Znana aktorka nieuleczalnie chora

Piękna ona, piękny on. To był romans wszech czasów

Najsłynniejsza kradzież w historii polskiego kina

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bitwa nad jeziorem Changjin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje