Reklama

Reklama

Agnieszka Żulewska: Nie tylko "Wielka woda". Kontrowersyjne role to jej chleb powszedni

Agnieszka Żulewska kończy 35 lat. W jej karierze aktorskiej trudno szukać roli, która nie wzbudziła kontrowersji i nie zszokowała widzów. Żulewska nie boi się podejmować ryzyka, a każdy jej występ odbija się szerokim echem. Mimo to, próżno szukać informacji o jej życiu prywatnym, które ceni sobie ponad wszystko.

Agnieszka Żulewska urodziła się 26 czerwca 1987 w Ozimku. W 2010 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. W roku 2013 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sztokholmie (Sveriges Kortfilmfestival) za rolę w produkcji "Pocałunek". Zagrała tam dwudziestoletnią Emilię, która budzi się w mieszkaniu obcej kobiety. 

Rok później, dzięki występowi w produkcji "Lena i ja" została wyróżniona Nagrodą za odkrycie aktorskie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film". W 2016 roku została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2015.

Reklama

Od 2016 występuje w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Współpracowała także z Teatrem im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem im. Konieczki w Bydgoszczy oraz z teatrami warszawskimi: 6.Piętro, Komuna//Warszawa, Wielkim, Polonia.

Agnieszka Żulewska nie boi się kontrowersyjnych ról

Agnieszka Żulewska słynie z odważnych ról w kontrowersyjnych produkcjach. Od samego początku kariery nie boi się podejmować ryzyka, a każdy jej występ odbił się szerokim echem. Na dużym ekranie zadebiutowała w 2011 roku rolą Łucji w szokującym filmie inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami - "W imieniu diabła". To historia żeńskiego zakonu, prowadzonego przez Matkę Przełożoną, która próbuje chronić przed grzesznym, zepsutym światem.

Czytaj więcej: Tomasz Kot: Jak stał się bohaterem rapowanej pracy magisterskiej

Rok później Agnieszka Żulewska pojawiła się w irlandzko-polskiej produkcji "Sanctuary", gdzie zagrała córkę głównego bohatera. W tym samym roku wystąpiła w głośnym filmie Katarzyny Rosłaniec o 17-latce, która zostaje matką zatytułowanym "Bejbi blues". W 2015 roku otrzymała szansę zagrani głównej roli w dramacie "Chemia". Była to zdecydowanie przełomowa rola w karierze aktorki. 

W kolejnych latach aktorka chętnie zapraszana była do współpracy przy różnych projektach, głównie sensacyjnych i dramatycznych, także dla serwisów streamingowych. Zagrała, między innymi, w: "Konwoju", "Rojście", "1983" i "Żmijowisku". W 2018 roku pojawiła się w ekranizacji powieści Jakuba Żulczyka wyprodukowanej przez HBO "Ślepnąc od świateł"

Ostatnie lata były bardzo pracowite dla Agnieszki Żulewskiej. Zagrała w dwóch kinowych produkcjach: "Ostatnim komersie" i "Erotica 2022". W tym pierwszym wcieliła się w postać Gośki, kobiety, która uwodzi dużo młodszego sąsiada.

Agnieszka Żulewska w filmie "Chemia"

Rola Agnieszki Żulewskiej w filmie "Chemia" z pewnością zapisała się w pamięci widzów na długo. Aktorka ścięła włosy, schudła, a przede wszystkim tej roli oddała kawałek siebie. "Chemia" opowiada historię Magdaleny Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak’n’Roll.

Magdalena Prokopowicz zachorowała na raka w wieku 27 lat. Decyzję o stworzeniu Fundacji Rak’n’Roll w 2009 roku podjęła, gdy po przebyciu chemioterapii w czasie ciąży, urodziła synka Leosia. Przegrała jednak walkę z chorobą. Zmarła w czerwcu 2012 roku.

"Chemia" jest opowieścią o uczuciu silniejszym niż strach, o miłości totalnej, która pozwala przetrwać najtrudniejsze wydarzenia. "To się zaczyna od takiej bardzo silnej fascynacji. Wiesz że musisz poznać tego człowieka, że jest w nim coś, co musisz odkryć i to chyba nazywamy miłością od pierwszego wejrzenia" - zwierza się Agnieszka Żulewska.

Rola Agnieszki Żulewskiej złapała za serce nie tylko widzów, ale także krytyków. Razem z Tomaszem Schuchardtem stworzyli ekranową parę, która na zawsze zapisała się na kartach historii polskiej kinematografii. Widzowie zobaczyli aktorkę z zupełnie innej strony, a także jej wszechstronny talent aktorski.

Agnieszka Żulewska w roli prostytutki

Po "Chemii" powróciła do grania kontrowersyjnych postaci, nie bojąc się seksualizacji i nagości. W serialu "Rojst" wcieliła się w prostytutkę Nadię, a to spotkało się z hejtem ze strony widzów. Jej postać, mimo, że pojawia się na krótko, jest charakterystycznym punktem pierwszego sezonu serialu.

"Chyba już wszyscy zdążyliśmy nauczyć się, na jakich zasadach to działa. Nie należy przejmować się - często anonimowym - kimś, kto ma w sobie energię do tego, żeby wylewać na kogoś wiadra pomyj. Jest to niepotrzebna strata naszej energii" - mówiła wtedy o hejcie.

Aktorka podkreśliła, że znaczące rzeczy mówią nam ważne dla nas osoby i to ich należy słuchać. 

"Natomiast cała reszta ma prawo mówić i pisać, co chce, natomiast nie należy się tym zupełnie przejmować, a tym bardziej tego czytać" - radzi Żulewska.

Jeśli chodzi o postać Nadii w "Rojście", to aktorka nie musiała się specjalnie przygotowywać do roli, aby poznać środowisko pracy kobiet zarabiających na życie ciałem.

Agnieszka Żulewska w "Wielkiej wodzie"

Ostatnią rolą Agnieszki Żulewskiej jest Jaśmina Tremer z serialu "Wielka woda" Jana Holoubka. Jej bohaterka jest hydrologiem. Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa próbuje ze wszystkich sił pomóc władzom miasta. I tu zaczynają się schody - jako kobieta musi zmierzyć się z niechęcią innych naukowców i walczyć o to, aby przynajmniej ją wysłuchano. A że Jaśmina jest osobą, która nie da sobie w kaszę dmuchać, to z zapałem jak i niekonwencjonalnymi metodami walczy ze wszystkimi przeciwnościami, jakie staną jej na drodze. Na planie ponownie spotkała się z Tomaszem Schuchardtem. 

"Wielka woda": O czym opowiada serial?

"Wielka woda": Opowieść o powodzi 1997 roku Lipiec 97 roku, wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze w poszukiwaniu rozwiązania ściągają do miasta wykwalifikowaną Jaśminę Tremer. Czy Jaśmina poradzi sobie z żywiołem, biurokracją i mętną przeszłością?

Agnieszka Żulewska: Życie prywatne

Na próżno szukać informacji o życiu prywatnym Agnieszki Żulewskiej. Kobieta bardzo dba o swoją prywatność, rzadko pozuje na ściance. W wywiadach odpowiada tylko na pytania dotyczące jej życia zawodowego i związanych z nim aspektów - aktualnych premier i planowanych projektów.

Zobacz też:

"Ania": Film o Annie Przybylskiej hitem w kinach!

"Glass Onion: Film z serii 'Na noże'": Film Netfliksa trafi na ekrany kin

"A Haunting in Venice": Kenneth Branagh znów jako Herkules Poirot

Florence Pugh pokazała nagie piersi. Skandal? Mocne słowa do krytyków

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Żulewska

Reklama

Reklama

Reklama