Reklama

Reklama

Oscary 2022: Cztery kobiety i rekord wszech czasów?

Zbliżająca się ceremonia rozdania Oscarów może stać się kolejnym milowym w historii tych nagród. Na nominacje do wyróżnień Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany szanse mają cztery wyjątkowe kobiety: Jane Campion, Maggie Gyllenhaal, Rebecca Hall i Sian Heder.

Australijska reżyserka Jane Campion

Cztery kobiety mają w tym roku szanse ustanowić oscarowy rekord wszech czasów. W ostatnich latach ich praca jest coraz częściej zauważana, a mimo to wciąż są pomijane podczas rozdawania najważniejszych nagród filmowych. W tym roku może się to zmienić. Jeśli cztery kobiety zostaną nominowane za najlepszy scenariusz adaptowany, będzie to wydarzenie bez precedensu.

Oscary 2022 i cztery kobiety: Historyczne wydarzenie

Jak zauważa portal "Variety", to historyczne wydarzenie jest możliwe za sprawą reżyserek filmowych, które napisały również scenariusze do swoich walczących w tym roku o Oscary filmów.

Wśród nazwisk faworytów najczęściej wspominane są cztery reżyserki/scenarzystki. To przede wszystkim Jane Campion i jej film "Psie pazury". Oprócz niej są jeszcze Maggie Gyllenhaal ("Córka"), Rebecca Hall ("Pomiędzy") oraz Sian Heder ("CODA").

Reklama

Jeśli wszystkie cztery wspomniane wyżej artystki dostałyby nominacje w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany, byłby to rekordowy wynik w historii Oscarów.

Do tej pory najwięcej kobiet w tej kategorii nominowanych było w 1991 roku. To właśnie wtedy nominację za scenariusz filmu "Europa, Europa" otrzymała Agnieszka Holland. Oprócz niej wyróżniono wtedy także Fannie Flag i Carol Sobieski za scenariusz filmu "Smażone zielone pomidory" oraz Becky Johnston (wspólnie z Patem Conroyem) za scenariusz "Księcia przypływów".

Trzy z kandydatek do tegorocznych nominacji oscarowych za scenariusz przed kilkoma dniami dostały nominacje do nagród USC Scripter Awards, co jest dobrym prognostykiem przed Oscarami. Z tego grona nominacji nie otrzymała jedynie Sian Heder, ale jej film nie był brany pod uwagę ze względów regulaminowych.

W 93-letniej historii Oscarów zaledwie siedem filmów napisanych przez kobiety zdobyło Oscara w kategorii dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Nominacje do Oscarów ogłoszone zostaną 8 lutego tego roku, a ceremonia rozdania nagród została zaplanowana na 27 marca.

Zobacz również:

Johnny Depp wraca do aktorstwa! Zagra króla Ludwika XV

"Spider-Man: Bez drogi do domu" znów najlepszy w USA

"Gierek": "Klan" w wersji PRL doprawiony szczyptą "07 zgłoś się" [recenzja]

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama