Oscary 2020
Reklama

Oscary 2020: Znamy nominowanych

"Joker" Todda Phillipsa otrzymał najwięcej, bo aż jedenaście, nominacji do Oscarów 2020. Zaledwie o jedną nominację mniej mają trzy inne produkcje: "1917" Sama Mendesa, "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino oraz "Irlandczyk" Martina Scorsese.

"Joker" Todda Phillipsa otrzymał najwięcej, bo aż jedenaście, nominacji do Oscarów 2020. Zaledwie o jedną nominację mniej mają trzy inne produkcje: "1917" Sama Mendesa, "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino oraz "Irlandczyk" Martina Scorsese.
Chyba nikt nie spodziewał się, że to "Joker" otrzyma najwięcej nominacji /materiały prasowe

"Joker" to historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców z uniwersum DC. Przedstawiony przez Todda Phillipsa obraz śledzi losy Arthura Flecka, człowieka zepchniętego na margines, i pokazuje, jak stał się Jokerem. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

Produkcja ma szanse na Oscary w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser i scenariusz adaptowany. Faworytem w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska jest wcielający się w tytułowego bohatera Joaquin Phoenix, który za swoją kreację został już nagrodzony Złotym Globem.

Reklama

Dziesięć nominacji otrzymał inny z obrazów, które święciły triumfy na Złotych Globach - "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino. Akcja najnowszego filmu reżysera rozgrywa się w Los Angeles w 1969 roku. Bohaterami obrazu są: Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) i Cliff Booth (Brad Pitt). Rick był kiedyś gwiazdą westernowego serialu telewizyjnego. Cliff to jego kumpel i kaskader. Obaj próbują się odnaleźć w Hollywood epoki hipisów, które bardzo różni się od miasta, które zastali, kiedy przybyli tu przed laty. Mimo to Rick mieszka w całkiem dobrej okolicy, a jego sąsiadką jest słynna Sharon Tate (Margot Robbie)...

Film również powalczy o Oscary w kategoriach najlepszy film i reżyser. Faworytami w kategoriach: najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepszy aktor drugoplanowy są - odpowiednio - sam Tarantino i jedna z gwiazd jego filmu - Brad Pitt.

Dziesięć oscarowych szans ma także wojenny obraz "1917" Sama Mendesa. Ten rozgrywający się podczas pierwszej wojny światowej film, opowiada o dwójce młodych żołnierzy, którzy dostają rozkaz przedostania się za linię wroga, aby dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskim żołnierzy uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę. Mendes zadedykował produkcję swojemu dziadkowi.

Podobnie jak "Pewnego razu... w Hollywood", "1917" również powalczy o Oscary za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oryginalny. Produkcja ma szansę na laury także w kategoriach technicznych, za najlepsze: zdjęcia, scenografię, dźwięk czy efekty specjalne.

Dziesięć nominacji, ale w dziewięciu kategoriach, otrzymał również "Irlandczyk" Martina Scorsese. Produkcja platformy streamingowej Netflix nominowana jest za najlepszy film, reżyserię i scenariusz adaptowany. Aż dwie szanse na statuetkę ma w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, w której nominowani zostali Al Pacino i Joe Pesci.

Cztery kolejne filmy otrzymały po sześć nominacji. To "Historia małżeńska" Noaha Baumbacha, "Jojo Rabbit" Taki Waititiego oraz "Małe kobietki" Grety Gerwig i południowokoreański "Parasite" Bonga Joon-ho. Podobnie jak "Joker", "Pewnego razu.... w Hollywood", "1917" i "Irlandczyk" mają one szanse na Oscara w kategorii najlepszy film. Stawkę dziewięciu filmów uzupełnia "Le Mans 66" Jamesa Mangolda.

"Parasite" ma nominacje także w innych równie prestiżowych kategoriach, takich jak: najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz oryginalny. Zdobywca Złotej Palmy na zeszłorocznym festiwalu w Cannes powalczy o Oscary także za scenografię i montaż. Jest też najpoważniejszym kandydatem do zwycięstwa w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, gdzie znalazło się również polskie "Boże Ciało".

Nominacje otrzymały także inne produkcje z konkursu głównego ubiegłorocznego festiwalu w Cannes: docenieni Nagrodą Jury "Nędznicy" Ladja Ly (Francja), a także "Ból i blask" Pedro Almodovara (Hiszpania), który przyniósł grającemu główną rolę Antonio Banderasowi nagrodę dla najlepszego aktora (Hiszpan jest też nominowany do Oscara). Nominowana została także dokumentalna "Kraina miodu" z Macedonii w reżyserii Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej. To pierwsza produkcja w historii nominowana jednocześnie w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy (kiedyś nieanglojęzyczny) i najlepszy dokument.

Największymi niespodziankami jest brak aktorskich nominacji dla Tarona Egertona i Awkwafiny. Oboje kilka dni temu odbierali Złote Globy za swoje pierwszoplanowe kreacje w "Rocketmanie" i "Kłamstewku". Do zaskoczeń należy także zaliczyć brak nominacji dla Jennifer Lopez za rolę w "Ślicznotkach" oraz dla Lupity Nyong'o za "To my". Członkowie Akademii nie nominowali także jednej z najbardziej kasowych animacji w historii - odnoszącej sukcesy na całym świecie "Krainy lodu 2".

Nominacji za reżyserię nie otrzymała także twórczyni "Małych kobietek" Greta Gerwig, w efekcie finałową piątkę znów tworzą sami mężczyźni: Scorsese, Phillips, Tarantino, Mendes oraz Bong Joon Ho. Niejako na pocieszenie Gerwig nominowano w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Z kolei aż dwie nominacje otrzymała Scarlett Johansson. Aktorka ma szansę na Oscara za rolę pierwszoplanową - za "Historię małżeńską" Noaha Baumbacha" oraz drugoplanową - za "Jojo Rabbit" Taiki Waititiego. To jej pierwsze nominacje w karierze.

W tej pierwszej kategorii powalczy z laureatkami Oscara: Charlize Theron ("Gorący temat") oraz Renée Zellweger ("Judy"). Stawkę uzupełniają 25-letnia Saoirse Ronan ("Małe kobietki"), dla której jest to czwarta nominacja, oraz debiutantka Cynthia Erivo ("Harriet").

Z kolei o Oscara za rolę drugoplanową z Johansson zmierzą się: koleżanka z planu Laura Dern ("Historia małżeńska"), Florence Pugh ("Małe kobietki"), Margot Robbie ("Gorący temat") i zdobywczyni Oscara za "Misery" Kathy Bates ("Richard Jewell").

Poza Phoeniksem i Banderasem szansę na Oscara za pierwszoplanową rolę mają również: laureat Oscara za "Zjawę" Leonardo DiCaprio ("Pewnego razu... w Hollywood"), dla którego jest to siódma nominacja, nominowany także w zeszłym roku - za "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" - Adam Driver ("Historia małżeńska") oraz 72-letni Jonathan Pryce ("Dwóch papieży"), dla którego jest to... pierwsza nominacja w karierze.

Z Pittem, Pacino i Pescim powalczą o statuetkę za rolę drugoplanową laureaci Oscara: Tom Hanks ("Cóż za piękny dzień") oraz kolega Pryce'a z planu "Dwóch papieży" - Anthony Hopkins.

Nominację otrzymał w tym roku - za muzykę do superprodukcji "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - także 87-letni John Williams. Jest to jego 46. nominacja, a statuetkę odbierał dotąd czterokrotnie, za muzykę do filmów: "Lista Schindlera", "E.T.", "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" i "Szczęki".

Nominacje w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills ogłosili aktorzy John Cho i Issa Rae. Laureatów Oscarów - najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej - poznamy 9 lutego. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 92.

Oscary 2020 - nominacje:

Najlepszy film:

"Le Mans '66"
"Irlandczyk"
"Jojo Rabbit"
"Parasite"
"Pewnego razu... w Hollywood"
"Joker"
"Małe kobietki"
"Historia małżeńska"
"1917"

Najlepszy reżyser:

Martin Scorsese - "Irlandczyk"
Quentin Tarantino - "Pewnego razu... w Hollywood"
Todd Phillips - "Joker"
Sam Mendes - "1917"
Bong Joon Ho - "Parasite"

Najlepsza aktorka:

Cynthia Erivo - "Harriet"
Scarlett Johansson - "Historia małżeńska"
Saoirse Ronan - "Małe kobietki"
Charlize Theron - "Gorący temat"
Renee Zellweger - "Judy"

Najlepszy aktor:

Antonio Banderas - "Ból i blask"
Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood"
Adam Driver - "Historia małżeńska"
Joaquin Phoenix - "Joker"
Jonathan Pryce - "Dwóch papieży"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Kathy Bates - "Richard Jewell"
Laura Dern - "Historia małżeńska"
Scarlett Johansson - "Jojo Rabbit"
Florence Pugh - "Małe kobietki"
Margot Robbie - "Gorący temat"

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"
Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"
Al Pacino - "Irlandczyk"
Joe Pesci - "Irlandczyk"
Brad Pitt - "Pewnego razu... w Hollywood"

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Rian Johnson - "Na noże"
Noah Baumbach - "Historia małżeńska"
Sam Mendes i Krysty Wilson-Cairns - "1917"
Quentin Tarantino - "Pewnego razu... w Hollywood"
Bong Joon Ho i Han Jin Won - "Parasite"

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Steven Zaillian - "Irlandczyk"
Taika Waititi - "Jojo Rabbit"
Todd Phillips i Scott Silver - "Joker"
Greta Gerwig - "Małe kobietki"
Anthony McCarten - "Dwóch papieży"

Najlepszy film międzynarodowy:

"Boże Ciało" (Polska)
"Nędznicy" (Francja)
"Parasite" (Korea Południowa)
"Ból i blask" (Hiszpania)
"Kraina miodu" (Macedonia Północna)

Najlepsza pełnometrażowa animacja:

"Jak wytresować smoka 3" - Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold
"Zgubiłam swoje ciało" - Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
"Klaus" - Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román
"Praziomek" - Chris Butler, Arianne Sutner i Travis Knight
"Toy Story 4" - Josh Cooley, Mark Nielsen i Jonas Rivera

Najlepszy pełnometrażowy dokument:

"American Factory" - Steven Bognar, Julia Reichert i Jeff Reichert
"The Cave" - Feras Fayyad, Kirstine Barfod i Sigrid Dyekjær
"The Edge of Democracy" -  Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris i Tiago Pavan
"For Sama" - Waad al-Kateab i Edward Watts
"Kraina miodu" - Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska i Atanas Georgiev

Najlepsze zdjęcia:

Rodrigo Prieto - "Irlandczyk"
Lawrence Sher - "Joker"
Roger Deakins - "1917"
Robert Richardson - "Pewnego razu... w Hollywood"
Jarin Blaschke - "Lighthouse"

Najlepszy montaż:

"Le Mans '66" - Michael McCusker i Andrew Buckland
"Irlandczyk" - Thelma Schoonmaker
"Jojo Rabbit" - Tom Eagles
"Joker" - Jeff Groth
"Parasite" - Yang Jinmo

Najlepsza muzyka:

"Joker" - Hildur Guðnadóttir
"Małe kobietki" - Alexandre Desplat
"Historia małżeńska" - Randy Newman
"1917" - Thomas Newman
"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - John Williams

Najlepsza piosenka:

"I Can't Let You Throw Yourself Away" - "Toy Story 4" (muzyka i słowa: Randy Newman)
"(I'm Gonna) Love Me Again" - "Rocketman" (muzyka: Elton John, słowa" Bernie Taupin)
"I'm Standing With You" - "Przypływ wiary"(muzyka i słowa: Diane Warren)
"Into The Unknown" - "Kraina lodu 2" (muzyka i słowa: Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez)
"Stand Up" - "Harriet" (muzyka i słowa: Joshuah Brian Campbell i Cynthia Erivo)

Najlepsze kostiumy:

"Irlandczyk" - Sandy Powell i Christopher Peterson
"Jojo Rabbit" - Mayes C. Rubeo
"Joker" - Mark Bridges
"Pewnego razu... w Hollywood" - Arianne Phillips
"Małe kobietki" - Jacqueline Durran

Najlepsza scenografia:

"Irlandczyk" - Bob Shaw i Regina Graves
"Jojo Rabbit" - Ra Vincent i Nora Sopková
"1917" - Dennis Gassner i Lee Sandales
"Pewnego razu... w Hollywood" - Barbara Ling i Nancy Haigh
"Parasite" - Lee Ha Jun i Cho Won Woo

Najlepsza charakteryzacja:

"Joker" -  Nicki Ledermann i Kay Georgiou
"Judy" - Jeremy Woodhead
"Czarownica 2" - Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
"1917" - Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole
"Gorący temat" - Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker

Najlepszy dźwięk:

"Ad Astra" - Gary Rydstrom, Tom Johnson i Mark Ulano
"Le Mans '66" - Paul Massey, David Giammarco i Steven A. Morrow
"Joker" - Tom Ozanich, Dean Zupancic i Tod Maitland
"1917" - Mark Taylor i Stuart Wilson
"Pewnego razu... w Hollywood" - Michael Minkler, Christian P. Minkler i Mark Ulano

Najlepszy montaż dźwięku:

"Le Mans '66" - Donald Sylvester
"Joker" - Alan Robert Murray
"1917" - Oliver Tarney and Rachael Tate
"Pewnego razu... w Hollywood" - Wylie Stateman
"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - Matthew Wood i David Acord

Najlepsze efekty wizualne:

"Avengers: Koniec gry" - Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken i Dan Sudick
"Irlandczyk" - Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser i Stephane Grabli
"Król Lew" - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Elliot Newman
"1917" - Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy
"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach i Dominic Tuohy

Najlepszy film krótkometrażowy:

"Brotherhood" - Meryam Joobeur i Maria Gracia Turgeon
"Nefta Football Club" - Yves Piat i Damien Megherbi
"The Neighbors Window" - Marshall Curry
"Saria" - Bryan Buckley i Matt Lefebvre
"A Sister" - Delphine Girard

Najlepsza krótkometrażowa animacja:

"Dcera" (Daughter) - Daria Kashcheeva
"Hair Love" - Matthew A. Cherry i Karen Rupert Toliver
"Kitbull" - Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson
"Memorable" - Bruno Collet i Jean-François Le Corre
"Sister" - Siqi Song


Najlepszy krótkometrażowy dokument:

"In the Absence" - Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam
"Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)" - Carol Dysinger i Elena Andreicheva
"Life Overtakes Me" - John Haptas i Kristine Samuelson
"St. Louis Superman" - Smriti Mundhra i Sami Khan
"Walk Run Cha-Cha" - Laura Nix i Colette Sandstedt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2020
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy