Antonio Banderas

Antonio Banderas fot. AFP
data urodzenia
10 sierpnia 1960
narodowość
USA
3,1
Oceń
Głosy
15685

Biografia

Antonio Banderas - wiek, wzrost i początki kariery
 • Wiek: 63 lata
 • Wzrost: 174 cm

Antonio Banderas, a dokładniej José Antonio Domínguez Banderas, urodził się w Maladze 10 sierpnia 1960 roku. To znany hiszpański aktor, ale także reżyser, wokalista, producent filmowy i reżyser. Artysta przyszedł na świat w rodzinie wyznania rzymskokatolickiego. Jego rodzice to nauczycielka Ana Banderas (zmarła 4 listopada 2017 roku) oraz José Domínguez (poIicjant, zmarły 2 lutego 2008 roku). Aktor dorastał wraz z młodszym bratem Francisco Javierem Banderasem "Chico". 

Jego marzenia zawodowe początkowo koncentrowały się wokół piłki nożnej. Przestał jednak trenować po kontuzji, której doznał w wieku czternastu lat (złamał wówczas nogę). Niecały rok później do nowych dążeń zainspirował go musical Hair. To właśnie wtedy Antonio Banderas postanowił zrobić karierę na scenie. Idąc za ciosem, w 1974 roku został absolwentem School of Dramatic Art w Madrycie.

Jak debiutował Antonio Banderas? Filmy pojawiły się z czasem, a pierwszy występ miał miejsce na deskach hiszpańskiego Teatru Narodowego. Miał wówczas miejsce przykry incydent. Z powodu cenzury politycznej za rządów Francisco Franco Banderas został aresztowany przez hiszpańską policję za udział w sztuce Bertolta Brechta. Spędził w areszcie całą noc. Takich sytuacji było jeszcze kilka w okresie, gdy aktor współpracował z małym teatralnym zespołem. Choć trudno w to uwierzyć, w tych czasach Antonio Banderas dorabiał również jako kelner, pracował w sklepie i małym kinie La Movida Madrileña. Występował również jako model dla marki Ralph Lauren i domu mody Gucci.

Antonio Banderas - filmy i seriale

Debiut w sztuce Los Tarantos (1981) i na ekranie w filmie Sztuczne rzęsy (Pestanas postizas, 1982) otworzył mu kolejne ścieżki w przemyśle filmowym. Antonio Banderas wystąpił kolejno w pięciu produkcjach Pedro Almodóvara: 

 • komedii Labirynt namiętności (Laberinto de pasiones, 1982),
 • dreszczowcu Matador (Matador, 1986),
 • melodramacie Prawo pożądania (La Ley del Deseo, 1987),
 • komediodramacie Kobiety na skraju załamania nerwowego,
 • dramacie kryminalnym Zwiąż mnie (¡Átame!, 1990).

W 1991 roku aktor pojawił się w scenach filmu dokumentalnego z trasy koncertowej Madonny pt. W łóżku z Madonną. Natomiast jego pierwszym angażem w Hollywood był udział w dramacie muzycznym Królowie mambo (The Mambo Kings, 1992). Zagrał następnie w dramacie Jonathana Demme’a Filadelfia (Philadelphia, 1993). Widzom do gustu przypadł również jako wędrowiec-muzyk w popularnym filmie akcji Roberta Rodrigueza Desperado (1995). Wcielił się też w postać Zorra w filmie przygodowym Martina Campbella Maska Zorro (The Mask of Zorro, 1998). Wystąpił tam razem z Anthonym Hopkinsem i Catherine Zetą-Jones

Jeśli chodzi o działalność reżyserską, Antonio Banderas debiutował przy komediodramacie Wariatka z Alabamy (Crazy in Alabama, 1999). W filmie tym wystąpili Melanie Griffith, David Morse, Lucas Black, Cathy Moriarty, Meat Loaf, Robert Wagner i Elizabeth Perkins. Można go również usłyszeć w wielu animowanych produkcjach. Użyczył głosu Kotu w Butach w filmie Shrek 2 (2004), jego sequelach Shrek Trzeci (2007) i Shrek Forever (2010) oraz spin-offie Kot w butach (2011).  Wcielił się też w postać tytułowego bohatera w filmie Geniusz: Picasso.

Antonio Banderas: nagrody i dorobek artystyczny

Antonio Banderas był nominowany do całego szeregu nagród i ma na swoim koncie wiele statuetek. Niektóre z nich to:

 • 1987 - nagroda GOYA w kategorii Największa nadzieja - najlepszy aktor za film Matador (nominacja),
 • 1991 - nagroda GOYA w kategorii Najlepszy aktor za film Zwiąż mnie (nominacja),
 • 1997 - Złoty Glob w kategorii Najlepszy aktor za w komedii lub musicalu film Evita (nominacja),
 • 1998 - European Film Awards w kategorii Najlepszy aktor europejski za film Maska Zorro (statuetka),
 • 1999 - ALMA Award w kategorii Wybitny aktor filmu fabularnego za film Maska Zorro (statuetka),
 • 1999 - European Film Awards w kategorii Wybitny aktor filmu fabularnego za film Wariatka z Alabamy (statuetka)
 • 2000 - ALMA Award w kategorii Wybitny aktor filmu fabularnego za film Trzynasty wojownik (statuetka)
 • 2000 - ALMA Award w kategorii Wybitny reżyser filmu fabularnego za film Wariatka z Alabamy (statuetka),
 • 2004 - Złoty Glob w kategorii Najlepsza rola męska w serialu lub filmie telewizyjnym (nominacja),
 • 2019 - Złota Palma w kategorii Najlepsza pierwszoplanowa rola męska za film Ból i blask (statuetka),
 • 2020 - Oscar w kategorii Najlepsza pierwszoplanowa rola męska za film Ból i blask (nominacja).
Życie prywatne i dzieci Antonio Banderasa

Jak na co dzień żyje Antonio Banderas? Gdzie mieszka i czy ma rodzinę? 27 lipca 1987 aktor poślubił Anę Lezę, jednak para zdecydowała się na rozwód w 1996 roku. Artysta jeszcze tego samego roku wszedł w związek małżeński z aktorką Melanie Griffith, z którą ma córkę Stellę del Carmen. Jest również ojczymem Alexandra Bauera i Dakoty Mayi Johnson. Aktorska para rozwiodła się 4 grudnia 2015 roku.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia