Reklama

Monica Vitti nie żyje. Gwiazda włoskiego kina miała 90 lat

Nie żyje włoska aktorka Monica Vitti. Gwiazda filmów Michelangela Antonioniego miała 90 lat. Od ponad dekady zmagała się z chorobą Alzheimera.

Nie żyje włoska aktorka Monica Vitti. Gwiazda filmów Michelangela Antonioniego miała 90 lat. Od ponad dekady zmagała się z chorobą Alzheimera.
Monica Vitti (1931-2022) /Jean-Louis SWINERS/Gamma-Rapho /Getty Images

Informację o śmierci włoskiej gwiazdy podał na Twitterze były burmistrz Rzymu, krytyk filmowy Walter Veltroni.

Monica Vitti: Muza Antonioniego

W jej biografiach przypomina się, że podczas wojny swój wrodzony talent aktorski wykorzystywała, występując w domu przed młodszym rodzeństwem po to, by odwrócić uwagę dzieci od huku bomb.

W 1953 roku ukończyła Akademię Sztuki Dramatycznej. Karierę aktorską rozpoczęła w teatrze, występując między innymi w dramatach Szekspira. Już w latach 50. posłuchała rady osób z branży i zaczęła występować pod "bardziej artystycznym" imieniem i nazwiskiem.

Reklama

Rok później pierwszą rolę filmową powierzył jej Ettore Scola w filmie "Ridere! Ridere! Ridere!" ("Śmiać się, śmiać się, śmiać się").

Największą popularność przyniosły Vitti role w filmach Michelangela Antonioniego.

Za występ w "Przygodzie" (1960) otrzymała Nagrodę Specjalną Jury w Cannes. Pisano o niej, że kino nie znało wcześniej takich kobiet.

Zagrała też w kolejnych dwóch filmach reżysera, składających się na tzw. "trylogię samotności" - nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem "Nocy" (1961) i wyróżnionym Nagrodą Specjalną Jury w Cannes "Zaćmieniu" (1962).

Pozycję muzy Antonioniego ugruntowała rolą w "Czerwonej pustyni" (1964) - nagrodzonej Złotym Lwem festiwalu w Wenecji.

"Jest nadzwyczaj ekspresywna. Dla aktora filmowego to wielki atut. Ma twarz szalenie plastyczną i ruchliwą" - mówiło swej ulubionej aktorce Antonioni.

"Vitti stała się nie tylko wielką gwiazdą Antonioniego, ale przez wiele lat też jego towarzyszką życia. Stanowili parę wzorcową: reżyser zapewniał jej karierę w filmach, które przeszły do historii sztuki filmowej, ona zaś była z nim także w momentach bardzo trudnych, choćby wtedy, kiedy festiwalowa publiczność wygwizdała ich film 'Przygoda' w Cannes w 1960 roku" - pisał Stanisław Janicki na łamach "Tele Tygodnia".

Po "Czerwonej pustyni" jeszcze dwukrotnie pojawiła się w filmach Antoniego. Mimo iż nie byli już parą, przyjaźnili się aż do śmierci reżysera w 2007 roku. Vitti grała też. we włoskich komediach obyczajowych. Oprócz Michelangelo Antonioniego współpracowała również m.in. z Ettore Scolą, Pierem Paolo Pasolinim, Luisem Buñuelem, Josephem Loseyem oraz Miklósem Jancsó.

Monica Vitti: Ciężka choroba

W 1989 roku zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka "Sekretnego skandalu". Sześć lat później na festiwalu w Wenecji otrzymała Złotego Lwa za całokształt aktorskiego dorobku.

W 1995 roku, po 27 latach wspólnego życia, Vitti poślubiła reżysera Roberta Russo. Byli małżeństwem do śmierci aktorki.

Ostatnio publicznie pokazała się w 2002 roku. Choroba Alzheimera sprawiła, że Vitti całkowicie odizolowała się od świata, żyjąc pod opieką najbliższych.

Zobacz również:

Demi Moore: Poruszają mnie rzeczy prowokujące

Lady Gaga chciałaby wyreżyserować film

"Spider-Man: Bez drogi do domu" najbardziej kasową produkcją wszech czasów

Polska seksbomba porzuciła aktorstwo. Co robi dziś?

Rozenek-Majdan bez cenzury. Gwiazda TVN w erotycznych scenach

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama