Reklama

Renata Gabryjelska: Seksbomba lat 90. porzuciła aktorstwo. Co robi dziś?

W latach 90. była jednym z najgorętszych nazwisk polskiego show-biznesu. Piękna i wszechstronnie utalentowana Renata Gabryjelska już swoim aktorskim debiutem podbiła serca Polaków. Co sprawiło, że zrezygnowała z tej profesji?

Renata Gabryjelska jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz marketingu w Szkole Głównej Handlowej. W 1993 roku zdobyła tytuł I wicemiss Polonia.

Kinowym debiutem Gabryjelskiej, wówczas studentki prawa i modelki, był występ w filmie "Girl Guide" Juliusza Machulskiego. Na ekranie partnerował jej ówczesny wokalista grupy Piersi, dziś polityk - Paweł Kukiz. 

Reklama

Nakręcona w rekordowo krótkim czasie osiemnastu dni z równie niskim budżetem, bezpretensjonalna komedia Juliusza Machulskiego, odniosła wielki sukces. Na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła Złote Lwy, nagrodę publiczności i nagrodę Fundacji Kultury za debiut dla... Pawła Kukiza.

Głównym bohaterem "Girl Guide" jest wynajmujący mieszkanie w Warszawie młody góral, absolwent anglistyki Józek Galica (Kukiz). Kiedyś dał ogłoszenie do gazety, że w ciągu sześciu tygodni może nauczyć języka... Pewnego dnia, zachęcona prasowym anonsem, zgłasza się do niego Kinga (Gabryjelska), która chce błyskawicznie opanować angielski z miłości do Amerykanina Gary'ego Wise'a (Tomasz Tomaszewski). Godząc się na udzielenie lekcji ślicznej dziewczynie, w której się zakochuje, Józek wplątuje się w gangstersko-szpiegowską aferę o międzynarodowym zasięgu.

Renata Gabryjelska: Angaż w serialu

Dwa lata po występie w "Girl Guide" Gabryjelska dołączyła do obsady telenoweli "Złotopolscy", w której do 2005 roku wcielała się w postać Ewy. 

Zaliczyła również epizod w serialu Jerzego Gruzy "Tygrysy Europy" (1999), na kinowym ekranie zobaczyliśmy ją jeszcze tylko raz w komedii "Rób swoje, ryzyko jest twoje" (2003).

Renatę Gabryjelską mogliśmy też oglądać w rozbieranych sesjach dla magazynu "Playboy". Aktorka odsłoniła swe wdzięki w 1999 i 2003 roku.

Renata Gabryjelska: Zmiana perspektywy

Pożegnaniem Gabryjelskiej z aktorstwem był udział w serialu Ryszarda Bugajskiego "Tak czy nie?" (2003).Od kilku lat Renata Gabryjelska z powodzeniem pracuje jako reżyser filmów dokumentalnych, fabularnych i reklamowych. Zadebiutowała etiudą "Janek" opowiadającą historię pucybuta z krakowskiego dworca (Nagroda w konkursie Polskich Etiud Filmowych na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film). Ma też na reżyserskim koncie kolejne dokumenty: "Szkiełko" i "Łagodna". W 2017 ruszyła na wyprawę w Himalaje, z tej podróży zrealizowała ośmioodcinkowy serial "Moc dziewuch".

W 2019 zadebiutowała anglojęzycznym filmem fabularnym "Safe Inside", który zdobył m.in. nagrodę za najlepszy thriller na międzynarodowym festiwalu filmowym w San Diego.Zobacz również:

Polska aktorka w młodości nie unikała rozbieranych scen

Nie żyje Barbara Krafftówna. Legenda polskiego kina miała 93 lata

Piękna Polka nie stroni od nagości. "Jestem seksowna"

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Renata Gabryjelska | Złotopolscy | Girl Guide
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy