Reklama

Shimada Yoko nie żyje. Gwiazda "Szoguna" miała 69 lat

Shimada Yoko, japońska aktorka, która została uhonorowana Złotym Globem za rolę Mariko w serialu "Szogun", zmarła w wieku 69 lat. Przyczyną jej śmierci był rak jelita grubego.

Shimada Yoko, japońska aktorka, która została uhonorowana Złotym Globem za rolę Mariko w serialu "Szogun", zmarła w wieku 69 lat. Przyczyną jej śmierci był rak jelita grubego.
Richard Chamberlain i Yoko Shimada na planie "Szoguna" / NBC Television /Getty Images

W miniserialu "Szogun" z 1980 roku Yoko przypadła główna rola kobieca. Brytyjski żeglarz, grany przez Richarda Chamberlaina, który rozbił się u wybrzeży Japonii, wikła się w romans z tą piękną i zamężną tłumaczką. Rola XVI-wiecznej japońskiej arystokratki, która umiera, by uratować życie swojego zagranicznego kochanka, przyniosła Yoko jej pierwszego i jedynego Złotego Globa.

Reklama

Co ciekawe, w "Szogunie" grała tłumaczkę języka angielskiego, mimo że przed rozpoczęciem zdjęć do serialu nie znała ani słowa w tym języku. Aktorka musiała więc dniami i nocami ćwiczyć z trenerem swoje kwestie. Pierwotnie Mariko miała zagrać inna Japonka. Była ona też jednak piosenkarką i na tydzień przed rozpoczęciem zdjęć okazało się, że nie jest w stanie pogodzić pracy na planie ze swoją trasą koncertową.

Shimada Yoko: Alkoholizm, długi i rozbierana sesja zdjęciowa

Później Yoko zagrała jeszcze w kilku anglojęzycznych produkcjach w latach 80. i 90., ale nie odniosły one już takiego sukcesu, jak "Szogun". W 1988 r. wywołała skandal, wdając się w romans z japońskim rockmanem, Uchidą Yuyą, który był żonaty. Popadła w alkoholizm i długi. Aby je spłacić, w 1992 r. wzięła udział w rozbieranej sesji zdjęciowej, która ukazała się jako album. Stał się on bestsellerem, ale zniszczył jej reputację jako aktorki. W 2011 r. Yoko zagrała nawet w filmie erotycznym. Po raz ostatni wystąpiła przed kamerą w 2016 r. w dramacie "Kanon".

Aktorka zmarła 25 lipca w tokijskim szpitalu z powodu komplikacji związanych z rakiem jelita grubego. 

Zobacz też:

Ella Balinska: Córka polskiego hrabiego gwiazdą Netfliksa

Miss Jamajki w Bondzie. Po latach wyznała, że była seksualnie molestowana!

Ewa Krzyżewska: Polska Sophia Loren romansowała z aktorami-gejami

Sylvester Stallone walczy o prawa do serii "Rocky". "Bolesny temat"

"Powodzenia, Leo Grande": Kino, które łamie seksualne tabu [recenzja]

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy